Vajinismus hastaları tüp bebek tedavileriyle gebe kalabiliyor

26 Eylül 2014   |    28 Ağustos 2019    |   Kategori: Cinsel Sağlık, Gebelik, Kısırlık / Tüp Bebek Print

vajinusmus nedir medikal akademiVajinismus çiftlerin hayatını kabusa çeviren cinsel hayatlarının yanında duygusal ilişkilerini de olumsuz yönde etkileyen bir cinsel sorun. Bununla birlikte, çiftlerin çevresinden çocuk sahibi olma yönünde hissettikleri baskılar ortaya çıktığında sorunun boyutu daha da büyüyerek farklılaşabiliyor. Bu baskıdan kurtulmak isteyen vajinismus hastaları tüp bebek yöntemi ile yüksek başarı oranları ile gebe kalabiliyor.

Op. Dr. Selen Sakar SezginsoyHalk arasında cinsel soğukluk olarak tanımlanan vajinismus aslında psikolojik ve fizyolojik bir hastalık olarak yorumlanarak pek çok yönden ele alınması gerekiyor. Cinsel ilişkiye girme korkusu, ön sevişmenin son derece rahat ve haz dolu olmasına rağmen ilişki anında kadının korku içinde kendini kasması ve ilişkiye izin vermemesi olarak tanımlanan bu durumun ortaya çıkış nedenleriyle ilgili olarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Selen Sakar Sezginsoy anlattı:

“Vajinismus pek çok psikolojik neden sonucunda gelişmiş olabilir. Bunlar arasında çocukluktan kalma korkular, katı bir toplum düzeni içerisinde yaşama, katı ahlak kuralları ve tabular, suçluluk, ayıp, günah gibi kavramların aşırı vurgulanması, cinsellik ve ilk cinsel deneyim konusunda yerleşmiş yanlış bilgi ve ön yargılar gibi nedenler yer alır. Çocukluk döneminde yaşanan kötü tecrübe ve anılar veya doğum, düşük, kürtaj gibi yaşanmış olaylar da cinsel fobiyi tetikleyebilir.”

Vajinismus nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Sorunun çözümünde çiftler birlikte hareket etmeli

Vajinismus her ne kadar bir kadın problemi olarak yorumlansa da çiftlerin ortak sorunu olduğunun unutulmaması gerekiyor. Bu nedenle eşlerin birbirini suçlamaması ve tedavi sürecini beraber geçirmesi son derece önem taşıyor. Erkek eşlerin yaklaşımı, anlayışlı olmaları, bu bilinçaltı problemini önemsemeleri ve tedavisi için gereken desteği göstermeleri mutlu bir evlilik hayatı ve çocuk sahibi olmanın yolunu açar. Tüp bebek tedavileri bu çiftlerin çocuk sahibi olabilmelerini sağlar.

Yanlış tedaviler zaman kaybettiriyor

Genellikle kısırlık problemini sadece cinsel ilişkiye girememe nedeniyle yaşayan bu çiftlerde çözümü zor problemler bulunmadığı için gebelik oranlarının yüksek olduğunu anlatan Op. Dr. Selen Sakar Sezginsoy, şu bilgileri verdi: “Yıllarca yanlış veya gereksiz vajinismus tedavileri ile zaman kaybeden ve sonuca ulaşamayan çiftler çocuk sahibi olmak için tüp bebek, mikroenjeksiyon ve aşılama tedavilerine başvurabiliyor.

Aile çevresinden gelen çocuk baskısı ve kadının yaşının ilerlemesi nedeniyle bir an önce bebek sahibi olma baskısını hissedebilirler. Bu aşamada bebek sahibi olmak için tüp bebek merkezlerine başvurarak tedaviye başlarlar. Bu noktada söylenebilecek güzel haber, vajinismus hastaları tüp bebek yöntemi ile başarı ile gebe kalabilirler.”

Bebek sahibi olmak vajinismus sorununun kolay atlatılmasını sağlıyor

Tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olan çiftlerin çocuk sahibi olamamaya bağlı eksiklik duygusunun yarattığı stresten kurtularak tedavileri için yollarına devam edebildiğini anlatan Op. Dr. Sezginsoy, sözlerini şöyle noktaladı: “Çocuk sahibi olmanın yarattığı aile ortamı, çevre baskısının ortadan kalkması psikolojik olarak rahatlayan annelerin vajinismus sorununu daha kolay atlatmalarını sağlamaktadır. Tüp bebek merkezine başvuran hastalarda rutin kısırlık tetkikleri eksiksiz yapılmalı ve çiftlerde farklı problemler olup olmadığı araştırılmalıdır.

Vajinismus hakkındaki en yaygın 9 yanlış inanış

Kadınlarda adetin 3. gününde hormon tetkikleri, yumurta rezervini değerlendiren testler, genel anestezi altında yapılan rahim filmi, genetik testler tamamlanırken, spermiogram testi ile erkek faktörü de araştırılmalıdır. Vajinismus hastalarının tedaviye başlarken yapılacak jinekolojik ultrasonografi muayeneleri, yumurta toplama işlemi ve transfer ile ilgili kaygıları mevcuttur. Muayenelerde zorlanma, ağrı kaygıları taşıyan bu hastalar tüp bebek tedavisinden korkar. Çiftler bu tedavinin detayları ile ilgili bilgilendirilmeli ve işlemlerin anestezi altında yapılacağı anlatılmalıdır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla