Depremzede eczacılar, nüfusa göre eczane açma kriterinden muaf olma hakkı istiyor

Yazan Hatice Pala Kaya
2 Nisan 2023   |    16 Nisan 2023    |   Kategori: Eczacılık, Sağlık Gündemi Print

Kahramanmaraş ve Hatay depremlerinin ardından, Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamındaki illerde faaliyet gösteren eczacılar, nüfusa göre eczane açma kriterine tabi olmadan nakil hakkı talep ediyor. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası’ndan (TEİS) yapılan açıklamada, eczacıların bu taleplerine ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine (CİMER) başvuruda bulundukları belirtildi. Açıklamada, OHAL bölgesinde ciddi nüfus azalması gerçekleştiği ve yıkımlar nedeniyle eczanelerin hizmet veremez durumda olduğu kaydedildi. Mağduriyetin giderilmesi için nüfusa göre eczane açma kriterinin bu bölge eczacıları için uygulanmadan nakil hakkı verilmesi talep edildiği vurgulandı.

Depremzede eczacıların normal hayatlarına devam edebilmesi için talepleri karşılanmalı

TEİS Başkanı Ecz. Nurten Saydan, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Deprem felaketi sonrası eczanesi yıkılan, yağmalanan veya ilaçlarıyla dolapları sağlam kalmasına rağmen ailesinden kayıplar yaşadığı için farklı bir bölgeye gitmek isteyen eczacılar, hayatlarına devam edebilmek, ailelerini geçindirebilmek ve depolara olan borçlarını ödeyerek çalışanlarına istihdam sağlamak, kısacası normal hayatına dönebilmek için nakil hakkı taleplerinin bir an önce hayata geçirilmesini istiyorlar. Depremin üstünden bugün tam 55 gün geçti. Depremzede eczacılar için 55 gün 55 yıl gibi gelmektedir. Ölümü ve afeti görmüş vatandaşlarımız için her gün yıl gibi geçmektedir” dedi.

TEİS Başkanı Saydan: Deprem bölgesindeki eczacılara geçen yılın faturaları hala ödenmedi

TEİS açıklamasında, Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanunun (6197 Sayılı Kanun) 5. Maddesinin 4.fıkrasında yer alan “Doğal afet ve mücbir sebep nedeniyle nüfus azalması hâlinde o yerleşim yerinde bulunan eczanelerin naklinde nüfusa göre eczane açılması kriteri uygulanmaz. Bu hâlin tespit ve ilanı Sağlık Bakanlığı’nca yapılır” ifadesi bulunduğu kaydedilerek, Sağlık Bakanlığı’nın henüz bu yönde bir tespit ve ilan yapmadığı, bu durumun eczacıları mağdur ettiği bildirildi.

Sayısal tespit beklenmemeli, mücbir nakil hakkı verilmeli

Yaşanan deprem felaketinin büyüklüğü nedeniyle, nüfustaki azalma tespitinin uzun zaman alacağı, bölgede yaşanan sorunların ve nüfus azalmasının gözlenebilir durumda olduğu belirtilen açıklamada, “Bölgedeki yaşamaları bile mucize olan meslektaşlarımız için herhangi bir sayısal tespit beklenmeksizin OHAL ilan edilen il ve ilçeler için Sağlık Bakanlığı doğal afet ve mücbir sebeplerle nüfus azalması hâli ilânının biran önce yapılması veya doğal afet ve mücbir sebep neticesinde yasal hakkımız olan ‘nüfusa göre eczane açma kriteri uygulanmaksızın nakil haklarının’ kendilerine doğrudan verilmesini sağlayacak yasal düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz” İfadesi kullanıldı.

TEB Başkanı Arman Üney: Depremzedelerden ilaç fiyat farkı alınmamalı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla