Botoks ile kaş kaldırmak mümkün mü? Operasyon süreci nasıl olmalı?

3 Ekim 2017   |    22 Mayıs 2022    |   Kategori: Cilt Sağlığı, Estetik Print

Kaşlar kişilerin yüz ifadesini belirlemede son derece önemlidir. Bu nedenle de “doğru kaş doğru ifade” demektir! Botoks uygulaması ile yapılan minik dokunuşlar sayesinde kaşlardaki düşüklük kolaylıkla kaldırılabilmektedir. Ancak mutlaka uzman bir hekim tarafından işlem yapılmalıdır. Milimetrik bir hata bile istenmeyen görüntülere neden olabilmektedir.

İşlem sonrası iz meydana gelmez!

Botox operasyon süreci başlamadan önce kaşlara nasıl bir görünüm isteniyorsa, bir tasarım yapılır. Bu doğrultuda da uygulama yapılacak noktalar belirlenir. Altın oran hesaplamaları da denilen bu işlem sayesinde istenilen görüntüye, tamamen doğru bir şekilde ulaşılabilmektedir.

Botox uygulaması öncesinde bölgeye anestezik krem uygulanabilir bu durum tamamen kişilerin arzusuna bağlıdır. Ancak yine de belirtmekte fayda var botoks işlemi minimal bir acı hissi veren son derece kolay bir uygulamadır. Daha sonrasında ise minik enjekte uygulamaları ile Botox operasyon süreci başlamaktadır. Operasyonun en önemli avantajı ise yüzde herhangi bir şekilde yara izi oluşmamasıdır.

Kaşlarda doğal görünüm olmalıdır!

Botoks uygulaması ile kaş kaldırma işleminde en çok dikkat edilmesi gereken noktaların başında kaşın yüksekliğinin doğru bir şekilde ayarlanmış olması gelmektedir. Aksi halde botoks ne kadar kolay bir uygulama olsa da kişilerin yüzlerinde istenmeyen ifadeler meydana gelebilmektedir.

Kaşlara yapılan botoks enjeksiyonu, mutlaka yavaş yavaş ve minimal dozlarda verilmelidir. Aksi halde doz ayarlaması yapılamayabilir ve kaşlarda aşırı kalkıklık meydana gelerek, yüzde istenmeyen ifadelere neden olabilir. Kaşlara yapılan bu tür uygulamalarda karşılaşılabilen ve en sık duyduğumuz olumsuzlukların başında kişilerin yüzünde istemeden de olsa var olan şaşkınlık ifadesi gelmektedir. Ya da bazen kişilerde kızgınmış görüntüsü de oluşabilmektedir.

Botoks ile kaş kaldırma uygulamalarında kaş yüksekliği hesaplamaları yapılırken, diğer bir yandan da mutlaka hastaların yaşı, cilt yapıları, göz ve kaş çevresinde var ise kırışıklıklarının durumu gibi detaylar da göz önüne alınmalıdır. Eğer ki hastada aşırı kaş düşüklüğü var ise bazı durumlarda sadece botoks yeterli olmayabilmektedir. Bu gibi durumlarda estetik cerrahiye yönlendirmek çok daha doğru olacaktır.
Dr Mustafa Karataş
Medikal Estetik Doktoru

YAZIYI PAYLAŞ

Araç çubuğuna atla