Varfarin Kullanan NVAF Hastasında TTR Değeri >%70 ise YOAK’a Geçmeli miyiz?

Kategori: Kardiyoloji, Tedavi Rehberleri, YOAK Rehberi Print

dr-ahmet-celikBu konu ile ilgili olarak öncelikle oral antikoagülan başlanmadan ne yapılması gerekliliği ile ilgili yapılmış bir çalışmadan üretilen SAMe-TT2R2 Skoru kullanılabilir. Burada henüz bir antikoagülan kullanılmaya başlanmadan önce hastanın cinsiyeti, yaşı, varfarinle etkileşen ilaç kullanımı, eşlik eden hastalıkları, ırkı ve sigara içip içmemesine göre puanlama yapılıyor ve varfarin başlanmadan önce varfarin başlandığında elde edilebilecek TTR oranları hakkında fikir sahibi olunup ona göre varfarin ya da YOAK başlanması öneriliyor.

ahmet-celik-tabloBu değerlendirmeye göre puanı 0-2 arasındaki hastaların >%65 oranında TTR’ye sahip olmaları beklenir ve varfarin başlanması yararlı >2 olanlarda ise ya YOAK seçmeli ya da varfarin ile antikoagülasyon konusunda sıkı bir eğitim verilmelidir.

Heparin nedir? Neden kullanılır? Faydaları ve yan etkileri nelerdir?

Varfarin ile antikoagülasyonun etkin ve güvenilir olabilmesi için INR düzeyinin mutlaka terapötik aralıkta en az %65-70 oranında olması gerekmektedir. TTR düzeyi bu denli yüksek hastalarda varfarin kullanımı düşünülebilir olsa da dabigatran 150mg günde iki kez ve apiksaban 5mg günde iki kez varfarine göre inmeyi engellemede ve mortalite oranlarında üstün çıkmıştır. Dabigatranın kullanıldığı RE-LY çalışmasındaki hastaların ortanca TTR oranları %67, apiksabanın kullanıldığı ARISTOTLE çalışmasındaki hastaların ortanca TTR oranları da %66 idi. Dolayısıyla yüksek kabul edilebilir TTR oranlarına rağmen bu dozajlardaki dabigatran ve apiksaban varfarine üstün çıkmıştır. YOAK’lar fiyat olarak varfarine göre kat ve kat pahalı olmasına rağmen, kost-efektivite açısından fazladan engellediği iskemik ve hemorajik inme özelindeki faydaları düşünüldüğünde varfarine göre üstün olabileceği fikrine varılabilir.

Varfarin kullanan hastaların INR düzeyleri hedefte seyretmesi halinde bile en azından ayda bir kez hastaneye gidip INR testi yaptırmaları gerekmektedir. Bunun yanında TTR düzeyi yüksek olan hastalarda dahi varfarinin yüksek oranda görülen yiyecek-ilaç etkileşimi yüzünden bu hastaların ne kadar daha yüksek TTR’de kalacağı kestirilememektedir ve her zaman için INR düzeylerinin hedef INR düzeyi üstüne veya altına inme riski mevcuttur. Bu risk de kanama-inme ekseninde gidip gelen komplikasyonlara yol açmaktadır.

Varfarin (coumadin) nedir? Ne için kullanılır, yan etkileri nelerdir?

Bu bilgiler ışığında NVAF’de TTR değerleri yüksek olsa dahi YOAK’lara geçilmesi düşünülebilir. Kuşkusuz ilaç seçiminde hastaların tercihi de göz önüne alınabilmelidir.

Yeni Oral Antikoagülan Kullanımında En Sık Sorulan 20 Soruya 20 Uzman Yanıtı

Yeni Oral Antikoagülanların Varfarin’e üstünlüğü söz konusu mu?

YOAK Kullanan Hastada Yeni İnme Gelişirse Tedavi Yaklaşımı Nasıl Olmalı?

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla