Dr. Kamil Furtun için İzmir’de yapılan eyleme polis TOMA’larla müdahale etti

Kategori: Sağlık Gündemi Print

izmir-eylem-toma1Türkiye genelinde Dr. Kamil Furtun’un öldürülmesini protesto etmek için yapılan iş bırakma eylemlerinin İzmir bölümünde gergin anlar yaşandı. Sağlıkta şiddeti protesto etmek ve Dr. Kamil Furtun’u anmak için bir araya gelen binlerce doktor ve sağlık çalışanı İzmir İl Sağlık Müdürlüğü önüne siyah çelenk bırakmak için bir yürüyüş gerçekleştirdi. Ancak gruptakiler saat 11:30’da Fuar alanı Basmane kapısına geldiklerinde önleri polis tarafından kesildi. Sağlık çalışanlarına TOMA’larla müdahale eden polis, gurubun dağılmasını istedi. Polis yürüyüşe valiliğin izin verilmediğini belirterek doktorlara dağılmaları yönünde sürekli anonslar yaptı.
izmir-furtun-eylem4

Araya milletvekillerinin girmesi ve Vali ile yapılan görüşmenin ardından durum kısa süreliğine sakinleşti. Ancak valilik tüm ısrarlara rağmen grubun basın açıklaması yapmasına izin verilmeyeceğini belirtti. Bunun üzerine oturma eylemi yapan binlerce doktor ve sağlık çalışanları bir saati aşkın bir süre Fuar Basmane kapısında eylemini sürdürdü. Burada yapılan konuşmalarda sıkça Dr. Furtun’un öldürülmesi protesto edildi. Binlerce sağlık çalışanı ”Sağlık Bakanı İstifa”, “ Sağlıkçıya değil, katillere barikat”, sloganlarıyla yürüyüşe başladı.

izmir-furtun-eylem5

Tüm müdahalelere rağmen dağılmayan sağlık çalışanları ile polis arasındaki gerginlik uzun süre devam etti. Trafiğin saatlerce kapanmasının ardından polis, sağlık çalışanlarının İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne doğru gitmesine izin vermek durumunda kaldı.

izmir-eylem-toma2Yolu kapatan TOMA’ların çekilmesinin ardından binlerce kişiden oluşan grup İzmir İl Sağlık Müdürlüğü önüne gelerek burada basın açıklamasını okudu. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü önünde kanlı doktor önlüğünü bırakan İzmir Tabib Odası Başkanı Dr. Suat Kaptaner, “Sağlık Bakanı ve Samsun İl Sağlık Müdürü’nün derhal istafe etmesi gerekmektedir. Sağlık çalışanları meydanlarda yuhalatanlar bu cinayetin azmettiricisidir. Eğer bir sağlık çalışanımız daha katledilirse süresiz iş bırakmaya gideceğimizi açıklıyorum” dedi.
izmir-eylem-toma5

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla