Minoset nedir? Ne işe yarar? Kullanımı, dozu ve yan etkileri

28 Ekim 2021  |   Kategori: İlaçlar Print

Minoset, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Etkin maddesi parasetamol, hafif ya da orta şiddetli ağrı ve ateşin giderilmesinde etkilidir. Ancak Minoset sadece semptomları tedavi eder, yani ağrı ya da ateşe neden olan hastalığı tedavi etmez. Piyasada tablet ve pediatrik şurup formlarında bulunur. Bir diğer tablet formu olan Minoset PLUS parasetamol yanında propifenazon ve kafein de içerir ve daha etkilidir. Baş ağrısı, uyku hali ya da uyuşukluk, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, hazımsızlık, karın ağrısı veya gaz yaygın görülen yan etkilerdir. Parasetamol uzun süreli ve yüksek dozda kullanıldığı zaman karaciğer hasarına neden olabilir. Bu nedenle Minoset’i doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayınız.

Minoset (parasetamol) nedir?

Minoset, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar grubundandır. Etkin maddesi parasetamoldür. Piyasada tablet ve pediatrik şurup formlarında bulunur. Tablet formunda her bir tablet 500 mg parasetamol içerir. Bir diğer tablet form Minoset PLUS ise, 250 mg parasetamol, 150 mg propifenazon ve 50 mg kafein içerir. Pediatrik şurup formu ise çocukların kullanımına uygundur ve her bir ölçekte (5 ml) 150 mg parasetamol vardır.

Minoset ne için kullanılır?

Minoset, çok şiddetli olmayan ağrıların ve ateşin tedavisinde kullanılır. Ancak hastalığı tedavi etmez, sadece semptomlar üzerinde etkilidir.

Ağrı kesici ilaçlar nasıl kullanılmalıdır? Türleri ve yan etkileri

Minoset Plus ne işe yarar?

Minoset Plus da tıpkı Minoset tablet gibi ağrı giderici ve ateş düşürücüdür. Ancak farklı olarak parasetamol yanında propifenazon ve kafein içerdiği için daha etkilidir.

Minoset nasıl kullanılır?

Minoset doğru kullanımı nasıl olmalı?

  • İlacınızı mutlaka doktorunuzun önerdiği şekilde ve dozda kullanın. Doktorunuza danışmadan 3 günden fazla kullanmayın. İlaca rağmen 3 gün içinde ağrınızda ya da ateşinizde azalma olmazsa mutlaka doktorunuza bilgi verin.
  • Tablet formunu bir bardak su ile çiğnemeden yutun. Pediatrik şurubu ise mutlaka kutunun içindeki ölçek ile, çocuğunuza uygun olan dozda verin. Yemek ya da tatlı kaşığı kullanmayın.

Parasetamol (calpol) nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

  • Şurubu suya, meyve suyuna ya da süte karıştırarak da verebilirsiniz.
  • Eğer almanız gereken dozu unutursanız dengelemek için çift doz kullanmayın.
  • Parasetamol nadir de olsa bazı kişilerde baş dönmesi veya uyku haline neden olabilir. Bu etkilerden birini hissediyorsanız araç ya da makine kullanmayın ya da uyanık kalmanızı gerektiren işler yaparken dikkatli olun.
  • Minoset 0,7 mg sodyum içerir. Kontrollü sodyum diyetindeyseniz dikkatli kullanın.
  • Minoset PLUS’ın içerdiği formaldehit mide bulantısına ve ishale neden olabilir.

Minoset dozları ve kullanılacak doz hesabı

Minoset tablet (500 mg) dozu

Doktorunuz farklı bir doz önermedikçe, önerilen kullanım dozu aşağıdaki gibidir:

  • 12 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler: 4-6 saatte bir 1-2 tablet. Önerilen maksimum doz günde 8 tablettir (4000 mg).
  • 11-12 yaş çocuklar: Önerilen maksimum doz günde 4 tablettir (2000 mg)
  • Yaşlılar: Herhangi bir sağlık sorunu olmayan yaşlılarda doz ayarlamasına gerek yoktur. Aksi durumda kullanılan doz azaltılabilir.

Aferin ilaç (parasetamol) nedir? Nasıl kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

Minoset Plus dozu

  • Yetişkinlerde: 6-8 saatte bir 1-2 tablet. Önerilen maksimum doz günde 3 tablettir.
  • 12-16 yaş arası: 6-8 saatte bir 1 tablet Önerilen maksimum doz günde 3 tablettir.
  • 12 yaşın altındaki çocuklarda ve bebeklerde kullanılmaz.

Minoset Pediatrik şurup (150 mg/5 ml) dozu

Eğer doktorunuz farklı bir tavsiyede bulunmadıysa önerilen doz uygulaması şöyledir:

  • 6-24 ay: 6 saatte bir 1⁄2 – 3⁄4 ölçek (2.5-3.75 ml)
  • 2-4 yaş: 6 saatte bir 1 ölçek (5 ml)
  • 4-8 yaş: 6 saatte bir 1.5 ölçek (7.5 ml)
  • 8-10 yaş: 6 saatte bir 2 ölçek (10 ml)
  • 10-12 yaş: 6 saatte bir 2.5 ölçek (12,5 ml)

Minoset doz aşımı

Eğer siz veya çocuğunuz kullanmanız gerekenden fazla dozda Minoset aldıysanız iştahsızlık, bulantı ve kusma, solgunluk gibi belirtiler yaşayabilirsiniz. Eğer bu belirtileri yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza danışın. Parasetamolün kısa süre içinde yüksek dozda kullanımı karaciğer hasarına neden olabilir.

Nurofen (ibuprofen) nedir? Nasıl kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

Minoset hangi ilaçlarla kullanılmaz?

Minoset bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında her iki ilacın etkilerinde de değişikliğe neden olabilir. Eğer aşağıdaki ilaçlardan birini kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza bilgi verin:

  • Mide boşalmasını hızlandıran ya da geciktiren ilaçlar (propantelin, metoklopropamid)
  • Uyku ilaçları (barbitüratlar)
  • Antiepileptik ilaçlar (fenitoin, fenobarbital, karbamazepin)
  • Karaciğer enzimlerini uyaran ilaçlar
  • Antibiyotik olarak kullanılan kloramfenikol ve rifampisin
  • Kan sulandırıcı (antikoagülan) ilaçlar (varfarin, kumarin vb.)
  • Zidovudin (AIDS ilacı)
  • Bazı alerji ilaçları
  • Tropisetron ve granisetron (Kemoterapiye bağlı bulantı ve kusma için kullanılır)
  • Sarı Kantaron (St. John’s Wort)
  • Oral doğum kontrol hapları
  • Tiroksin (tiroid hormonu)
  • Sempatik sinir sisteminin uyarılmasına neden olan ilaçlar (oksimetazon, imidazolin türevleri, psödoefedrin)

Katarin nedir? Ne için ve nasıl kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

Minoset alkol ile kullanılır mı?

Minoset’le birlikte alkol kullanmayın. Alkol parasetamol ile birleştiği zaman karaciğere zarar verebilir.

Minoset formları ve türleri

  • Tablet – 500 mg parasetamol
  • Minoset Plus – Tablet – 250 mg parasetamol, 150 mg propifenazon, 50 mg kafein
  • Pediatrik Şurup – 150 mg/5 ml

Minoset eşdeğer (muadili) ilaçlar

  • Berko-Setamol 120 mg/5 ml şurup /PLUS: 250 mg/5 ml şurup / 500 mg tablet
  • Calpol 120 mg/5 ml şurup / Calpol-6 Plus: 250 mg/5 ml şurup
  • Geralgine-P 120 mg/5 ml şurup
  • Gripin Bebe 120 mg/5 ml şurup
  • Kidmol 120 mg/5 ml şurup
  • Minamol 120 mg/5 ml şurup /PLUS: 250 mg/5 ml şurup
  • Panadol 500 mg – tablet
  • Paranox 120 mg/5 ml şurup / Paranox S 120 mg – supozituar
  • Parasedol 10 mg/ml İnfüzyonluk Çözelti / 500 mg – tablet
  • Parokan 10 mg/ml İnfüzyonluk çözelti
  • Parol 10 mg/ml İnfüzyonluk Çözelti // 120 mg/5 ml şurup // 250 mg/5 ml şurup // 500 mg – tablet

Parol (parasetamol) nedir? Nasıl kullanılır? Ağrıya faydası ve yan etkileri

  • Partemol 1 g/100 ml İnfüzyonluk Çözelti
  • Peditus Uno 120 mg/5 ml şurup // 250 mg/5 ml şurup
  • Perfalgan 10 mg/ml İnfüzyonluk Çözelti
  • Polmofen Pediatrik 120 mg/5 ml şurup
  • Prestol 10 mg/ml İnfüzyonluk Çözelti
  • Setapar 120 mg/5 ml şurup // 250 mg/5 ml şurup // 500 mg – tablet
  • Tamol 500 mg – tablet // 120 mg/5 ml şurup // PLUS: 250 mg/5 ml şurup
  • Termalgine Ped. 100 mg – supozituar
  • Tylol 500 mg – tablet // şurup: 120 mg/5ml // Tylol 6 PLUS: 250 mg/5 ml
  • Volpan 500 mg – tablet // 120 mg/5 ml şurup

Kimler Minoset kullanmamalı?

Eğer aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz Minoset kullanmayın:

  • Parasetamol ya da ilacın içindeki diğer maddelerden birine alerji,
  • Şiddetli böbrek ve karaciğer yetmezliği,
  • Hemolitik anemi,
  • Akut hepatik porfiria.

Tylol nedir? Ne için kullanılır? Kullanım şekli, dozu ve yan etkileri

Minoset hangi durumlarda sakıncalıdır?

Aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz Minoset’i dikkatli kullanın:

  • Önceden geçirilmiş ya da güncel bir karaciğer hastalığı
  • Hafif ve orta şiddette böbrek yetmezliği ya da başka bir böbrek hastalığınız
  • Kansızlık (anemi)
  • Akciğer hastalığı,
  • Alkolizm,
  • Karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu
  • Diyabet (Şeker hastalığı),
  • Gilbert Sendromu
  • Kan zehirlenmesi (sepsis),
  • Herediter glukoz-6-fosfat – dehidrogenaz eksikliği.

Emzirme ve hamilelik döneminde Minoset kullanımı

Eğer hamileyseniz ya da emziriyorsanız Minoset kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Bu dönemlerde Minoset’i uzun süre, doktorun önerdiği dozun üzerinde ya da farklı ilaçlarla birlikte kullanmak bebeğinize ve size zarar verebilir.

Theraflu Forte nedir? Neden ve nasıl kullanılır? Yan etkileri

Minoset yan etkileri ve zararları

Ciddi yan etkiler

Eğer aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız Minoset’e alerjiniz var demektir. Bu tehlikeli bir durumdur. İlacı kullanmayı bırakın ve derhal size en yakın hastanenin acil servisine başvurun.

  • Ciltte döküntü, kızarıklık, kabarcıklar
  • Ateş
  • Göz kapakları, eller, ayaklar, ağız, boğaz, dudak ve dilde şişme (anjiyoödem)
  • Tansiyon düşüklüğü ve nefes darlığı (anaflaktik şok)

Yaygın görülen yan etkiler

Dolven (ibuprofen) şurup nedir? Ne için nasıl kullanılır? Yan etkileri

Minoset reçetesi / prospektüs

Minoset reçetesini okumak ve ilaç hakkında daha detaylı bilgi almak ve kullanma talimatına ulaşmak için bu linke tıklayabilirsiniz:>>>

Minoset fiyat

Minoset’in farklı formlarının 2021 fiyatı aşağıdaki gibidir:

  • Tablet (500 mg): 5.85 TL
  • Minoset Plus: 28.82 TL
  • Pediatrik şurup: 12.19 TL

YAZIYI PAYLAŞ

Araç çubuğuna atla