Parasetamol nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

Kategori: İlaçlar, Sağlık Sözlüğü Print

Calpol, (Parasetamol) ağrı kesici ve ateş düşürücü özellikleri nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Yan etkileri nadir olduğu için sıklıkla baş ağrısı, kas ağrısı, diş ağrısı, nezle, grip ve soğuk algınlığı semptomları ve ateşte ilk önerilen ilaçlardandır. Gebe ve emziren kadınlar, çocuklar ve bebekler gibi birçok farklı grupta gerektiğinde önerilen dozlarda güvenle kullanılabilir. Parasetamol ürünleri, yetişkinler ve çocuklar için ayrı ayrı üretilen farklı formülasyonlarda bulunur. Hastalığı tedavi edici olmadığı, belirtilerin azaltılmasında kullanıldığı unutulmamalıdır. 3 ardışık gün içinde ateş ve ağrının geçmemesi halinde hekiminize başvurunuz. 2 yaşından küçük çocuklarda hekime danışmadan kullanmayınız.

Calpol şurup nedir?

Parasetamol, (Calpol) beyne giden ağrı sinyallerinin yoğunluğunu azaltarak ve beyinde vücut sıcaklığını düzenleyen maddelerin salgılanmasını etkileyerek ateş düşürücü etki göstermektedir. Parasetamol bir saat içinde etki göstermeye başlar ve etkisi 5 saate kadar sürer. Genellikle hafif veya orta derecede ağrıyı hafifletmek ve soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların neden olduğu ateşi azaltmak için kullanılır. Çocuklar için süspansiyon şurup şeklindedir.

Calpol şurup, bebek ve çocuklarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan, her 5 ml yani her bir ölçekte 120 mg parasetamol içeren bir ilaçtır. 6 yaş üzeri çocuklar ve tablet yutmada güçlük çeken yetişkinler için bir ölçeğinde 250 mg parasetamol olan Calpol 6 Plus süspansiyon önerilmektedir.

Calpol nasıl kullanılmalı?

Şişeyi en az 10 saniye boyunca iyice çalkalayın ve ilaçla birlikte gelen plastik kaşıkla doğru miktarı ölçün. Kaşığınız yoksa, eczacınıza bir tane isteyin. Doğru miktarda vermeyeceği için çay ya da tatlı kaşığı kullanmayın. Çocuğunuz şurubun tadından hoşlanmıyorsa, ilacı verdikten hemen sonra süt veya meyve suyu içirebilirsiniz.

Calpol kullanmadan önce prospektüsüne mutlaka bakın ve orada yazan yaş, kilo ve doz ayarına mutlaka uymaya çalışın. Çocuklarda yaşlarına bağlı olarak yetişkinlerden daha düşük dozlar uygulandığını unutmayın. Ayrıca ilacı 3 günden fazla kullanmanız gerekirse doktorunuza danışın.

Augmentin nedir, ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

Bebeklerde Calpol şurup kullanımı

  • İki ayın altındaki bebeklerde kullanılmamalıdır.
  • Aşılama sonrası ateşi çıkan 2-3 aylık bebeklere 60 mg’lık parasetamol dozu (2.5 ml) Calpol “bebek ve çocuklar için” verilebilir.
  • 2 ila 3 aylık çocuklar, diğer nedenlerden dolayı ağrı ve ateş varsa, maksimum 2 doz verilebilir. 2 dozdan sonra hala ateşi varsa, önce bir doktora danışın.

Hamilelikte Calpol kullanımı

Hamilelikte kullanımla ilgili zararlı etkiler bildirilmemekle beraber bu dönemde yine de hekim önerisi ile kullanılır. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme döneminde Calpol kullanımı

Parasetamol anne sütüne geçer, ancak emziren anne tarafından tedavi edici dozlarda alınması bebek üzerinde bir risk oluşturmaz.

Calpolün besinlerle birlikte kullanımı

Alkolle veya alkol içeren yiyecek, ilaç vb. ile birlikte kullanıldığında karaciğer üzerine zararlı etki gösterme riski artabilir. Besinler parasetamolün barsaktan emilimini azaltabilir.

Calpol dozu

  • 3 – 6 ay “bebek ve çocuklar için” 2.5ml
  • 6 -24 ay “bebek ve çocuklar için” 5ml
  • 2-4 yaş “bebek ve çocuklar için” 7.5ml
  • 4 -6 yaş“bebek ve çocuklar için” 10ml
  • 6-8 yaş 6-plus 5ml
  • 8-10 yaş 6-plus 7.5ml
  • 10 12 yaş 6-plus 10ml

UYARI: Dozlar arasında mutlaka 4 ila 6 saat olmalıdır. Özellikle Calpol “bebek ve çocuklar için” yaş aralığı dozlarında her doz arasında 6 saat veya daha uzun bir aralık olması tavsiye edilir. 24 saat içinde 4 dozdan fazla vermeyiniz.

Calpol günlük doz

  • 6 yaşın altındaki çocuklar: maksimum günlük doz 10-15 mg/kg bölünmüş dozlar halinde 60 mg/kg’dır. Hekim önerisi olmadan 3 ardışık günden daha uzun kullanılmamalıdır.
  • 6-12 yaşın altındaki çocuklar: maksimum günlük doz: 40 ml Calpol 6 Plus Süspansiyon (2 g parasetamol)
  • 12 yaşın üzerindekiler ve yetişkinler: günlük maksimum doz 4 g parasetamoldür.

Calpol doz aşımı

  • Unutulan dozları dengelemek için çift doz vermeyiniz.
  • Kullanmanız gerekenden fazlasını verdiyseniz bir hekim veya eczacı ile konuşunuz.
  • Çocuğunuza yanlışlıkla fazla parasetamol verilmesi tehlikeli olabilir. Doz aşımı etkileri belirgin olmayabilir, ancak ciddi olabilir ve tedaviye ihtiyaç olabilir.
  • Çocuğunuza yanlışlıkla ek bir doz parasetamol vermiş olabileceğinizi düşünüyorsanız, daha fazla vermeden önce en az 24 saat bekleyin.

Calpol hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Parasetamol, aşı sonrası yükselen ateş, soğuk algınlığı, grip ve bazı enfeksiyonlara bağlı yüksek ateş, kas ağrısı, karın ağrısı, kulak ağrısı gibi çocukluk çağı rahatsızlıklarının çoğunda kullanılır. Çocuğun ateşi yükseldiğinde, özellikle 38°C’nin üzerindeyse, ateş düşürücü ilaç olarak Calpol şurup (parasetamol) verilebilir.

Bebek ve çocuklar gribe karşı hassastır. Ateş, baş ağrısı, eklem ve kas ağrıları, burun akıntısı, halsizlik, öksürük sıklıkla görülür. Yüksek ateş de ortaya çıkabilir. Parasetamol içeren ağrı kesicilerin kullanımı gribe bağlı belirtilerin giderilmesinde anlamlı rol oynar.

Antibiyotik nedir, nasıl kullanılır? Faydaları, direnci ve zararları

2 aydan küçük bebeklerde ateş, önemli bir rahatsızlığın belirtisi olabileceğinden ateş düşürücü vermekten kaçınılmalı ve ve mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Ateş düşürücüler, hekimin önerdiği doz ve sıklıkta kullanılmalıdır. 3 – 5 gün içinde yeni semptomların oluşması ya da ağrının ve/veya ateşin azalmaması halinde, parasetamol kullanmaya son verilmesi ve doktor danışması önerilir.

Parasetamol formları

  • Tablet ve kapsüller: 12 yaş üstü çocuklarda kullanılır
  • Sıvı: 12 yaşından küçük çocuklar için şurup ve süspansiyon şeklinde mevcuttur.
  • Efervesan tabletler (suda eriyen tabletler): Yetişkinlerde hızlı emilim gerektiği durumlarda kullanılır.
  • Suppozituar (fitil): çocuklarda şurup süspansiyon ile kontrol altına alınamayan durumlarda kullanılabilir
  • Damar içine enjeksiyon (I.V.): sağlık profesyoneli tarafından uygulanır

Calpolün formları ve 2018 fiyatı

  • CALPOL 120 mg 150 ml süspansiyon 9.84 tl
  • CALPOL-6 PLUS 250 mg/5 ml 150 ml şurup 13.42 tl

Calpol eşdeğer/muadil ilaçları

  • A-PER şurup 120 mg 150 ml,
  • BERKO-SETAMOL 120 mg 100 ml şurup,
  • GERALGINE-P 120 mg/5 ml 150 ml,
  • GRIPIN BEBE 120 mg/5 ml 100 ml şurup,
  • MINAFEN 120 mg 100 cc şurup,
  • MINAMOL 120 mg/5 ml oral süspansiyon 150 ml,
  • MINAMOL PLUS 250 mg/5 ml oral süspansiyon 150 ml,
  • MINOSET 150mg/5 ml 100 ml pediatrik şurup,
  • PARACETAMOL PED.120 mg/5 ml150 ml şurup,
  • PARA-COLD 120 mg/5 ml 100 ml şurup,
  • PARANOX 120 mg/5 ml pediyatrik şurup 150 ml

UYARI: Soğuk algınlığı ve grip ilaçları veya bazı ağrı kesici kombinasyonlarında parasetamol diğer bileşenlerle birleştirilir. Parasetamol adı altında diğer bileşenler de içeren ürünler satılabilir. Calpol şurup etken madde olarak sadece parasetamol içermektedir ve iki şekilde piyasada bulunmaktadır.

Nexium (Esomeprazol) nedir, ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

Calpol hangi hastalıklar için sakıncalıdır?

  • Parasetamol veya ilacın içeriğindeki diğer maddelere karşı aşırı duyarlılık (alerji)
  • Anemi (kansızlık
  •  Akciğer hastalığı, astım, bronşiolit
  • Karaciğer veya böbrek sorunları
  • Gilbert sendromu (Karaciğer enzimlerinde yükselme ve geçici sarılık)
  • 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği

Yukarıdaki hastalıklar çocuğunuzda varsa Calpol kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Calpol hangi ilaçlarla kullanılmamalı?

Calpol almadan önce kullandığınız reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar hakkında lütfen doktorunuza veya eczacınıza bilgi veriniz. İlaçların birbirleriyle etkileşimleri yan etki riskini artırabilir ve ilaçların etkinliğini azaltabilir.

  • Mide boşalmasını geciktiren ilaçlar (Propantelin vb.)
  • Mide boşalmasını hızlandıran ilaçlar (Metoklopramid gibi)
  • Karaciğer enzimlerini uyaran ilaçlar (Bazı uyku ve epilepsi ilaçlar gibi)
  • Antibiyotik olarak kullanılan kloramfenikol
  • Varfarin ve kumarin türevi antikoagülanlar (kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar)
  • Zidovudin HIV enfekiyonlarının (AIDS) tedavi ve önlenmesinde kullanılan bir ilaç)
  • Domperidon (bulantı-kusma tedavisinde kullanılır)
  • Sarı kantaron (St John’s Wort / Hypericum perforatum) içerikli ilaçlar
  • Kolestiramin içerikli ilaçlar (yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır)
  • Tropisetron ve granisetron içerikli ilaçlar (radyoterapi ve/veya kemoterapi alan hastalarda bulantı ve kusmanın önlenmesi amacıyla kullanılır).

Parasetamol ve ibuprofen birlikte kullanımı

Parasetamol dışında çocuklara verilebilecek tek güvenli ağrı kesici ibuprofen’dir. Ancak:

  • Parasetamol ve ibuprofeni birlikte vermeyin.
  • Eğer parasetamol verdiyseniz ve hala sıkıntısı devam ediyorsa, o zaman ibuprofen’i deneyebilirsiniz. Ancak doz aşımı yaşamamak için kullanım şeklini mutlaka doktorunuza danışmalısınız ve doktor onayı almalısınız.
  • Astımlı çocuklara ibuprofen vermeyin.
  • Doz aşımı riski oluşacağı için parasetamol içeren 2 farklı ilaç kullanmayın.
  • Doktor tarafından reçete edilmedikçe, asla 16 yaş altı bir çocuğa aspirin vermeyin.

Aspirin nedir? Nasıl ve ne için kullanılır? Faydaları ve zararları

Calpol şurup uyku yapar mı?

Rahatsızlık ve ateş yüzünden uyuyamayan bebekler, Calpol şurup verildikten sonra belirtiler hafiflediğinde uykuya daha rahat dalabilirler.

Calpolün yan etkileri ve zararları nelerdir?

Parasetamol, doğru dozlarda verirseniz nadiren yan etkilere neden olur. Ancak parasetamol alerjisi ciddi bir durumdur ve acil olarak müdahale edilmesi gerekir. Vakit kaybetmeden hastaneye başvurulmalıdır. Ciddi bir alerjik reaksiyonun uyarı işaretleri şunlardır:

  • Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulma şeklinde deri döküntüsü
  • Nefes almakta ya da konuşmakta zorlanma, hırıltı
  • Boğaz, ağız, dil ve yüz bölgesinde şişme

Astım ve calpol arasında doğrudan bir ilişki yoktur, ancak bazı çocuklarda hırıltı gibi belirtilerin arttığı gözlenmiştir. Astımlı çocuklarda verilen dozlara dikkat edilmeli, talimatlara uyulmalıdır.

Calpol içeriğindeki yardımcı maddelerle ilgili uyarılar

  • Daha önceden çocuğunuzda bazı şekerlere karşı dayanıksızlık (intolerans) olduğu tespit edilmişse, içeriğindeki maltitol solüsyonu ve sorbitol nedeniyle bu ürünü çocuğunuza vermeden önce hekiminize danışın.
  • Çocuğunuz diyabet hastası ise, içeriğindeki sükroz konusunda dikkatli olmalısınız.
  • İçeriğinde bulunan gliserol baş ağrısı, mide bulantısı ve ishale neden olabilir.
  • İçeriğinde bulunan sodyum metil parahidroksibenzoat ve propil parahidroksibenzoatlar, sonradan ortaya çıkabilen alerjik tepkilere yol açabilir.

Calpol bebekler için zararlı mı?

Calpol bebeklerde uygun dozlarda en güvenle kullanılabilen ve çok nadir yan etki gösteren parasetamol maddesini içerir. Bebekler için ağrı ve ateş düşürmede en uygun ilaçtır. 2 aydan küçük bebeklerde tavsiye edilemez.

Calpol zehirlenmesi

Solgunluk, iştahsızlık, bulantı ve kusma, doz aşımında görülen başlıca belirtileridir. Bazı durumlarda saatlerce belirti vermeyebilir. Bu nedenle aşırı doz ya da yanlışlıkla ilaç alınması durumunda hemen hekiminize bildiriniz ya da bir hastaneye başvurunuz. Yüksek doz alındığında, kısa sürede karaciğer hasarına yol açabilir.

Calpol şurup yasaklandı mı?

Calpolün etken maddesi sadece parasetamoldür. “Yurt dışında yasaklandı” haberinde bahsedilen diğer etken maddeleri içermemektedir. Calpolün, uzun yıllardır Avrupa’da birçok ülkede ve 1991 yılından itibaren de Sağlık Bakanlığı onayı ile Türkiye’de milyonlarca çocukta güvenle kullanıldığı bildirilmiştir.


Kaynaklar ve Referanslar: 1- Paracetamol, 2- Paracetamol Tablet, 3- What is paracetamol?

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla