Beyaz lahananın sağlık için 7 önemli faydası

12 Aralık 2017   |    26 Şubat 2023    |   Kategori: Beslenme ve Diyet, Şifalı Bitkiler Print

Pişerken etrafı kaplayan kokusu nedeniyle pek sevilmeyen beyaz lahana çok faydalı bir sebzedir. Oysa pişirirken hoş olmayan kokuları ortaya çıkaran kükürtlü bileşikler beyaz lahanayı daha kıymetli yapıyor. Zengin vitaminler, mineraller ve güçlü içerikleri onu doğanın kış aylarındaki mucizevi besinlerinden biri kılıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan, sulu yemeklerinden salatasına, dolmasından turşusuna dek her çeşidi yapılabilen beyaz lahananın mutlaka tüketilmesi gereken bir besin olduğunu belirterek önemli bilgiler veriyor:

Beyaz lahananın özellikleri

İçeriğindeki kükürtlü bileşikler, A, C ve K vitaminleri sayesinde antioksidan özelliği oldukça güçlü bir sebze olan beyaz lahana pek çok hastalığa karşı koruyucu etkiye sahiptir. Ancak kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler tarafından dikkatli kullanılmalıdır. Yine, yapısında bulunan bazı maddeler tiroit bezlerinin çalışmasını yavaşlatır. Bu nedenle hiptiroidisi olan yani tiroitleri az çalışan kişiler en fazla haftada iki kez tüketmelidir.

Lahananın faydaları nelerdir? Lahana neye iyi gelir, zararları var mıdır?

Enfeksiyonlara karşı koruyor

C vitamini yönünden birçok sebzeye göre içeriği çok daha kuvvetli olan beyaz lahana enfeksiyonlara karşı koruyor, bağışıklığı güçlendiriyor. Beyaz lahananın 100 gramı, günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 40’ını karşılıyor. Pişirildikçe, bekledikçe ve işlemden geçtikçe C vitamini içeriği azalmasına karşın yine de faydası büyük.

Sinirleri güçlendiriyor

Beyaz lahana tiamin, riboflavin ve niasin gibi B grubu vitamin içeriği de yüksek bir sebze. B grubu vitaminler özellikle sinir sistemi için son derece faydalı. Aynı zamanda bağşıklık kuvvetlendirici özellikleri de var. 1 porsiyon kadar beyaz lahana yemeği ya da salatasını tükettiğinizde günlük B vitamini ihtiyacınızın yüzde 10’unu karşılayabilirsiniz.

Zayıflamaya yardımcı oluyor

Kalorisi oldukça düşük olan beyaz lahana diyetler için oldukça uygun bir sebze. 100 gramında 24 kcal enerji var. Özellikle çiğ olarak tüketildiğinde diyete kalori getirisi daha az oluyor. Lif açısından zengin olan beyaz lahana bu sayede uzun süre tok tutuyor. Hem içerdiği vitaminlerin özellikle yağda eriyen K ve A vitaminlerinin emilimi hem de mideyi hızlı terketmeden uzun süre tok tutması için yemeğini hazırlarken içine mutlaka az miktarda da olsa yağ eklemeyi unutmayın.

Yüksek tansiyonu düşürüyor

Yapısında bulunan lif ve bazı maddeler ile diüretik yani vücuttan suyu atmaya yardımcı bir sebze olan beyaz lahana, bu sayede dolaşımı iyileştiriyor, ödemi azaltıyor, su ile beraber sodyumun da vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayarak tansiyonu düşürüyor. Yüksek tansiyonu, ödemi olan kişiler tarafından yemeği ya da salatası rahatlıkla tüketilebilir.

Semizotunun 10 önemli faydası ve semizotu ile yapılan 4 yemek tarifi

Kemikleri koruyor

Güçlü bir kalsiyum kaynağı olan beyaz lahana bu özelliğiyle diğer sebzelerden birkaç adım ileride. Günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 10’unu 100 gram beyaz lahana ile tamamlayabilirsiniz. Böylece hem diş hem de kemik dokusunun sağlamlığını destekleyen beyaz lahananın çiğ ya da pişmiş olması kalsiyum içeriğini etkilemiyor.

Bağırsakları çalıştırıyor

Özellikle pişirirken hoş olmayan kokuları ortaya çıkaran kükürtlü bileşikler, beyaz lahananın sindirim sistemini iyi çalıştırmasını sağlıyor. Ayrıca yaprak kısımlarında daha yoğun olarak bulunan posa sayesinde de bağırsak hareketlerini artırıcı özelliği oldukça yüksek bir sebze.

Kansere karşı koruyor

Antioksidan kapasitesi yüksek bir sebze olan beyaz lahana, serbest radikallere karşı savaşıyor ve kansere karşı koruyor. Bağışıklığı baskılayan hastalıklar, karaciğer hastalıkları, diyabet ve obezite gibi hastalıklara karşı da koruma sağlıyor.

Turşusu probiyotik özelliğe sahip!

Turşusunu yaparak beyaz lahanaya probiyotik özellik kazandırabilirsiniz. Ancak turşu içine eklenen tuz, probiyotik miktarının azalmasına neden olabilir. Probiyotikler bağırsaklarda yaşayan yararlı bakterilerdir. Bağırsakların sağlıklı olmasını sağlayarak bir çok hastalığa karşı vücudu korurlar. Sadece unutulmaması gereken şey turşuyu mutlaka sirke ile hazırlamak ve olgunlaştığında hem lahanasını yemek hem de suyunu içmek.

Bağışıklıktan sindirime, kefirin 8 faydası ve evde kefir yapma tarifi

Beyaz lahana turşusu tarifi

3 kg.lık bir lahanayı istediğiniz büyüklükte doğrayıp yıkadıktan sonra tuz ile iyice ovun. Sabaha kadar süzülerek bekleyen lahanaları, süzülen suyunu kullanmadan temiz bir 5 kg.lık cam kavanoza sıkıca yerleştirin. Aralara 5-6 diş sarımsağı ve eğer isterseniz havuç dilimlerini koyun. Kavanozun üzerine 7-8 adet nohut ekledikten sonra 1,5 su bardağı sirkeyi kavanoza dökün. Üzerini; içine 4 yemek kaşığı kayatuzunu eklediğiniz kaynamış ve soğutulmuş su ile doldurun. İçinde hava kabarcıkları olmamasına ve kapağını kapadıktan sonra da hava almamasına özen göstererek karanlık bir yerde, oda sıcaklığında 2 hafta beklettikten sonra tüketebilirsiniz.

Kısa Bilgiler

Lahana hangi hastalığa iyi gelir?

Beyaz lahana vücutta enflamasyonu kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir, içerdiği çözünebilir lifler sayesinde sindirimi destekler, kalp sağlığını korur, yüksek tansiyon hastalarında tansiyonu dengeler, kolesterolü düşürür.

Lahana nasıl tüketilmeli?

Lahanayı hem pişmiş hem çiğ olarak tüketebilirsiniz. Pişirirken az da olsa yağ koymayı ihmal etmeyin. Ayrıca turşusu probiyotik özelliktedir. Ancak turşuyu mutlaka sirkeyle hazırlayın.

Lahananın zararı var mı?

Lahana fazla tüketildiğinde içerdiği lifler nedeniyle şişkinlik, gaz ve ishale neden olabilir. İçerdiği K vitamini nedeniyle kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte tüketmemek gerekir. Ayrıca yine çok fazla tüketmek tiroid hormonunun üretilmesini engelleyerek hipotirodiye neden olabilir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla