Ketojenik Diyet Nedir? Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Tarih: 23 Haziran 2021

Saat: 20:00

Süre: 40 dakikaGüncel Sağlık söyleşimizin bu haftaki oturumunda ‘Ketojenik Diyet Nedir? Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır?’ konusunu Beslenme ve Diyet Uzmanı
Uzm. Dyt. İzan Işık
, ile
Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice Pala Kaya‘nın moderatörlüğünde konuşacağız. Etkinliğimiz ücretsiz ve tüm katılımcılara açıktır. Yayınımızın sonunda izleyici sorularına da yer verilecektir. Sorularınızı şimdiden yorum bölümümüze yazabilirsiniz. Kayıt butonuna tıklayarak etkinliğe kayıt yaptırabilir ve yayın öncesinde hatırlatma maili alabilirsiniz. Youtube kanalımıza abone olarak sonraki etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

Toplantımızda ele alınacak bazı başlıklar:

 1. Son yıllarda oldukça farklı diyet türleriyle karşılaşıyoruz. Bunlardan birisi de son dönemde popüler hale gelen ketojenik beslenme. Öncelikle ketojenik diyet nedir, farklı olarak ne vaat ediyor, bu diyetin temel amacı hakkında bilgi verir misiniz?
 2. Ketojenik diyet neden yapılır, hangi hastalıklarda kullanılabilir? Sağlık üzerine olumlu etkileri var mı?
 3. Ketosis nedir? Vücudun ketosise girdiği nasıl anlaşılır?
 4. Ketojenik diyet tipleri hakkında bilgi verir misiniz? Standart ketojenik diyet, döngüsel ketojenik diyet, hedefli ketojenik diyet, yüksek proteinli ketojenik diyetleri açıklar mısınız? En yaygın tercih edilen diyet oranları hangileridir?
 5. Ketojenik diyet menüsü nasıl olur? Ketojenik diyette serbest olan ve yasak olan besinler hangileridir?
 6. Ketojenik diyetlerde yaş, kilo, sağlık gibi kişisel faktörlere bağlı olarak günlük alınacak makroların miktarı değişir mi?
 7. Ketojenik diyette nelere dikkat edilmeli? Sıvı alımı, elektrolit alımı, lif alımının önemi nedir?
 8. Vücudun diyete uyum sağlaması esnasında başlangıçta bir takım yan etkiler görülebilir mi? Keto gribi hakkında bilgi verir misiniz? Keto gribi semptomları ne kadar devam edebilir?
 9. Ketojenik diyet ile aralıklı açlık beraber yapılabilir mi?
 10. Ketojenik diyet uzun süre uygulanabilir mi, doğru yapılmazsa ne gibi riskler taşır? Sağlık üzerine olumsuz etkileri var mı? Ketojenik diyette kas kaybı yaşanır mı?
 11. Ketojenik diyetin uzun vadede görülen yan etkileri hakkında bilgi verir misiniz?
 12. Ketojenik diyet epilepsi hastalarında ne kadar süre uygulanabilir?
 13. Ketojenik diyete başlamadan önce bir doktor veya diyetisyene danışarak mı karar vermek gerekir? Yakın takip gerektirir mi? Daha sağlıklı ve güvenli uygulayabilmek için diyetisyen kontrolünde mi yapılmalıdır?
 14. Ketojenik diyet zayıflamak için uygulandıktan sonra, bırakıldığında verilen kilolar geri alınır mı? Bu kişilere diyeti bıraktıktan sonraki dönem için neler tavsiye edebilirsiniz?
 15. İzleyici soruları…

Ketojenik diyet nedir, nasıl yapılır? İdeal diyet listesi ve örneği

Yukarıdaki kayıt butonu ile etkinliğe kayıt yaptırarak daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki sosyal medya hesaplarımız üzerinden de yayınlarımız izleyebilirsiniz:
https://www.facebook.com/medikal.akademi
https://twitter.com/MedikalAkademi

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla