Doç. Dr. Alper Çelik: Obezite ameliyatlarında ölüm riski çok az

10 Ağustos 2015   |    24 Haziran 2019    |   Kategori: Cerrahi, Diyabet, Zayıflama ve Obezite Print

dr-alper-celik3Obezite ameliyatları başarısızmış gibi gösteriliyor!
Obezite ameliyatlarında ölüm riskinin çok düşük olduğunu ancak buna rağmen bazı çevrelerin bu tedavi yöntemini karaladığını söyleyen Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Doç. Dr. Alper Çelik, “Obeziteyle ilgili ameliyatlarda ölüm oranı %0,5’in altındadır. Bu pek çok tedavi ile kıyaslanamayacak kadar düşüktür bir orandır. Bazı ilaç tedavileri ve bazı operasyonların ölüm riski çok daha yüksektir. Ancak buna rağmen sürekli, obezite ameliyatları ile ilişkili ölümler ön plana çıkarılıyor” dedi.

Son günlerde “mide küçültme ameliyatından sonra öldü” şeklinde basında yer alan haberle ilgili olarak AA muhabirine açıklamada, bulunan Doç. Dr. Çelik, bu ameliyatlardaki ölüm riskinin koroner bypass gibi ameliyatlara göre daha az olduğunu kaydetti. Doç. Dr. Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazı ilaç yöntemleri hatta bazı operasyonların ölüm riskinin daha fazla olmasına, hatta bazen aynı oranlarda risk bulunmasına rağmen kamuoyuna sürekli daha düşük riskli olan obezite ameliyatlarındaki ölümler ön plana çıkarılıyor. Diğer alanlardaki başarısız operasyon ya da yanlış ve eksik ilaç kullanımından kaynaklanan ölümler yeteri kadar yansıtılıp tartışılmıyor. Oysaki bu operasyonların hepsinde az da olsa ölüm riski bulunuyor. Bu noktadaobezite ameliyatları daha başarısız gibi gösterilmeye çalışılıyor. Oysaki bu tür ameliyatlarda ölüm riski son derece düşük. Biz bu riski ortadan kaldıracak bilimsel çalışmalar yapmak için dünyadaki tüm modern teknikleri takip ederek, hastalarımıza uygulamaya çalışıyoruz.”

Obezite cerrahisi hangi durumlarda kimlere uygulanabilir, faydalı mı zararlı mı?

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya da dikkati çeken Doç. Dr. Çelik,  “Yapılan araştırmada diyetle, sporla veya yaşam tarzı değişiklikleri ile kilo kontrolü sağlama oranları her 210 erkekte bir ve her 124 kadında bir kişi. Hastalarımız diyetle kilo kontrolü sağlayamadığı için bu ameliyatlar ortaya çıktı. Ancak ne yazık ki bu ameliyatların olumlu tarafları hep görmezden geliniyor” diye konuştu.

Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır? Avantajları ve riskleri nelerdir?

Ulusal Obezite Veri Tabanı

Obeziteyle ilgili yapılacak ameliyatlara da birtakım standartlar getirmeyi amaçladıklarını dile getiren Doç. Dr. Çelik, bunun için uluslararası alanda hazırlık yaptıklarını söyledi. Bu kapsamda Türkiye’deki obezite verilerinin bir alanda toplanacağı Ulusal Obezite Veri Tabanı oluşturulacağını ifade eden Çelik, “Veri tabanı sayesinde ‘hangi cerrah nerede ne eğitim almış, obeziteyle ilgili kaç kez ameliyat yapmış, Türkiye’de kaç tane obezite ameliyatı yapılıyor, bu ameliyatların sonuçları nelerdir’ gibi bilgilere ulaşabilecek” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla