Yağ aldırma mı, yoksa karın germe mi, hangi yöntem daha etkili?

Yazan Prof. Dr. Cengiz Açıkel
15 Ocak 2019   |    26 Mart 2023    |   Kategori: Estetik, Üye Yazıları, Zayıflama ve Obezite Print

Daha estetik bir vücut görünümüne kavuşmak için başvurulan cerrahi yöntemlerin başında ise yağ aldırma ameliyatı ve karın germe ameliyatı geliyor. Ameliyat süreci ve sonrasındaki korse kullanma süresi de göz önüne alındığında kış ve ilk bahar ayları bu işlemler için ideal zamanlardır. Karın ve göbek bölgesi deformasyonlarının giderilmesinde en sık başvurulan yöntemler liposuction (yağ çekme, yağ aldırma) ve karın germe (abdominoplasti) ameliyatlarıdır. Bu ameliyatlar tek tek veya birlikte de yapılabiliyor. Karın bölgesi derisindeki sarkmanın durumuna, karın kaslarındaki gevşemenin ve ciltaltında birikmiş olan yağ dokusunun miktarına göre uygulanacak olan yöntem belirlenmekte.

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Doğum ve kilo alıp vermeye bağlı karın deformasyonu karın germe ameliyatı ile gideriliyor. Yıllar içerisinde sık kilo alıp verme ya da doğum nedeniyle karın kaslarında gevşeme ve deride sarkmalar oluşabiliyor. Karın kaslarında gevşeme ve özellikle deride fazlalık ve sarkmaların belirgin olduğu durumlarda karın germe ameliyatları gündeme geliyor. Bikini bölgesinden yapılan bir kesi ile karın derisi kaldırılıp, gevşemiş karın kasları sıkılaştırılıyor ve fazla deri çıkartılarak daha düz bir karın elde ediliyor. Deri fazlalığının sadece göbeğin alt kısımda olduğu olgularda ise mini karın germe ameliyatı yeterli oluyor.

Karın germe ameliyatından 1 hafta sonra kişi işe gidebilir ve sosyal hayatına devam edebilir. Ameliyat sonrası 4 hafta boyunca korse kullanılması önerilir. İç çamaşırı içerisinde kalacak şekilde planlanmış olan kesi izi ilk haftalarda belirgin olsa da aylar geçtikçe azalır ve son halini 1-2 yılda alır.

Liposuction nedir? Yağ aldırma ameliyatı nasıl yapılır, riskli midir?

Liposuction, hangi durumlarda yapılmalı?

Karın derisinin fazla gevşek ve sarkık olmadığı, ciltaltı yağ birikiminin ön planda olduğu olgularda ise liposuction operasyonu tercih edilmekte. Karın ön duvarı ve bel kısımlarına yapılacak liposuction ve sonrasında yaklaşık 4 haftalık korse kullanımı bu bölgenin şekillendirilmesinde en etkili ve kalıcı yöntem olarak önplana çıkmakta.

Karın germe mi, Liposuction mı? Hangisi etkili?

Karın ve bel bölgesindeki deformasyonların tedavisinde bahsedilen yöntemlerin hangisinin ne şekilde kullanılacağı plastik cerrahi uzmanının yapacağı değerlendirme sonrasında belirlenmekte. Bazen karın ön duvarındaki fazla deri çıkartılırken bel kısımlarına liposuction yapılmakta, bazen de önce sadece karın germe başka bir seansta ise tüm karın ve bel bölgesine liposuction yapılmakta. Deri fazlalığının göbeğin altında sınırlı olduğu olgularda ise göbek altına mini karın germe işlemi yapılırken göbek üstünde kalan kısımlara ise aynı seansta liposuction yapılabilmekte.

Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı / https://www.cengizacikel.com/

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla