Yoksulluk erken ölüm nedeni! Zenginler, fakirlerden 15 yıl daha uzun yaşıyor

Kategori: Sağlık Gündemi Print

zengin fakirABD’de gelir dağılımı eşitsizliğiyle ilgili yapılan bir araştırma, ülkenin en zengin %1’lik kesiminin, en fakir %1’lik kesime göre 15 yıl daha uzun yaşadığını ortaya koydu. Sağlık Eşitsizliği Projesi kapsamında ülkedeki gelir dağılımı eşitsizliğiyle ilgili yapılan araştırma, çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı.

ARADA 15 YIL FARK VAR
Araştırmaya göre, ülkedeki en zengin yüzde 1’lik dilimde yer alan erkekler, en fakir yüzde 1’lik kesimdeki erkeklerden 15 yıl daha uzun yaşıyor. Araştırmada bu fark, aynı dilimlerdeki kadınlarda ise 10 yıl olarak tespit edildi.Buna göre en zengin erkeklerde ortalama yaşam süresi 87,3 yıl iken en fakir kesimde bu rakam 72,7’ye kadar düşüyor. Kadınlarda ise en zengin kesimde ortalama yaşam süresi 88,8, en fakir kesimde ise 78,7 olarak saptandı.

GELİR YÜSLEDİKÇE DAHA İYİ SAĞLIK HİZMETİ
Üç yıl süren araştırma, gelir düzeyinin yükselmesi ile alınan sağlık hizmetinin kalitesinin artmasının, yaşam süreleri arasındaki farkın ortaya çıkmasındaki temel sebep olduğunu ortaya koydu. Benzer şekilde yaşam süresi ile obezite ve sigara kullanımı arasındaki güçlü ilişki de dikkati çekti.Gelir grubunun altındaki erkeklerde en uzun yaşam süresi 79,5 yıl ile  New York, kadınlarda ise 84,2 ile  Miami olurken, en kısa yaşam süresi bakımından erkeklerde  Indiana eyaletinin Gary şehri 74,2 yıl, kadınlarda ise  Las Vegas 80 yıl ile listenin başında yer aldı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla