Dukan diyeti temel prensipleri ve uygulanması

Kategori: Beslenme ve Diyet, Sağlıklı Yaşam Print

elma-saglik-kilo-diyet-obezDr. Pierre Dukan’ın “hayatının bir özeti” olarak tanımladığı Dukan Diyeti önce bir diyet, sonra bir plan ve en sonunda da bir yaşam tarzı olarak geliştirildi. Bir bütün olarak algılanması gereken bu sistem tıpkı bir toplum gibi, birlikte ilerleme ve sınırların, kültürlerin ötesine geçme amacı taşıyor. Dukan otuz beş yıllık birikimi ve deneyiminin sonunda, yönteminin,  dünyada hızla yayılan obezite ile mücadelede etkin bir yöntem olduğunu vurguluyor.

Pierre Dukan bu diyet yöntemini 6 kilit kavram üzerine kuruyor

  • 72 hayvansal ve deniz, 28 bitkisel; toplam 100 besin
  • Bu 100 besin istenildiği kadar tüketilebiliyor
  • Kilo vermek isteyen kişiyi ilk günden itibaren yönlendiren, dört evreden oluşan güçlü bir yapı
  • İdeal kilonun sabitlenebilmesi için büyük önem taşıyan güçlendirme ve koruma evreleri
  • Büyük önem taşıyan ve önerilen fiziksel egzersiz: Yürüyüş

Taş Devri diyeti daha mı sağlıklı?

Dukan Diyeti’nin 4 Büyük Evresi

1. Evre: Saf Protein

Diyetin atak evresidir. Protein açısından çok zengin 72 besinden oluşur. Uygulaması zorludur ve kilo kaybı çok hızlı olduğu için motive olunmasını sağlar.

2. Evre: Protein+Sebze

Atak evresinden sonra sırada seyir evresi var. Burada 72 proteine, 28 sebze ekleyip bir gün sebze ve protein, bir gün saf protein alarak İdeal Kilonuza ulaşana kadar devam edeceksiniz.

3. Evre: Güçlendirme Evresi

İdeal kilonuza ulaştınız. Şimdi, yeniden kilo alımının önüne geçmek gerekiyor, vücudumuz kaybettiği kiloları yeniden almaya eğilimlidir. Dikkat! Bu stratejik evre, kaybedilen her kilo için 10 gün sürdürülmelidir.

4. Evre: Koruma

Spontane beslenmeye geri dönüş evresidir ancak üç basit, sağlam ve etkili önlem alınmalıdır. Güvenli bir arka plan oluşturulabilmesi için bu önlemlerin pazarlık yapmadan uygulanması gerekir.

Tüm evrelerin kendine ait bir görevi var ve diğerlerinden ayrıştırılması mümkün değil. O nedenle Dukan Diyeti’ne başlamadan bütün bu evrelerin kabul edilmesi gerekiyor.

Şok diyetler zararlı mı? Zayıflarken dikkat edilmesi gereken kurallar

Öte yandan diyet kendi içinde büyük avantajlara sahip.

  • Bu metot, çerçevesi net bir biçimde çizilmiş bir tavsiye listesi vererek yaşanması olası tereddütlerin, kaygıların ve gerilimlerin önüne geçmeye çalışıyor.
  • Tamamen doğal bir diyet öneriyor. Üstelik doğal diyetlerin içerisinde en verimli olanı…
  • Son olarak bu diyette önerilen ürünlerin miktarında hiçbir kısıtlama olmadığı için sıkıntı ya da hayal kırıklığı yaşanmıyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla