Bronşite karşı beslenme önerileri

13 Ocak 2014   |    20 Eylül 2019    |   Kategori: İç Hastalıklar, Mevsim Hastalıkları Print

En sık görülen kış hastalıklarından biri olan bronşit, başta hava kirliliği, sigara, enfeksiyonlar  ve alerjenlerin tetiklemesiyle başlıyor, hastayı öksürük nöbetlerine sürükleyerek yaşamı zorlaştırıyor. Tekrarlayan soğuk algınlıkları ve farklı enfeksiyonlar sonucu oluşma riski daha da artan bronşitten korunmanın ve kurtulmanın pratik ve doğal çözümlerini aktaran Dr. Sinan Akkurt, şu bilgileri verdi: “Bronşite karşı korunmanın  yolu güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaktan geçiyor. Bunun için bağışıklık sistemini yoran; vücuda kimyasal madde alımı, gıda katkıları, havalandırılmamış ortamlar ve sigaradan uzak durmak ve iyi beslenmek büyük önem taşıyor.”

Sık yaşanan soğuk algınlığı ve çeşitli enfeksiyonlar bronşiti tetikliyor. Daha çok sigara içen insanların ve küçük çocukların hastalığı olarak bilinen broşitten korunmak için iyi beslenme kadar gerek ciltten, gerekse gıdalardan alınan kimyasal yüklerin azaltılması da büyük önem taşıyor. Bununla birlikte bulunulan ortamın aşırı nemli ya da aşırı kuru olmaması ve ellerin sık sık antibakteriyel sabunla yıkanması gerekiyor.

Bronşit nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Hava kirliliğinin arttığı dönemlerde mümkün olduğunca sokağa çıkılmamasını, odaların sık havalandırılarak oksijen döngüsünün sağlanmasını ve bronşların temizlenebilmesi için günde 2,5 litre su tüketilmesi fayda sağlıyor.

Bronşite karşı beslenme önerileri

•    Havuç, elma, kuru kayısı, domates, biber gibi sarı ve turuncu renkli, A vitamininden zengin besinlere ağırlık verilmeli.
•    Nane bronşit semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Nanedeki etken madde olan mentol, burun tıkanıklığını açar.
•    Güçlü bir antioksidan olan C vitamini, bu yönüyle bronşitten kurtulma sürecini hızlandırır. C vitamininden zengin besinler arasında favori portakalın yanı sıra kırmızı biber, kekik, kivi, brokoli, maydanoz ve koyu yapraklı sebzeler sayılabilir.
•    Bağışıklık sistemini güçlendiren bir tonik olarak kabul edilen ginseng, akut bronşite karşı koruyucu olabilir.
•    Somon, sardalya gibi yağlı balıklar, vücutta iltihapları önler, mikroplarla savaşarak bağışıklığı yükseltir.
•    Yeşil çay, antioksidanlardan kateşin ve polifenol içerdiğinden bağışıklık sistemi üzerinde çok etkilidir, hatta  grip virüsünün vücutta yayılmasını önlediği saptanmış durumda.
•    A vitamini ve betakarotenden zengin beslenme, iyi kaynaklı protein ve yeterli çinko alımı bağışıklık sistemini güçlendirmek için başlıca unsurlar. Bu üç unsuru birden içinde barındıran besin ise; yumurta..

haber-icon-1Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı?

haber-icon-1Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için…

haber-icon-1Bağışıklık sistemini kanserle savaştıracak yeni yöntem

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla