Yeni geliştirilen kan testi ile akciğer kanseri 5 yıl erken tespit edilebilecek

Kategori: Kanser, Önemli Testler, Onkoloji Print

tup-labaratuvar-deney-kan-tesYeni bir kan testi sayesinde, akciğer kanseri tıbbi görüntüleme teşhis cihazlarında tespit edilmeden 5 yıl evvel tespit edilebilecek. İskoçyalı bilim insanlarının yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, akciğer kanserine yakalananların vücudunda kanserle mücadele için antikor üretiliyor, bu antikorun saptanıp analiz edilmesi ise kanser teşhisi için devrim niteliğinde bir teşhis yöntemi sunuyor. Geliştirilen bu yeni kan testiyle, kandaki antikorlar analiz edilerek kanser çok önce teşhis edilebilecek.

Araştırmaya  20 yıl ve daha uzun süredir sigara içen, ailesinde akciğer kanserine yakalananların olduğu yüksek risk grubundaki 50-75 yaşındaki 12 bin kişi katıldı. Katılımcılardan 6 binine kan testi yapıldı, diğer 6 bin kişiye mevcut cihazlar yardımıyla teşhis koyuldu ve tedavi uygulandı. Kan testi yapılan 10 kişiden 1’inde söz konusu otoantikorlara rastlandı.

Daha sonra kanser belirtilerini araştırmak için bu kişilerin radyografi ve tomodensitometri ile göğüs filmi çekildi. Söz konusu katılımcılardan 16’ına kanser teşhisi koyuldu, dörtte birinde kanserin ilk aşamada olduğu belirlendi. Araştırmaya imza atanlardan, Dundee Üniversitesi’nden Dr Stuart Schembri, kan testi yardımıyla erken teşhis sayesinde kanser tedavisinin daha başarılı olacağına dikkati çekti.

Araştırmanın sonuçları umut verici olsa da kan testinin hastanelerde kullanılması zaman alacak. Şimdi bilim adamları  2 yıl boyunca testin ileri aşamada akciğer kanseri hastalarındaki etkilerini araştıracak. Dünyada her yıl 1,6 milyon kişiye akciğer kanseri teşhisi koyuluyor. Her yıl 1,4 milyon kişi akciğer kanserinden ölüyor.
Kaynak: Top Sante – Yazının Türkçe Orjinali: Gerçek Bilim 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla