Emziklik ve emzirme döneminde anne & bebek beslenmesi

Yazan Diyetisyen Deniz Zünbülcan
Kategori: Bebek Sağlığı, Gebelik, Üye Yazıları Print

baby-breastfeeding-anne-bebek-emzirmeBir anne adayı anne olduğunu öğrendiği andan itibaren yavrusu ve kendisi için en iyi şekilde yaşamaya çalışır çünkü bilir ki eğer kendi sağlıklı bir şekilde varsa yavrusu da sağlıklı ve huzurlu olacaktır. Doğumdan sonra 9 ay boyunca gözü gibi koruduğu bebeğini kucağına aldığında anlar ki bütün dikkat etmelerini bebeği ve kendisi sonuna kadar hak etmiştir ve artık yavrusuna karşı daha çok sorumlu hisseder kendini. İşte bu nedenle emzirme dönemindeki beslenmeniz en az hamilelikte beslenmenize dikkat etmeniz kadar önemlidir. Bebeğinizin gelecekteki sağlığı için ve tabi ki sizin sütünüzün bebeğinize yetmesi için emziklilik döneminde ki beslenmeniz oldukça önemlidir.

Toplumumuzda ki yanlış düşüncelerden en önemlisi bebeğini emziren annenin iki kişilik yemesi gerektiğidir. Ancak emziklilik döneminde normal kalori ihtiyacınızdan 300-500 kalori daha fazla almanız yeterli olacaktır. Tabi ki bu dönemde bu kalori artışını ve ne yemeniz gerektiğini bir beslenme uzmanından yardım alarak yapmalısınız.

Diğer yanlış düşüncede taze annelere ait olan doğum yaptım fazla kilolarımdan bir an önce kurtulmalıyım düşüncesidir. Doğumdan sonra her anne ilk 4 ay boyunca her ay yarım kilo ila bir kilo arası kilo verecektir. Yapılan çalışmalar emziren annelerin emzirmeyen annelere göre kilolarını daha kolay verdiklerini göstermiştir.

Emzirme döneminde beslenme ve anne sütünü artıran besinler

Vücudunuz her 1 ml süt salınımı için yaklaşık 7 kalori harcamaktadır. Doğumdan sonra asıl amacınız kilo vermek değil bebeğiniz ve kendiniz için faydalı ve yeterli beslenmek olmalıdır. Çünkü emziklilikte anne memesinden oksitosin ve prolaktin hormonları ile salgılanan süt, annenin aldığı besinlerin bir ürünüdür.

Emziklikte ve emzirme döneminde dikkat edilmesi gerenler:

 • Süt yapımı için sıvı alımı oldukça önemlidir. Bu nedenle sıvı alımı günde 2,5- 3 litre kadar olmalıdır. Tercih etmeniz gereken sıvıların en başında su gelmektedir. Tercih sıranızı ıhlamur, nane, papatya çayı gibi bitki çayları, az şekerli veya şekersiz komposto suları, meyve suları, limonata ve süt gibi doğal ve hafif olan içecekler takip etmelidir.
 • Protein emziklilik döneminde hem kendiniz hem bebeğiniz için oldukça önemlidir. Balık haftada en az 2 kez tüketilmelidir, her gün mutlaka yumurta veya etli sebze yemeği ya da kurubaklagil yemeği tüketilmelidir.
 • Süt, yumurta, peynir gibi besinlerin kalsiyum içeriği oldukça yüksektir bu nedenle bu gıdalar her gün mutlaka tüketilmelidir.
 • Tatlı tercihinizin gaz yapmayacak olan sütlü tatlıların olması önemlidir.
 • Süt kalsiyumun yanı sıra protein ve karbonhidrat için de önemli bir kaynaktır. Bu nedenle emziklilikte süt tüketimi oldukça önemlidir. Süt gaz yapıyorsa, laktozsuz tercihiniz olmalıdır.
 • Omega-3 yağ asitlerini içeren su ürünleri tüketiminin artırılması anne sütünde de bu yağ asitleri içeriğini arttıracaktır bu da bebeğinizin omega-3 yağ asitlerini sütünüzden alacağı anlamına gelir bu nedenle özellikle su ürünlerinden olan balık, protein değeri bakımından ve omega–3 içeriği bakımından zengin bir besin olduğu için emziklilik döneminde tüketimi arttırılmalıdır.
 • Salam, sosis, sucuk ya da paketli ürünlerden uzak durmaya çalışın çünkü bu gıdalar yüksek oranda katkı maddesi, koruyucu maddeler içermektedir. Bu maddeler hem sizin hem bebeğinizin sağlığına olumsuz etki yapacak maddelerdir.

Anne sütünü artıran faydalı besinler ve bitki çayları

 • Folik asit (B9 vitamini) hamilelik döneminde olduğu kadar emzirme döneminde de oldukça önemlidir. Yeşil yapraklı sebzelerin folik asit içeriği oldukça yüksektir.
 • Anne sütünün D vitamini içeriği bebeğinize yetebilecek oranda değildir. Bebeğe takviye yapılıyorsa dahi güneşli havalarda 10-15 dakika bebeğinizle dışarda vakit geçirmeniz D vitamininin sentezi için olumlu etki yapacaktır.
 • Emziklilik döneminde çay ve kahve gün içerisinde en fazla 2 defa tüketilebilir. Çay, kahve ve kola fazla içildiği takdir de kafein sütünüze geçecektir bu da bebeğinizi olumsuz yönde etkileyecektir.
 • Yemekten hemen sonra çay ve kahve içilmesi demir emilimini engeller bu nedenle yemek esnasında ya da yemekten hemen sonra çay, kahve tüketilmemelidir. C vitamini demir emilimini arttırıcı vitamindir. Bu nedenle C vitamini içeriği zengin olan taze meyve suları çay ve kahveden daha iyi bir alternatiftir.
 • C vitamini demirin emilimini arttırıyorsa demir içeriği yüksek besinlerle C vitamini içeriği yüksek gıdaları beraber tüketmek olumlu etki yapacaktır. C vitamini içeriği yüksek olan besinler: domates, biber, maydanoz, kıvırcık gibi taze sebzeler ve portakal, greyfurt, çilek.
 • Yağ tüketimine dikkat edilmelidir. Kalori değerini yükselten ve kanserojen etki yapan kızartma ve kavurma gibi pişirme yöntemleri yerine haşlama, fırında ya da ızgara yöntemleri tercih edilmelidir.

Emziren annelerin sütünü arttırmak için yapması gerekenler?

Bebek doğdu andan itibaren emzirilmelidir. Ve bebek istedikçe mutlaka süt verilmelidir. Kilo vermek önceliğiniz olmamalıdır. Önceliğiniz düzenli, yeterli ve dengeli olarak bütün besin gruplarını içeren bir beslenme programı uygulamak olmalıdır.

Prematüre bebeklerin ayakta tedavisi, bakım takip ve beslenmesi…

Sıvı alımı arttırılmalıdır. Tüketilmesi gereken en önemli sıvı sudur ve günde 2,5–3 litreye yakın su tüketilmelidir. Sıvı alımında bol şekerli içecekleri tercih etmemelisiniz bitki çaylarından yardım alabilirsiniz. Isırgan otu çayının anne sütünü arttırıldığı bilinmektedir.
Kaynak: Çocuk Hastalıklarında Beslenme Tedavisi-Hatiboğlu Yayınları

İnt. Diyetisyen Deniz Zünbülcan
İnstagram: @diyetisyendenizzunbulcan

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla