Çocuklarda kusma tedavisi için ilk adım bol su vermek olmalı

20 Aralık 2013   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Bebek Sağlığı, Çocuk Sağlığı Print

Kusma kendi başına bir hastalık olarak kabul edilmese de başka bir hastalığın belirtisi olabiliyor. Özellikle çocuk ve bebeklerde sık görülen kusma mide-barsak enfeksiyonları, rotavirüs gibi bir çok nedenle ortaya çıkabiliyor. Bulantı ve kusmanın sebebi ne olursa olsun başlangıç tedavisinin değişmediğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı ve Genetik Uzmanı Dr. Fatma Ela Tahmaz, “Bulantı ve kusmanın sebebi ne olursa olsun başlangıç tedavisi genellikle hep aynıdır. Hafif yiyecekler ve bol sıvı tüketimi. Kusma sonrasında çocuğunuza verebileceğiniz en faydalı sıvı sudur” dedi.

Midedekilerin ağızdan güçlü bir şekilde püskürtülerek çıkarılması olarak tanımlanan kusmanın nedenleri saymakla bitmezken çocuklarda en sık görülme nedenleri arasında viral mide ve barsak enfeksiyonları geliyor. Çocuklarda mide barsak dışı her türlü enfeksiyon da kusma nedeni olabileceğini belirten Dr. Fatma Ela Tahmaz, özellikle farenjit ve boğaz ağrısı, beta streptokok boğaz enfeksiyonlarını en sık görülen barsak dışı kusma nedenleri olarak sıraladı.

Sık kusan bebeğe dikkat edilmeli, hastalık göstergesi olabilir!

Araba ve deniz tutması gibi iç kulak dengesi ile ilgili kusmaların da çocukları etkilediğine değinen Dr. Tahmaz, bir yaşına kadarki bebeklerde gastro-özofagial reflü denilen durumun sık rastlandığını belirterek “Beslenme sonrası gelişen bu sorun yemek borusunun mide ile olan bileşkesinde bir yetersizlik sonucu ortaya çıkar. Bu durumda mideye inen süt ve gıda tekrar yemek borusuna dönerek beslenme sonraları kusmaya neden olur” dedi.

Yüksek ateşle gelen kusma zehirlenme habercisi olabilir

Yüksek ateş ile birlikte görülen kusma vakalarının gıda zehirlenmesinin belirtisi olabileceğini söyleyen Dr. Tahmaz,  bunun dışında menenjit ve ensefalit (beyin iltihabı) gibi santral sinir sistemini tutan enfeksiyonların da kusmayla başlayabileceğini söyledi.  Kusmanın bir hastalık olmayıp çok kere bir hastalığın habercisi olduğunu anlatan Dr. Tahmaz,  “Fizyolojik kusmalar dışında, kusmanın nedeni araştırılmalı ve bunu doğuran hastalık tedavi edilmelidir” dedi.

Gıda zehirlenmesi neden olur? Belirtileri, ilk yardım ve tedavisi

Tedavide en önemli nokta bol sıvı alımı

Kusmanın nedenine bakılmaksızın tedavinin bol sıvı tüketimi ve hafif gıdalarla başlaması gerektiğini söyleyen Dr. Tahmaz, kusma sonrasında çocuğa verilebilecek en faydalı sıvının su olduğunu belirterek, “Çocuğunuz yiyip içtiği her şeyi kus uyorsa ve ishal ise su kaybına uğramış olabilir. Bu durumda hemen hekimize başvurmanız gerekir” diyor.

Bulantıya neden olan besinler için ısrarcı olmayın

Bulantı ve kusma 24 saat içinde geçmiyorsa, çocuğa bir şeyler yemesi konusunda ısrar edilmemesi gerektiğine değinen Dr. Tahmaz, “Çocuğunuzun bulantısı geçmiş olsa bile, kendisine vereceğiniz ilk yiyecek yağsız ve kızarmış bir dilim tost ekmeği veya tuzlu bir kraker olmalıdır. Daha sonra hiçbir şey yemeden bir saat beklenilmelidir. Çocuğunuz bir saat içinde kusmuyorsa, ikinci dilimi de verebilirsiniz. Çocuğunuza vereceğiniz herhangi bir gıda maddesi, bulantıya neden oluyorsa, bu yiyeceğin tüketilmesi konusunda ısrar etmeyin” diye konuştu.

Mide bulantısı neden olur? Bulantı ve kusmaya ne iyi gelir?

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla