Doktor Kamil Furtun’un katiline verilen cezası belli oldu

Kategori: Sağlık Gündemi Print

kamil-furtun-cenaze3Samsun’da hastane içinde Dr. Kamil Furtun’a silahlı saldırı düzenleyerek öldüren katil İsmail Koyun, yargılandığı mahkeme tarafından adam öldürmekten ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırıldı. Duruşma öncesinde Dr. Kamil Furtun’un meslektaşları mahkeme binası önünde bir eylem yaparak katile ağır ceza verilmesi için çağrı yaptı. 29 Mayıs 2015 tarihinde Samsun Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde meydana gelen olayda Dr. Kamil Furtun, hastane içinde silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetmişti.

Olaydan kısa bir süre sonra Samsun Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Bürosu ekipleri tarafından yakalanan, katil İsmail Koyun, çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak Samsun Kapalı Cezaevi’ne gönderildi, oradan da Sinop E Tipi Kapalı Cezaevi’nde nakledildi. Koyun hakkında Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 81/1 maddesi gereği “kasten adam öldürmek” suçundan müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. Davanın ilk duruşmasında deli numarası yapan Koyun, mahkemeyi yanıltamadı. doktorun-katili-furtun

Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davanın ikinci duruşmasında ise İsmail Koyun, kendisini İngiliz vatandaşı olan G.R.K.’nin azmettirdiğini iddia ederek, “Ben ilaç kullanmaya başladım. İnsan olmaya çalışıyorum. Cezaevinde kendimi veya bir başkasını öldürmekten korkuyorum. Hastanede doktorlar ilaç yazıp vatandaşları ilaca alıştırıyormuş. İngiliz G.R.K., bana bunları anlattı. Polise gitmeye korktuğunu ve kendisinin öldürebileceğini söyledi. Bu işin içinde paralel örgüt varmış. Olay günü hastanede Doktor Kamil Furtun ile karşılaştım. Bana çok kötü baktı. Ben de silahımı ateşledim. Bana zarar verecek zannettim. Şu an duruşmaya gelirken bile 4-5 ilaç içtim. Bana vereceğiniz ceza umurumda değil. Tedavi olmak istiyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi tarafından İsmail Koyun’un cezai ehliyetinin tam olduğuna dair rapor verildiğini açıkladı. Savcının mütalaasının ardından İsmail Koyun’a son sözü soruldu. Koyun, cinayeti tasarlayarak işlemediğini ileri sürdü. Mahkeme heyeti toplanan deliller doğrultusunda İsmail Koyun’un Dr. Kamil Furtun’u tasarlayarak öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ruhsatsız silah suçundan da 2 yıl hapis, 2 bin lira da adli para cezasına çarptırdı.

Duruşmayı Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Adem Keskin’in yanı sıra tabip odası ve çeşitli sağlık meslek odası temsilcileri, doktorlar ve Furtun ailesi ile yakınları izledi.kamil-furtun-davasi

Opr. Dr. Kamil Furtun Davası Öncesinde Adliyede Eylem

Dr. Kamil Furtun cinayetinin duruşması öncesinde adliye önünde eylem yapıldı. Samsun Adliyesi önünde toplanan Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası(SES) ve Dev Sağlık İş Genel Merkezi üyeleri bir basın açıklaması yaptı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Türk Tabipleri Birliği Genel Başkanı Dr. Beyazıt İlhan, şöyle konuştu: “Sağlıkta şiddet gittikçe artmıştır. Samsun’da 4 gün önce Opr. Dr. Aynur Dağdemir’i görevi başındayken kaybettik. Opr. Dr. Kamil Furtun cinayeti, Opr. Dr. Aynur Dağdemir cinayeti ve arada yaşanan yüzlerce sağlık çalışanına yönelik şiddet Türkiye’de neyi gösteriyor? Sağlık ortamı nasıl oldu da bir şiddet ortamına dönüştü? Bunun hakkında çözüm önerileri geliştirilmesi gerekiyor. Opr. Dr. Kamil Furtun cinayetinde, soruşturma hangi aşamaya gelmiştir? İdari soruşturma ne durumdadır? Türkiye, gerçekten bir demokratik ülke olsa, Sağlık Bakanının bile utancından istifa etmesi gereken bir tabloyla karşı karşıya iken, burada başhekim ve hastane müdürleri bile görevden alınmamıştır. Onlara hiçbir şey olmazken, Opr. Dr. Kamil Furtun cinayetindeki ihmalleri ortaya koyduğu için sağlık emekçilerine soruşturmalar açılmıştır.”

Doktor Kamil Furtun’u öldürmek suçundan yargılanan İsmail Koyun’un daha önce de sağlık çalışanlarına şiddet uygulandığını belirten İlhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Opr. Dr. Kamil Furtun’u öldüren İsmail Koyun isimli şahıs, kimsenin bilmediği bir şahıs değil. Yıllardır hastane içerisinde dolaşan, daha önce de sağlık çalışanlarına şiddet uygulamış olan, sağlık çalışanlarını huzursuz eden buna ilişkin kayıtlar tutulmuş olan, İş Sağlığı Güvenlik Kurulundan hakkında karar alınmış olan bu kişi, hakkında hiçbir şey yapılmadığı için 29 Mayıs’ta Opr. Dr. Kamil Furtun’u öldürmüş olan bir şahıstır. Durum böyleyken Samsun’da bugüne kadar hiçbir sağlık yöneticisine bir yaptırım yapılmamıştır. Tükiye’de sağlık çalışanları ve hekimler böyle birer birer öldürülmesine rağmen kimse bunun hesabını vermemektedir. Biz sağlık ve meslek örgütleri olarak bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Sağlık alanında yaşanan sorunların gerçek sorumlusu şu an yürütülmekte olan akıl dışı sağlık sistemidir.”

Basın açıklamasına katılanlar, “Opr. Dr. Kamil Furtun’u unutmayacağız”, “Sorumlular azmettirenlerdir”, “Sağlıkta dönüşüm öldürmeye devam ediyor” yazılı pankart ile adliye önünde slogan atarak tepkilerini gösterdi. Gurup, basın açıklamasının ardından mahkemeye girerek duruşmayı takip etti.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla