Vajinismus hakkındaki en yaygın 9 yanlış inanış

24 Haziran 2016   |    28 Ağustos 2019    |   Kategori: Cinsel Sağlık Print

erkek-sorun-kısırlık-nedenleriKadınlarda görülen cinsel fonksiyon bozukluklarından biri olan “vajinismus” hakkında o kadar çok yanlış inanış var ki bunlar tam da evlilik sezonunda genç hanımların kabus yaşamasına neden olabilir. Bu durum ilişkiye gireceğiniz varsa da girmenize engel olabilir. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, vajinismus hakkındaki en yaygın dokuz yanlış inanışı ve doğruları anlattı.

Vajinismusu olan kadinlar frijittir!

Bu tanım, cinsel soğukluk – cinsel isteksizlik anlamına gelen, kırıcı bir terimdir. Vajinismus olan çoğu kadının cinsel istek konusunda  sorunu yoktur. Seks esnasında acı duyan ve rahatsız olan bir kadının, cinsellikten kaçınması doğaldır.

Vajinismus zamanla düzelir!

Vajinismus, kendiliğinden düzelmez. Tedavi olmayı gerektirir. Erken tedaviye başlanması, sonucun daha çabuk alınmasını sağlar. En kötüsü bu durumu kabullenerek yaşamaya devam etmektir ya da çoğunluğun kendisi gibi olduğunu düşünmektir.

Vajinismus nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Kendini zorlayarak da olsa denemeye devam etmek gerekir!

Ağrı ve rahatsızlık varken ilişkiye girmeye çalışmak, sadece durumu daha da kötü yapar. Zorlamanın yararı yoktur. Tedavi sürecine girene kadar cinsel ilişki denemesi yapmamak gerekir.

Vitaminler, gevşeme, alkol, cinsel içerikli film izlemek vajinismusu tedavi eder!

Bunların hiçbiri vajinismusu tedavi etmez. Ancak ana tedaviye destek olabilir.

Seks sırasinda ağrı olması, beklenen bir durumdur!

Belki ilk cinsel ilişkide biraz rahatsızlık duyulabilir ama devam eden ağrılı cinsel birliktelik normal değildir, tedavi gerektirir.

Vajinanın dar olması vajinismusa yol açar!

Vajinismusta, vajinal kasların istemsiz kasılması söz konusudur. Bu durum, cinsel ilişkiyi imkansız kılar. Normal bir kadında, vajina fiziksel olarak ilişkiye engel olmaz ve esneme kapasitesine sahiptir.

Vajinismus tedavi edilemez!

Tamamiyle yanlış, vajinismus yüksek oranda tedavi edilebilir.

Cerrahi müdahale sorunu çözebilir!

Vajinismusu tedavi edecek cerrahi bir uygulama yoktur. Tedavi ancak bir program dahilinde yapılabilir. Nadiren cerrahi müdahale gerektirebilecek durumlar olsa da bunlar çok nadirdir.

Vajinismuslu kadınlar geçmişte cinsel istismara uğramışlardır

Vajinismusun altında yatan fiziksel ve duygusal pek çok sorun olabilir. Cinsel istismar bunlardan sadece biridir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla