Yeni immünoterapik ilaç, akciğer kanserinde sağkalımı iki katına çıkardı

Kategori: ONCOLife, Onkoloji Print

anti-PDL1-kanser-immuno-terapiMPDL3280A isimli yeni bir ilaç ile akciğer kanserinde sağkalım olasılığının iki katına kadar artırıldığı açıklandı. Roche ilaç firması tarafından çalışmaları yapılan yeni bir immünoterapi ilacı olan MPDL3280A’nın, belirli tipte akciğer kanseri bulunan kişilerde, sağkalım olasılığını diğer tedavi yöntemlerine kıyasla iki katına çıkardığı ileri sürüldü. Araştırma sonuçları PD-L1 ekspresyonunun, tekrarlayan ve ilerlemiş küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) olan kişilerin MPDL3280A’yı önemli ölçüde iyi tolere ettiğini gösterdi. Geçtiğimiz aylarda, “MPDL3280A”ya (anti PDL1), ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından “Devrim Yaratan Tedavi” sıfatı da verilmişti.

Roche ilaç firması, araştırma ürünü olan anaplastik lenfoma kinaz inhibitörü (ALK) RO5424802, ilerlemiş ALK-pozitif (ALK+) küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) olan ve krizotinib tedavisinin ardından hastalığı ilerleme göstermiş olan kişilerde tümörleri küçülttüğünü gösteren iki merkezi çalışmadan elde ettikleri olumlu sonuçları duyurdu. Sonuçlara göre, RO5424802 sayesinde ilerlemiş ALK+ KHDAK’li kişilerde merkezi sinir sisteminde %69’a kadar yanıt oranları sağlandı. Firma ciddi hastalıkların tedavisine yönelik ilaçların geliştirilmesi ve FDA onayıyla hastaların bu ilaçlara mümkün olduğunca çabuk erişmelerini sağlamaya yardımcı olmak amacıyla verilen “Devrim Yaratan Tedavi” ünvanlı RO5424802 için yeni ilaç başvurusunu bu çalışmalardan elde ettiği verilerle birlikte FDA’ya sunmaya hazırlanıyor.

MAPK-main-ig-kanserUzun süren klinik çalışmaların sonucunda geliştirilen yeni bir kanser immünoterapisi ilacı olan MPDL3280A (anti-PDL1)’in, akciğer kanseri en yüksek düzeyde PD-L1 (programmed death ligand-1) eksprese eden kişilerde sağkalım olasılığını “dosetaksel kemoterapi”ye kıyasla iki katına çıkardığını gösterdi. Roche tarafından geliştirilen özel bir test ile orta, yüksek veya herhangi bir düzeyde PD-L1 ekspresyonu olan kişilerin de, sağkalımlarında artış olduğu,iyi tolere edildiği ve yan etkilerin MPDL3280A için daha önce raporlanan sonuçlarla tutarlı olduğu görüldü.

Roche Sağlık Direktörü ve Global Ürün Geliştirme Başkanı Dr. Sandra Horningyapılan araştırma ile ilgili yaptığı açıklamada;“Daha önce tedavi edilmiş akciğer kanserinde MPDL3280A ile ilgili yaptığımız çalışma, kanser hastalığında eksprese edilen PD-L1 miktarı, sağkalımdaki iyileşmeyle korelasyon göstermiştir. Biyomarker olarak PD-L1’in amacı, hangi kişilerin yalnızca MPDL3280A ile genel sağkalımda iyileşme olasılığının en yüksek olduğunu ve hangi kişilerin ilaç kombinasyonu için uygun adaylar olabileceğini belirlemektir” dedi.

MPDL3280A (anti-PDL1) hakkında
MPDL3280A (anti-PDL1 ve RG7446 olarak da bilinir), PD-L1 olarak adlandırılan bir proteine etki etmesi için tasarlanan araştırma ürünü monoklonal bir antikordur. MPDL3280A, tümör hücrelerinde ve tümörün yayıldığı bağışıklık hücrelerinde eksprese olan PD-L1 ‘i hedeflemek üzere tasarlanmıştır ve PD-L1’in T hücreleri yüzeyindeki PD-1 ve B7.1 ile bağlanmasını önler.MPDL3280A, PD-L1’i inhibe edip, T hücrelerinin tümör hücrelerini etkili bir şekilde saptama ve bu hücrelere saldırma becerilerini onararak T hücrelerinin aktivasyonunu sağlayabilir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla