Bebek Cildini Tahriş Etmeyecek Bebek Bezini Nasıl Seçersiniz?

Kategori: Bebek Sağlığı Print

Bir bebeğiniz varsa, bebek bezi ilk birkaç yıl için bebeğinizin en önemli gereksinimlerden biri olacaktır. Bu yüzden bebek bezi seçimi düşündüğünüzden çok daha önemlidir. Fakat sizin bebeğiniz için en uygun olan bez, bir başka bebek için en iyisi olmayabilir. Bu konuda tabii ki tavsiye alabilirsiniz. Ama önemli olan, bebeğinizin seçtiğiniz beze nasıl tepki vereceğidir. Sonuçta onun rahatlığı her şeyden önemlidir.

Bebek Bezi Çocuğum İçin Güvenli Mi?

Bebek bezleri beden, değişim sıklığı, gerdirme kapasitesi, tahriş vb. kurallara göre kullanılırsa kesinlikle güvenlidir. Fakat, bebek bezini her 4 saatte bir değiştiriyorsanız, bu kesinlikle hijyenik değildir. Bebek bezini düzenli olarak değiştirerek ve gerekliği temizliği sağlayarak kızarıklık veya cilt tahrişini önlemeniz gerekir.

Doğru Bebek Bezi Nasıl Seçilir?

Bebek bezi, bebek bakımının vazgeçilmezidir. Sadece sızıntıyı önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bebeğinizi soğuk algınlığı ve diğer sorunlardan da korur.

Ancak asıl soru: “Çocuk bezi alırken nelere dikkat etmelisiniz?” olmalıdır.

Piyasada çok sayıda bebek bezi markası ve farklı stiller mevcut olsa da, bebek bezi seçerken en önemli nokta, bebeğiniz için neyin işe yaradığını belirlemektir.

Islaklık gösterge şeritleri olan ultra kullanışlı tek kullanımlık çocuk bezleri veya sevimli tasarımlı yeniden kullanılabilir çocuk bezleri gibi çeşitli kategoriler arasından seçim yapabilirsiniz. Deneme yanılma yöntemi ile bebeğin rahatlığı, sızıntıları ve tepkileri açısından en uygun olan markayı bulmayı hedefleyin ve başlangıçta tek tek küçük miktarlarda satın alma yapın.

Bebeğinizin cildi hassas ise, bebeğin cildine daha fazla zarar gelmesini önlemek için bu sorunu ele alan bir bebek bezi satın almanız daha iyi olacaktır. Birkaç markayı denerseniz, hangi markanın bebeğinize en uygun olduğunu bulabilir ve buna bağlı kalabilirsiniz.

Bebek Bezi Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bebeğiniz için doğru çocuk bezi türünü ve kategorisini seçerken, aşağıdaki maddeleri mutlaka aklınızda bulundurun: Bebek bezi seçimi için https://www.markafarma.com/bebek-bezleri buradaki ürünleri inceleyebilirsiniz.

  • 1. Emicilik Seviyesi

Bebeğin idrarından kaynaklı ıslaklık, ciltte; kaşıntı, kızarıklık ve sürtünmeden kaynaklı pişik gibi çeşitli sorunlara yol açabilir. Bezlerin temel sorumluluğu, bebeğin cildini kuru tutmak ve ıslaklık sorununu gidermek olduğu için tek kullanımlık bebek bezleri, yeniden kullanılabilir bebek bezlerine kıyasla güçlü emici özelliklere sahiptir.

  • 2. Rahatlık Seviyesi

Tek kullanımlık bebek bezleri, bebeğinize rahatlık sağlama konusunda en iyi seçimdir. Bacakları elastik olan çocuk bezlerini satın almayı tercih ederseniz, sadece çocuğunuzu rahat hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda sızıntıları da önlersiniz. Bebeğinizin bacaklarını özgürce esnetmesini sağlayan hepsi bir arada kumaş stilleri ile birlikte su geçirmezlik de sağlarsınız.

  • 3. Bütçe

Bütçe, bazı ebeveynler için önemli bir husustur. Bu yüzden kumaş çocuk bezleri yeniden kullanılabilir olduğu için uygun bir seçenek olarak düşünülebilir. Fakat bu kararı alırken, bütçeden çok çocuğun rahatlığı göz önünde bulundurulmalıdır.

  • 4. Çevresel Faktörler

Bebek bezinin çevre dostu olmasını istiyorsanız, o zaman tek kullanımlık doğayı koruyan bebek bezi markalarını tercih edebilirsiniz.

Doğru Boy Bebek Bezini Nasıl Anlarsınız?

Her bebek bezi markası farklı boyutlarda ürünler ürettiğinden, büyük bir paket için satın alma yapmadan önce birkaç farklı markayı denemeniz sizin için iyi bir fikir olabilir.

Neden mi?

Çünkü bebeğinize uygun olmayan bir bebek bezi aldıysanız, bu, sıklıkla çok fazla sızıntıya ve hatta korkunç kokulara yol açabilir.

Doğru markayı bulduysanız, fakat bebeğinizin sevdiği bir bebek beziyle sorunlar yaşamaya başlarsanız, muhtemelen bir beden yukarı çıkmanın tam zamanıdır. Yenidoğan bedenleri yaklaşık 10 lbs’ye kadar çıkar, bu nedenle bebeğiniz, doğduklarında ne kadar ağır olduklarına bağlı olarak muhtemelen bir ay sonra farklı bir kiloya ulaşacaktır.

Tek Kullanımlık Bebek Bezleri Güvenilir Mi?

Bebek bezleri 2 yıla kadar bebeğinizin hayatının günlük bir parçası olacağı için sağlıklı ve güvenilir bebek bezi satın aldığınızdan emin olun ve aşağıdaki noktaları aklınızda tutmaya özen gösterin:

  • İdrar ıslaklığı bebeğinizde kızarıklık, tahriş ve pişik gibi çeşitli cilt sorunlarına neden olabilir. Bebek bezlerinin uzun süre değiştirilmemesi durumunda, bebeğinizin cildini tahriş olabilir. Bu sorundan kurtulmak ve kızarıklıkları önlemek için bebeğinizin bezini sık sık değiştirmeniz önerilir.
  • Yıkanabilir bebek bezlerinin aksine tek kullanımlık bebek bezleri, bebeğinizin ıslaklık hissetmemesi için sıvıyı hapseden emici iç kısımlara sahiptir ve cilt kızarıklıklarına karşı daha fazla güvenlik sağlar.
  • Tek kullanımlık bebek bezi markalarından bazıları, bebeğinizin hassas cildine göre en güvenli malzemelerden kullanarak üretilir. En iyileri bebeğin cildindeki nemi çeken bir çekirdek sodyum poliakrilat katmanından oluşur.
  • Tek kullanımlık bebek bezlerinden bazıları, bebeğiniz için tamamen güvenli olduğu düşünülen losyon, aloe veya hafif bir koku ile birlikte gelir. Fakat bebeğiniz bu kokulara alerjisi olabilir. Bebeğinizin cildinin hassas olması durumunda, kokusuz, boyasız ve klorsuz bebek bezleri satın almayı tercih edin.

Bebeğiniz İçin En İyi Bebek Bezi Önerileri

Bebek bezi, bebeğiniz için ihtiyaç duyacağınız temel şeylerden biridir. Bebeğinizin poposunun temiz ve kuru kalmasını sağlamak, bebeğinizin rahatı ve pişik oluşumunu önlemek için çok önemlidir. Bu yüzden çoğu yenidoğan her gün yaklaşık 10 veya daha fazla bebek bezi tüketir. Bu, ilk ayda 300’den fazla bez kullancağınız anlamına gelir.

Peki hangi bebek bezini kullanmalısınız?

Her bir faktörü dikkate alarak ürün çeşitliliğini geliştiren Markafarma’da; Molfix, Prima, Önlem, Sleepy, Joyful, Canbebe, Bumblebaby vb. en iyi markalardan binlerce ürünü en uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Bebeklerde sağlıklı beslenme nasıl olmalı? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

YAZIYI PAYLAŞ

Araç çubuğuna atla