Uyku apnesi olanlar daha yüksek pnömoni riski altında!

Kategori: Güncel / Literatür Print

uyku-apnesi-kadinCanadian Medical Association Journal’da yayımlanan yeni bir çalışmada, uyku apnesi olan kişilerin olmayanlara göre daha yüksek pnömoni riskine sahip oldukları belirtildi. Tayvanlı araştırmacılar tarafından yürütülen çalışmada, 34.100 hasta (6.816 uyku apneli ve 27.284 kontrol) 11 yıl süreyle takip edildi ve uyku apneli kişilerin kontrol grubuna kıyasla pnömoni gelişimine daha yatkın oldukları saptandı.

Uyku apnesi, üst hava yolunun oksijeni kesen yumuşak doku tarafından tıkandığında, bozulmuş uykuyla karakterizedir. Çeşitli tiplerde kalp hastalığı ve kognitif bozuklukla bağlantılıdır. Obstrüktif uyku apneli kişiler, uyurken daha yüksek aspirasyon riski altındadırlar. Obstrüktif uyku apneli kişiler, uyurken daha yüksek aspirasyon riski altındadırlar. Uyku apnesinin pnömoni gelişimi ile bağlantılı olup olmadığını belirlemek için, Tayvanlı araştırmacılar 34.100 hastayı (6.816 uyku apneli ve 27.284 kontrol) 11 yıl süreyle takip etti. Uyku apneli kişilerin kontrol grubuna kıyasla pnömoni gelişimine daha yatkın olduğu saptandı (638 [%9.3] vs. 2119 [%7.7]). Pnömonili kişiler daha yaşlıydı ve kalp hastalığı, diyabet ve diğer hastalıklar gibi daha fazla komorbiditeye sahiplerdi.

uyku-kun-chouÇalışma ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Tayvan Taipei Veterans General Hospital, Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Kun-Ta Chou, şu bilgileri paylaştı: “Bu çalışma, uyku apnesinin pnömoni insidansı için bağımsız bir risk faktörü olduğunu gösterdi. Sonuçlarımız ayrıca daha şiddetli uyku apneli hastaların daha hafif şiddetteki uyku apnesine sahip hastalardan daha yüksek pnömoni riskine sahip olabileceğini, bu hastalarda maruziyet-yanıt ilişkisi olduğunu gösterdi.”

Her ne kadar çeşitli çalışmalar uyku apnesi ve pnömoni arasındaki bağlantıyı keşfetse de, bu geniş kohort çalışmasından daha küçüklerdi. Yazarlar uyku apneli kişilerde daha yüksek pnömoni insidansının artmış aspirasyon içerikleri veya boğazdaki sıvıdan kaynaklandığını ileri sürmektedirler.

Kaynak: Sleep apnea and risk of pneumonia: a nationwide population-based study.  Vincent Yi-Fong Su, Chia-Jen Liu,Li-An Wu, Shi-Chuan Chang, Wei-Juin Su, Yuh-Min Chen, Tzeng-Ji Chen, Kun-Ta Chou. CMAJ, March 2014 DOI: 10.1503/cmaj.131547

Makalenin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşılabilir:
http://www.cmaj.ca/content/186/6/415.abstract

Abstract
Background: Evidence evaluating the risk of pneumonia in patients with obstructive sleep apnea is limited and mostly focuses on patients who receive continuous positive airway pressure (CPAP) therapy or on pediatric patients. We aimed to explore the risk of incident pneumonia among adults with sleep apnea, either with or without the need of CPAP therapy.
sleep-apnea-uyku-apnesiMethods: From Jan. 1, 2000, we identified adult patients with sleep apnea from the Taiwan National Health Insurance Research Database. A control cohort without sleep apnea, matched for age, sex and comorbidities, was selected for comparison. The 2 cohorts were followed until Dec. 31, 2010, and observed for occurrence of pneumonia.

Results: Of the 34 100 patients (6816 study patients and 27 284 matched controls), 2757 (8.09%) had pneumonia during a mean follow-up period of 4.50 years, including 638 (9.36%) study patients and 2119 (7.77%) controls. Kaplan–Meier analysis showed a higher incidence of pneumonia among patients with sleep apnea (log rank test, p < 0.001). After multivariate adjustment, patients with sleep apnea experienced a 1.20-fold (95% confidence interval 1.10–1.31) increase in incident pneumonia. The risk was even higher among patients who received CPAP therapy.

Interpretation: Sleep apnea appeared to confer a higher risk for future pneumonia, possibly in a severity-dependent manner.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla