Trafik kazalarının üçte biri uyku apnesi nedeniyle oluyor!

Kategori: Aile Hekimliği, Uyku Sorunları Print

uyku-apnesi-kapakTürk Uyku Tıbbı Derneği tarafından yapılan açıklamaya göre, 50 promil alkol verilen hastalar ile uyku apne sendorumu yaşayan hastalar aynı düzeyde dikkat kaybına uğruyor. Bu durum uyku apneli hastaların normal insanlara göre kaza yapma oranını 2 ila 7 kat arttırıyor.

Uyku hastalıklarının yarattığı sosyal ve ekonomik yükün bir hayli yüksek olduğunu söyleyen Türk Uyku Tıbbı Derneği Başkanı Prof. Dr. Derya Karadeniz, “Kişinin uykuda solunum bozukluğu varsa sağlık harcamaları %48 artıyor. Dünya istatistiklerine göre, trafik kazalarının üçte biri uyku apne sendromu nedeniyle oluyor. Araştırmalara göre eğer hastalık tedavi edilirse bu kazalar %73 azalıyor. Uzun vasıta şoförlerinde uyku apne sendromunun sorgulanma zorunluluğu var fakat denetleme problemi yaşanıyor. 5.021 kişi üzerinde 12 bölgede yaptığımız bir çalışmada uyku apne sendorumu sıklığının ülkemizde %14 olduğunu saptadık. Uyku apne sendromunu sık rastlanan bir sorun ama teşhis edilirse tedavisi çok kolay” dedi.

www.uykuluyum.comUyku Bozuklukları Uzmanı Dr. Sabri Derman uyku bozukluklarının saptanamadığı için bu kadar başa çıkılmaz olarak görüldüğünü belirterek “Yüzde 99.9 insanın düşündüğü gibi uyku bir dinlenme hali değildir. Uyku beyin için olmazsa olmaz bir süreçtir. O süreç içinde yaptığı iş, gün içinde gelen bilgilerin değerlendirilmesi ve sınıflandırılmasıdır. Uyku apnesinin yaptığı en büyük hasarlardan birisi beynin sürekli olarak kısa kısa uyandırılması sebebiyle bilgilerin değerlendirilmesi fonksiyonunun bozulmasıdır. Sonuçta bunu yaşayan insanlar yorgun, keyifsiz ve isteksiz uyanıyorlar. Uyku hastalarının büyük bir çoğunluğu bu nedenle depresyon yaşıyor. Kaliteli uyku beynin ve dolayısıyla vücudun bütün fonksiyonlarının doğru tamamlanması için şart” diye konuştu.

İş kazalarının azaltılması için uyku tedavisi şart…
uyku-apnesi-uyuyan-adamUzm. Dr. Muhammet Emin Akkoyunlu dikkat gerektiren iş kollarında uyku apnesi sendromu yaşanmasının çok tehlikeli olduğunun altını çizerek “Her türlü güvenlik önlemi alınmasına rağmen eğer uyku tedavi yöntemleri uygulanmazsa iş kazaları azalmıyor. Yapılan bir araştırmaya göre 50 promil alkol verilen hastalar ile uyku apne sendorumu yaşayan hastalar aynı düzeyde etkileniyor. TUİK verilerine göre 2010 yılında 259 bin kaza yaşanmış, yüzde 98’i insan kaynaklı bu kazalarda 4.045 kişi ölmüş” dedi.

 Uzm. Dr. Ceyda Kırışoğlu ise “Uyku apnesi hastaları arasında yapılan araştırmaya göre CPAP kullanmaya devam eden hastaların 5 yıllık sağ kalım oranı yüzde yüzken cihazı kullanmayı bırakan hastalarda bu oran yüzde 75’e düşüyor. Ayrıca uyku apneli hastaların kaza yapma oranı 2-7 kat daha fazla oluyor” diye konuştu.

Philips olarak uyku bozukluklarının teşhis ve tedavisinde lideriz…
Türk Philips CEO’su ve Philips Sağlık Türkiye Genel Müdürü Willem Rozenberg düzenlenen panelde konuyla ilgili şunları söyledi: “Dünya Uyku Derneği (WASM) tarafından düzenlenen 2012 Dünya Uyku Günü’nün bu yılki teması ‘Kolay nefes alın, rahat uyuyun’. Philips olarak resmi sponsoru olduğumuz bu günde dünya çapında eğitici ve farkındalık artırmaya yönelik birçok etkinlik gerçekleştiriyoruz. Uyku bozuklukları dünya nüfusunun yüzde 45’ini etkileyen çok önemli bir hastalık. En çok rastlanan uyku bozukluklarından biri olan obstrüktif uyku apnesi yetişkin nüfusun yüzde 4’ü ve çocuk nüfusun yüzde 3’ünü etkiliyor. Hastalığın bilinirliğinin az olması dolayısıyla uykuda solunum bozukluğu olanların büyük bir çoğunluğu bu hastalığı olduğunu bilmiyor ve bu nedenle tedavi olmuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde tedavi edilmemiş obstrüktif uyku apnesi hastalarının ülkeye yıllık 3.4 milyar Dolar’lık maliyeti var. Fakat verimsizlik, kazalar ve yetersizlik gibi dolaylı maliyetler de düşünüldüğünde bu hastalığın ekonomiye toplam etkisinin çok daha fazla olduğu görülüyor. Uyku bozukluklarının teşhis ve tedavisinde lider bir şirket olarak biz uykunun önemini ve insanların hayatını ne derece etkileyebileceğini çok iyi biliyoruz.

uyku-gunu-tolantisiPhilips olarak uyku konusunda uzmanız. Teşhis araçlarından hasta odaklı uyku terapi cihazlarına kadar çok geniş bir yelpazede ürün ve çözümler sunuyoruz. Philips, bilimsel uyku çözümleri konusunda sektörde lider konumdadır. Philips Respironics ile uyku apnesi olan hastaların tedavisine yönelik medikal ürünler sunuyoruz. Bunun yanı sıra, obstrüktif uyku apnesi olan hastalar ve doktorlar için bilgilendirici içeriklerle beraber Philips Respironics’in de bu alanda sunduğu ürünler ve çözümlere yer verdiğimiz yeni bir web sitesi oluşturduk. www.uykuluyum.com adresinden ulaşılabilen web sitesi ile insanların uyku bozukluklarına yönelik farkındalık düzeyini artırmak ve uyku apnesi hastalarına yönelik çözümler sunmayı hedefliyoruz.  Philips olarak sunduğumuz bu çözümlerle insanların sağlıklarını ve yaşam kalitelerini yükseltmek öncelikli amacımız.”


Uykusuzluk tıbbi bir sorundur ve tedavi edilebilir

Uykusuzluk-kapakUykusuzluk (insomni), pek çok insanın yaşadığı önemli bir sorun. Uykuya dalmakta veya uykuyu sürdürmekte güçlük çekenlerin bunu ciddiye almaları gerektiğini söyleyen Dr. Melek Kandemir, uykusuzluğun tıbbi bir sorun olduğunu ve mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini belirtti. Devamı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla