Her yıl 20 bin bebek kalça çıkığı ile doğuyor ve sakat kalıyor!

Kategori: Bebek Sağlığı, Çocuk Sağlığı, Ortopedi Print

Türkiye’de yılda yaklaşık 1 milyon 200 bin doğum oluyor ancak bu bebeklerden 20 bini kalça çıkığı sorunu ile karşılaşıyor. Doğuştan kalça çıkığı; çocuklarda sık görülen, erken anlaşılıp tedavi edilmediğinde kalıcı sakatlıklara yol açabilen önemli bir sağlık sorunu olarak gösteriliyor. Türkiye’de her yıl yaklaşık 20 bin bebeğin kalça çıkığı ile doğduğunu söyleyen Uzm. Dr. Nazan Cihan, erken evrede tespit edilip tedavi edilmediğinde bu sorunun yeni doğan bebeklerde kalça gelişim problemleri ve önemli sakatlıklara neden olduğunu dile getirdi.

Radyoloji Uzmanı Dr. Nazan CihanDoğuştan kalça çıkıklığı; kız çocuklarda, birinci doğumlarda, ailede kalça çıkığı olanlarda, akraba evliliklerinde, ters geliş (makat gelişi) doğan bebeklerde, boyunda eğrilik, başında yassılık ve ayakta eğrilik gibi görünen problemler ile birlikte doğan bebeklerde daha sık görülüyor. Bu özelliklerden herhangi birini taşıyan bebeklerin riskli grupta yer aldığını belirten Uz. Dr. Nazan Cihan, riskli gruptakilerin bu özelliklere sahip olmayan bebeklere göre 2 ila 8 kat daha fazla kalça çıkığı ve gelişim problemleri ile karşılaştıklarını söylüyor.

Ailenin yanlış tavrı bebeğin sakat kalmasına neden oluyor

Çoğu zaman bebeğin anne karnında iken kalçanın çıkık ya da yetersiz gelişebildiğini dile getiren Uz. Dr. Nazan Cihan, şu bilgiler iverdi: “Doğumdan sonra yapılacaklar, bu problemin iyi veya kötü yönde gelişmesine sebep olabilir. Bu anlamda kalça çıkığı önlenebilir bir sakatlıktır. Farklı bir deyişle ailenin bebeğe yapacağı yanlış uygulamalar bebeğin sakat kalmasına yol açabileceği gibi, doğru eylemler iyileşmesini sağlayabilir.”

Bebeğin bacak uzunlukları farklıysa dikkat! Gelişimsel kalça displazisi olabilir

Sorunun erken tanısının tedavi için çok önemli olduğuna işaret eden Uz. Dr. Nazan Cihan, “Erken tanı için uygulanan radyolojik inceleme Kalça USG bebek 1-1.5 aylıkken yaptırılmalıdır ve 3 ayı geçirmemek gerekir. USG ses dalgalarıyla çalışan bir yöntemdir ve zararsızdır. Oldukça ekonomik olan bu yöntem ortalama 5-15 dakika kadar sürer. Bebek sırtüstü sedyeye altı çıplak şekilde yatırılır.

Kalça eklemi üzerine jel sürülüp USG probu eklem üzerinde gezdirilerek değerlendirme yapılır.  Ekleme belli pozisyonlar verilir ve bazı açı ölçümleri yapılır.  Daha sonra bunlar bir rapor hâlinde getirilip ebeveynlere sunulur ve durum çocuk hekiminin muayenesine yönlendirilir. Her bin doğumdan 15’inde ortaya çıkan bu hastalık için ailelerin çok dikkatli olması gerekiyor” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla