Bebeğinizdeki kabızlığın nedeni devam sütü olabilir

Kategori: Bebek Sağlığı, Kabızlık Print

devam-sutu-nedir-1200x545_cBebeğiniz için kullandığınız devam sütü içeriğini mutlaka kontrol edin! Uzmanlar uyarıyor: Bebeklerdeki kabızlık ve gaz sancısının nedenlerinden biri hurma yağı içeren devam sütlerinin yağ içeriği olabilir. Günümüzde bebeklerin doğumdan itibaren ilk altı ay boyunca bebekler için en iyi ve doğru besin olan anne sütü ile beslenmesi ve bu süre içinde hiçbir ek besin verilmemesi öneriliyor. Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda ise bebeğin ihtiyaç duyduğu protein, yağ, kalsiyum, vitaminler ve mineralleri sağlayarak eksiksiz beslenmesine destek olmak amacıyla üretilen devam sütleri annelerin en büyük yardımcısı oluyor. Ancak uzmanlar annelere mutlaka bebekleri için kullandıkları devam sütünün içeriğini kontrol etmelerini öneriyor.

Birçok bebekte karşılaşılan kolik, kabızlık, gaz gibi sorunlar anne sütü alan bebeklerde de görülebilen, bebeğin gelişim sürecinde yaşanabilen bir durum. Ancak anne sütü yokluğunda ya da eksikliğinde kullanılan bazı bebek ve devam sütlerinin içeriği nedeniyle de bu sorunlar artabiliyor. Yapılan araştırmalar bebek beslenmesinde ana enerji kaynağı olan yağların bebek büyümesi, gelişmesi ve uzun süreli sağlık sonuçları üzerinde çok etkili olduğunu ortaya koyuyor. Anne sütü bebeklerin bu ihtiyacını ideal biçimde karşılayacak şekilde yağ içeriğine ve yapısına sahip.

Çocuklarda ve bebeklerde kabızlığın 7 nedeni ve çözüm önerileri

Bazı bebek ve devam sütlerinde ürünün anne sütündeki yağ içeriğine benzemesi için hurma yağı (palm yağı) kullanılıyor. Uzmanlar da bebek ve devam sütlerinde kullanılan hurma yağının bebekler üzerindeki etkilerine dikkat çekiyor.

Hurma yağı anne sütünde bulunan yağlardan farklı

Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğunbakım Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. Merih Çetinkaya bebek mamalarında hurma yağı kullanımının bebek sağlığına etkileriyle ilgili şunları söylüyor: “Bebek ve devam sütlerinde anne sütündeki yağ içeriğine benzemek için hurma yağı kullanılıyor ancak bitkisel kaynaklı bir yağ olan hurma yağı anne sütündekinden yapısal olarak oldukça farklı.

Bu yapısal fark yüzünden hurma yağının içindeki bazı yağ asitleri (palmitik asit) bebeğin bağırsaklarında kalsiyum ile birleşerek, kalsiyum sabunu oluşturuyor. Bu da bebeklerde kabızlık, gaz sancısı, geri çıkarma gibi sorunlara yol açarken, kalsiyum ve değerli yağların emilimini de azaltıyor. Hurma yağı içeren ve içermeyen bebek ve devam sütleri arasındaki farkları şunlardır:

  • Hurma yağı içermeyen mama, daha yumuşak ve daha sık dışkılama sağlar. Bu dışkılama özellikleri, anne sütüyle beslenen bebeklerdeki sağlıklı dışkılamaya daha yakındır.
  • Hurma yağı içermeyen mama ile beslenen bebeklerde, daha az kolik ve geri çıkarma (regürjitasyon) görülür.
  • Bebeğinize mama ile verdiğiniz kalsiyum, hurma yağı içermeyen mamalarda %53 daha iyi emilir. Böylece, yaşamın ilk 6 ayında daha düşük kemik mineral içeriği ve yoğunluğuna yol açar.
  • Hurma yağı(palm yağı) içeren bebek maması, bebeğin daha az enerji almasına yol açar.

Anne sütü bebekleri ishalden koruyor!

Çetinkaya, anne ve babaları bebek ve devam sütlerindeki yağ içeriğini de dikkatle incelemeleri konusunda uyararak bebek beslenmesinde hurma yağı içermeyen sütlerin sindirim, emilim ve kalsiyum metabolizması üzerindeki olumlu etkilerinin dikkate alınması ve buna göre tercih yapılması gerektiğini belirtiyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla