Anne sütü nasıl arttırılır? Nelere dikkat etmeli, uzmanlar ne öneriyor?

Kategori: Bebek Sağlığı Print

baby-breastfeeding-anne-bebek-emzirmeBir annenin bebeğine verebileceği en güzel hediye ve onunla en güzel iletişimi kurabileceği yol onu emzirmesidir. Bebeğinizin sağlıklı bir geleceğe sahip olması için verdiğiniz anne sütünün, sizin sağlığınızı da olumlu yönde etkilemektedir. Anne sütünü artırmak için yapılması gerekenler ve annes sütünün faydaları hakkında uzman önerilerini sizin için derledik. Anne sütünü arttıran tek şey “su” dur. Günlük en az 2-3 litre kadar su içilmelidir. Sezaryen doğumlarında ilk saatlerde annenin sütü gelmeyebiliyor böyle durumlar da anne malt(bira mayası) içeceğini içebilir. Bazı annelerin sütleri az olabiliyor bundan dolayı da emzikli oldukları dönem boyunca malt içeceği alarak anne sütünü artırabilirler.

Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

Sütü arttıran bitkisel ürünlerde vardır. Bunlar ısırgan, rezene ve çemen otudur. Bunlar hem sütü arttırır hem de anne ve bebeğin gazını alır. Özelliklede gece içilen rezene bebeğinizin rahat uyumasını sağlar. Hurma ve helvada anne sütünün artmasına yardımcıdır. Ancak önemli olan her şeyden tüketebiliyor olmamızdır. Asla tek yönlü beslenmemeliyiz. Anne sütünün kalitesini protein arttırır. Gebelikte olduğu gibi emziklilikte de protein alımına dikkat etmeliyiz. Kahvaltıda mutlaka yumurta ve peynir yemeli, öğlen veya akşam yemeklerinin birisinin de et ağırlıklı olmasına dikkat etmeliyiz.

Stresten uzak durmak anne sütünü arttırıyor

Anne sütünün faydaları:

Anne sütü birçok hastalıktan korur:

 • Anne sütü içeriğindeki üstün özellikler nedeniyle bebeğin beyin gelişimi için çok yararlıdır.
 • Anne sütü alan bebekler ciddi sonuçlara yol açabilen bağırsak hastalığı Crohn’a karşı daha dayanıklıdır.
 • Anne sütü alan bebeklere göre biberonla beslenen bebeklerin gelecekte Tip 1 Diyabet hastalığına yakalanma riski yüksektir.
 • Anne sütü alan bebekler göz enfeksiyonlarına karşı daha dayanıklıdır.
 • Anne sütüyle beslenmeyen bebeklerde ileride multiplskleroz ortaya çıkma riski nispeten daha yüksektir (Her ne kadar nedeni ortaya çıkarılmış bir hastalık olmasa da, bebekliklerinde anne sütü alanlarda, almayanlara göre daha az görülmektedir.).
 • Anne sütü alan bebeklerin ileride alerji ve astım gibi hastalıklara yakalanma riskleri daha azdır ve bu azalma bebek büyüdükçe devam eder.
 • Orta kulak enfeksiyonları daha az görülür.
 • Anne sütü, ishalle seyreden enfeksiyon hastalıklarına, solunum ve idrar yolu enfeksiyonlarına, bakterilerle oluşan menenjit (beyin zarı iltihabı) hastalığına, ileride ortaya çıkması muhtemel ülseratif kolit hastalığına, Hemofilus Influenza B bakterisiyle oluşan enfeksiyonlara, Nekrotizan enterokolit hastalığına (Yenidoğan döneminde, özellikle prematüre yenidoğanları etkileyen mide bağırsak kanalı hastalığı) karşı korur.
 • İçerdiği bazı maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlara karşı korur, hastalıklara karşı direncini artırır.
 • Sizi mama masrafından kurtararak hem aile hem de ülke bütçesine ciddi bir yük oluşturmasını engeller.
 • Anne sütü hemen kullanıma hazırdır ve tazedir.
 • Emzirmek biberonla beslemekten daha kolaydır. İlk başta biraz zorlanılmasına karşın, yeterli bilgi ve emzirmenin zamanla getirdiği tecrübe sayesinde emzirmenin aslında çok kolay bir işlem olduğunu anlayacaksınız. Biberon mama ve diğer ekipmanlarla uğraşmayacaksınız. Isıtma, karıştırma, dondurma vs. gibi işlemler olmayacak.
 • Emziren anneler hem zamandan hem de doktor parasından anlamlı bir şekilde tasarruf ederler.
 • Emziren annenin hangi markanın daha besleyici olduğunu araştırmasına gerek kalmaz. Anne sütü hiçbir zaman birebir taklit edilemez. Bu yüzden emzirmeyen anneler hangi mamanın bebekleri için daha iyi olduğu konusunda araştırma yaparak yorulurken, emzirmeyi seçen anneler bebeklerinin en iyi mamayla beslendiklerinden emindirler.
 • Emziren annenin “temiz su” bulma endişesi yoktur. Kaynağı beli olmayan sularda kurşun ve alüminyum gibi bebeğinizin sağlığına olumsuz etki edecek maddeler bulunabilir. Bu maddeler kullandığınız suda çok düşük miktarda bulunsalar da mamaya karıştırmadan önce sterilizasyon için suyu kaynatma işlemine tabi tuttuğunuzda konsantre hale gelebilirler.

Anne sütü ile beslenmeyen çocuklar daha fazla hasta oluyor!

Dünyada her sene 1 milyondan fazla bebek; anne sütü ile beslenemediği için, ishal, solunum yolu ve diğer enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemi geliştiremeyerek hayatını kaybediyor. Özellikle ilk altı ay anne sütünün çocukların dirençlerini arttırdığını vurgulayan uzmanlar, anne sütü ile beslenmeyen çocukların sık rastlanmayan hastalıklara yakalandığını gözlemlediklerini iletiyor.

 • Demir eksikliğine bağlı kansızlık ortaya çıkma riski azalır. Emziren annelerde doğum sonrası kanama miktarı daha az ve emzirmeye devam ettikleri sürece adet görme olasılıkları daha düşük olduğundan, doğumda kaybettikleri demir depolarını daha kısa zamanda tekrar oluşturabilirler.
 • Meme kanserine yakalanma riskiniz daha düşüktür.
 • Şeker hastası bir anneyseniz emzirdiğiniz sürece günlük insülin ihtiyacınız daha düşük olur.
 • Emziriyorsanız Endometriosis hastalığının ilerleme hızı daha düşüktür.
 • Emzirmek, ileride yumurtalık ve endometrium (rahim içi tabakası) kanserine yakalanma riskinizi azaltır.
 • Gelecekte yaşayacağınız kemik erimesinden sizi korur.

Emzirme döneminde beslenme ve anne sütünü artıran besinler

Dünya Sağlık Örgütü; “2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmeye devam edin” diyor!

İshalli hastalıkları kontrol programı yöneten hekimler, anne sütünün ishali önlemek için kullanmaktadır. Hekimler son yıllarda yaptıkları incelemeler sonrasında anne sütüyle beslenmenin ishal tedavisinde, dehidratasyonu önlemede ve iyileşmeyi hızlandırmada önemli olduğunu açıklamışlardır. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF, her bebeğin ek gıda olmaksızın ilk altı ay anne sütü ile beslenmesini ilk altı aydan sonra ek gıdalar desteği ile emzirmenin 2 yıl sürmesi gerektiğini çocuk sağlığı açısından için önemli olduğunun özellikle altını çizmektedir.

Anne Sütü ve Diğer Sütlerin Farklılıkları

Anne sütünün bebeklerin kolaylıkla hazmedebileceği besin içeriği açısından çok zengin olduğu, çeşitli hastalıklardan koruyacak mineraller içerdiği bilinmektedir. Anne sütü ile diğer sütleri ayrıştıran en önemli özelliklerin başında protein oranları gelmektedir. Anne sütünde uygun miktarda protein değeri bulunurken; hayvan sütünde gereğinden fazla protein bulunmakta olup bu da bebeğin sindirimini zorlaştırmaktadır.

Demir açısından vücuda direk etki edebilen demir değerlerine sahip anne sütü hayvan sütü ile karşılaştırıldığında hayvan sütünün demir açısından yeterli olmadığı gözlenmektedir. Hayvan sütü A ve C vitamini olarak yetersizken anne sütünde bebeğin fiziksel faaliyetlerine ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye yetecek kadar vitamin değeri bulunmaktadır. Vücudun en temel ihtiyacı olan su oranının tamamının anne sütünden karşılanabilirken hayvan sütünde ek olarak su takviye edilmelidir.

Kolostrumun Özellikleri

Kolostrum antikor, alyuvar ve A vitamini açısından zengindir. Bağırsakların temizlenmesinde önemli bir görev üstlenmektedir. Kolostrum enfeksiyon ve alerjiden koruduğu gibi bebeğin ilk dışkısındaki parazitleri temizler. Bağırsakların olgunlaşmasına yardım eden kolostrum, enfeksiyonların ağırlaşmasını ayrıca göz hastalıklarını önlemek açısından önemlidir.

Emziklik ve emzirme döneminde anne & bebek beslenmesi

Emzirmenin Psikolojik Yararları

Emzirme anne ile bebek arasında yakın, sevgi dolu bir ilişki kurulmasını kolaylaştırır. Bu da anneyi duygusal olarak tatmin eder. Doğumdan sonraki ilk temas, ilişkinin gelişmesine yardımcı olur ve bu durum duygusal bağlanma (bonding) olarak adlandırılır.Bebekler doğumdan hemen sonra annenin yakınında kalıp emzirilirse daha az ağlarlar ve daha çabuk gelişirler. Emziren anneler bebeklerine daha şefkatli davranırlar. Bebeklerinin onları çok meşgul ettiğinden ve gece uykusuz bıraktıklarından daha az bahsederler. Bu annelerin çocuğu terk etme veya ihmal eme olasılıkları daha azdır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla