Labioplasti nedir? Labiaplasty ameliyatı nasıl yapılır, tehlikeli midir?

Yazan Op. Dr. Defne Erkara
17 Ağustos 2018   |    28 Ekim 2022    |   Kategori: Estetik, Kadın Hastalıkları, Sağlık Sözlüğü Print

Labioplasti, genital iç dudakların ameliyat ile kesilmesi ve vajinal bölgenin estetik olarak küçültülmesi veya düzeltilmesi işlemidir. Vajina bölgesindeki deformasyona bağlı olarak gelişen vajinal sarkmalar, bu estetik operasyon sonrasında giderilebilir. Estetik amaçlarla yapılan bu operasyon aynı zamanda genital dudaklardaki büyüklüğün neden olduğu pek çok sağlık sorununu da çözüme kavuşturur. Evli ya da bekar olan, daha önce doğum yapan ya da yapmayan hatta bakire olan kadınlara bile labioplasti ameliyatı yapılabilir. Ameliyatın, ileriki süreçte çocuk doğurmaya engel olma gibi bir riski yoktur. Operasyon birtakım komplikasyonları beraberinde getirebilir, bu yüzden estetik cerrah seçiminde tüm kadınların son derece dikkatli davranmaları ve seçici olmaları gerekir.

Labioplasti nedir?

Labioplasti, (genital dudak küçültme) en sık gerçekleştirilen vajina gençleştirme prosedürlerinden biridir. Bu prosedür, genital iç ve dış dudak olarak bilinen labiumların normalden daha sarkık, büyük ya da asimetrik olmaları durumunda tercih edilen bir estetik operasyondur. Labioplasti ile genellikle iç dudakların (labium minus) şekli düzeltilse de bazen de dış dudaklara da labioplasti uygulanabilir.

İç dudaklardan biri diğerinden daha uzun olduğunda labioplasti ile asimetrik görüntü düzeltilerek, dudaklara simetri kazandırılabilir. Oldukça pahalı bir estetik operasyon olmasına rağmen vajinadaki bu kötü ve sarkık görünümden rahatsız olan ve sırf bu yüzden kendini rahatsız hisseden pek çok kadın, labioplasti ameliyatı yaptırabilmektedir.

Liposuction nedir? Yağ aldırma ameliyatı nasıl yapılır, riskli midir?

Labioplasti ameliyatı neden yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajina iç dudaklarındaki sarkma, büyüklük ve asimetrik görünümden kısa bir sürede kurtulmak isteyen tüm bayanlara yapılabilir. İç dudaklardaki bu büyüklük ve sarkıklık, pek çok kadında özgüven eksikliğine neden olabileceği gibi, kadınları cinsel birliktelikten, partnerlerinden hatta kendilerinden bile soğutabilir. Vajinanın görüntüsündeki bu anormal durum, kadının kendini diğer kadınlardan eksik ve daha çirkin hissetmesine neden olabilir.

Labioplasti ameliyatı kimlere yapılabilir?

Bu durumu adeta bir takıntı haline getiren kadınlar için iç dudaklardaki hiç de hoş olmayan bu görünüm, kadınların partnerinden utanmasını, mayo, bikini vb. dar kıyafetler giymekten kaçınmasını bile beraberinde getirebilir. İç dudakların bacaklara değebilecek kadar uzun olması, zaman içerisinde sarkması, dudaklar arasındaki uzunluk ve büyüklük farkı (asimetri), labioplasti ameliyatını kadınlar için kaçınılmaz kılan en önemli etmenlerdir.

Tüm bu estetik kaygıların ötesinde genital dudaklardaki sarkma ve büyüme, kadınların sık sık idrar yolları rahatsızlıklarına yakalanmalarına yol açabilir. Bununla birlikte kadınların vajinal akıntı problemleri yüzünden belirli aralıklarla doktora gitmelerine, hatta cinsel ilişki esnasında acı ve ağrı hissetmelerine de neden olabilir. Bu tip sağlık sorunları da kadınların labioplastiye ihtiyaç duymalarına sebep olabilir.

Labioplasti ameliyatı, 18 yaş altındaki genç kızlar için uygun değildir. Çünkü ergenlik dönemindeki genç kızlarda 18 yaşına kadar labiumlar büyümeye ve gelişmeye devam eder.

Vanina ve genital dudaklar neden sarkar?

 • Birtakım kaza ve travmalar ya da doğumda iç dudaklarda oluşan yırtılma.
 • Zayıflık nedeniyle iç dudakların daha da belirgin olması
 • Sık sık kilo alıp verme sebebiyle, vajinal bölgede oluşan sarkma
 • Birden çok çocuk doğurma sebebiyle genital dudakların normal görünümünü kaybetmesi ve bu bölgede oluşan sarkma, büzüşme, yıpranma ya da tahriş.
 • Yaşlılık sonrasında oluşan doku kaybı nedeniyle özellikle zayıf kadınların genital bölgede deformasyon.
 • Menopoz sonrası vajina sarkması ve iç dudaklarda büyüme.
 • Daha önce birtakım vajinal enfeksiyon ya da tümör geçirmiş olma.
 • Vajinanın cinsel birliktelik esnasında aşırı zorlanması.
 • Vajinanın parfüm, kolonya vb. alerjen maddelerle uzun süreli ve aşırı teması.

Genital estetik ve vajina daraltma hakkında merak edilenler

Labioplasti ameliyatı

Labioplasti ameliyatı, genelde lokal anestezi altında gerçekleştirilse de hastanın isteği üzerine genel anestezi de tercih edilebilir. Ancak lokal anestezi ile, oluşabilecek komplikasyonlar en aza iner. Ameliyat süresi 30-45 dakika arasında değişiklik gösterir. İşlem ile büyük ve sarkık olan dudaklar, normal bir görünüm elde edilene kadar olabildiğince küçültülerek, yeniden şekillendirilir.

Labioplasti ameliyatı öncesi ve sonrası!

Fazlalık yani istenmeyen doku, neşter ile kesilebileceği gibi lazer operasyon da tercih edilebilir. Ancak lazer uygulamalar sonrasında hastanın vajinada cinsel ilişki esnasında his kaybı yaşaması durumu söz konusu olabilir. Bu yüzden de lazer uygulama ile labioplasti ameliyatı yapılacaksa tamamen vajina estetiği alanında uzman bir estetik cerrah tercihinde bulunmak gerekir. Resimler için tıklayın:>>>

Ameliyat esnasında iç dudaklara kendiliğinden eriyen dikişler atıldığı için hasta daha sonraki süreçte dikişleri aldırmak zorunda da kalmaz. Ameliyat tamamlandığında bölgeye pansuman uygulanmaz. Özel antibiyotikli pomatlar ile işlem gören iç dudaklar temizlenir. Ameliyat ile büyük iç dudaklar küçültüldüğünde dudaklarda simetri de elde edilmiş olur. Bazen de labioplasti ile sadece iç dudaklardaki asimetrik görüntü giderilebilir.

Labioplasti ameliyatı sonrasında sorun çıkar mı? Kanama olur mu?

Labioplasti ameliyatı birtakım ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Oldukça riskli bir ameliyattır. Bu yüzden doktor hastaya tüm riskleri anlatmadan ameliyata karar vermemelidir. Karşılaşılabilecek komplikasyonlar şunlardır:

 • Kanama,
 • Enfeksiyon,
 • Dokuda iz,
 • Cinsel organda duyarlılık kaybı ya da azalması,
 • Damarlarda kan pıhtılaşması,
 • Anestezik alerjik reaksiyonlar,

Aynı zamanda işlem sonrasında istenilen başarı elde edilemeyebilir ve hasta, tekrar labioplasti ameliyatı yaptırma ihtiyacı da duyabilir.

Labioplasti ameliyatı tehlikeli mi?

Labioplasti ameliyatı, uzman cerrahlar tarafından yapılmadığında tehlikeli olabilir.

Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır? Avantajları ve riskleri nelerdir?

Labioplasti ameliyatı yaptıranların ne tür şikayetleri olur?

Ameliyat sonrasında ilk 2-3 gün boyunca hasta ameliyat bölgesinde ağrı ve hassasiyet hissedebilir. Dış dudaklarda geçici bir süreliğine ödem ve şişme oluşumuna da rastlanabilir. Lakin bu şişlik ve ödemler, maksimum 7-10 gün içerisinde kendiliğinden geçerler. Kendiliğinden eriyen dikişlerin tam anlamıyla çözülmesi yani dikişlerin iyileşmesi ise ortalama 1 hafta sürer. 1 ay sonrasında ise tüm iyileşme süresi tamamlanır. Ameliyat sonrasında yara bölgesinde fark edilir derecede bir yara izi kalmaz. Kalan yara izleri ise 6 ay sonrasında tam anlamıyla kaybolur.

Labioplasti sonrasında nelere dikkat edilmeli?

Labioplasti ameliyatı sonrasında dikkat etmeniz gerekenler

Ameliyat öncesi ve sonrasında doktorunuz sizi nasıl hareket etmeniz gerektiğine dair bilgilendirmelidir. Ameliyat öncesinde lokal anestezi yaptıracak olan hastalar, tok karna ameliyata gelebilir. Ancak genel anestezi altında ameliyat olacak hastaların en az 8 saat öncesinde bir şeyler yiyip içmeyi kesmeleri gerekir. Tüm kadınlar, enfeksiyon kapma riski ile karşılaşmamak için adet dönemi içerisindeyken ameliyat olmaktan kaçınmalıdırlar.

Düzenli olarak reçeteli ya da reçetesiz ilaç kullanan kişilerin, kanında herhangi bir enfeksiyon bulunan hastaların, kalp, yüksek tansiyon, astım, şeker, kan hastalığı gibi ciddi ve kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin mutlaka ameliyat öncesinde doktorlarını sağlık durumları ile ilgili olarak bilgilendirmeleri gerekir. Labioplasti ameliyatı sonrasında dikkat etmeniz gereken noktaları ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Ameliyat sonrası vajina bölgesinin hijyenine dikkat etmeli, bölgeyi her zaman kuru tutmaya özen göstermelisiniz.
 • Ortalama 4 hafta boyunca deniz, küvet ve havuz gibi su ile yoğun bir şekilde temas edebileceğiniz ortamlara girmekten kaçınmalısınız.
 • Motor, at ve bisiklete binme gibi aktivitelerden en az 4 hafta uzak durmalısınız.

Genital organlarda sarkma belirtileri, nedenleri ve tedavisi

 • Jimnastik, yoga ve pilates gibi germe hareketlerini de içeren spor dallarına en az 4 hafta boyunca katılmamalısınız.
 • Ameliyat sonrası en az bir ay vajina bölgesine ağda, lazer vb. epilasyon işlemleri uygulamamalısınız.
 • Ameliyat sonrası 1 aylık süre içerisinde partnerinizle cinsel ilişkiye girmemelisiniz.
 • Ameliyat sonrası vajina bölgesindeki rahatsızlığı azaltmak adına gevşek iç çamaşırları ve kıyafetler giymelisiniz. Aksi halde daha sıkı ve dar kıyafetler giymeniz, sürtünmeyi arttırarak, iyileşme süresinin uzamasına yol açabilir.
 • 1 ay için tampon kullanımından da kaçınmalı, doktorunuzun uygun gördüğü ped ve astarları kullanmayı tercih etmelisiniz.
 • Labioplasti sonrası ilk 24 saat duş almamalısınız. 24 saat sonra küvete oturmayacak şekilde ayakta duş alabilirsiniz.

Labioplasti ameliyatı sonrasında ertesi gün normal yaşantınıza geri dönebilirsiniz. Ancak, ağrı ve şişlik oluşumu durumunda işten bir haftalık bir izin de alabilirsiniz. Bir hafta boyunca ağrı ve şişliği azaltmak amacıyla bölgeye buz ile soğuk kompres uygulayabilirsiniz.

Doktor seçerken nelere dikkat etmeli?

Genital bölgenin kendine özgü bir anotomik yapısı vardır. İşlemi gerçekleştirecek olan doktorun bu anotomik yapı hakkında yeterli bilgiye sahip olması oldukça önemlidir. Bu nedenle doktorun genital estetik ameliyatları konusunda deneyimli olan bir uzman arasından seçilmesi, olası komplikasyonların engellenmesinin yanı sıra işlemin başarıyla sonuçlanması adına da gereklidir.

Labioplasti ameliyatını hangi doktora yaptırmalı?

Labioplasti ameliyatının estetik cerraha mı yoksa genel cerraha mı yaptırılacağı kadınların en merak ettiği sorular arasında yer alır. Labioplasti ameliyatının mutlaka genital estetik cerrah tarafından yaptırılması gerekir. İşlemi gerçekleştiren pek çok kadın doğum uzmanı da bulunmaktadır. Ayrıca işlem öncesinde hamile olup olmadığınızı öğrenmek için ya da genel bir muayene için bir jinekoloğa da danışabilirsiniz.

Botoks nedir? Neden ve nasıl yapılır? Botox tehlikeli midir?

Labioplasti ameliyatı fiyatı 2022

Ameliyat fiyatları üzerinde işlemin hangi doktor tarafından ve hangi hastanede gerçekleştirileceği belirleyicidir. Fiyatlar, işlem esnasında kliteroplasti, vajina daraltma vb. ekstra bir işlem olup olmayacağına ve işlemin genel anestezi mi yoksa lokal anestezi altında mı gerçekleştirileceğine göre değişiklik gösterebilir. Ortalama fiyatlar ise 15 Bin TL ile 50 Bin TL arasında değişmektedir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla