Şok diyetler zararlı mı? Zayıflarken dikkat edilmesi gereken kurallar

Yazan Dyt. Melda ERDEN
Kategori: Beslenme ve Diyet, Üye Yazıları, Zayıflama ve Obezite Print

sok-diyetin-zararlari-696x548Yaz yaklaşırken yine bir çok kişi diyet telaşına düştü bile! Yaz ayının kapımızı çalmasıyla beraber tatil, plaj, güneşlenme hayalleri de zirve yapmış durumda. Öte yandan da ince-yazlık kıyafetler içinde nasıl görünürüm hesapları da çoktan başlamıştır bile. Söz konusu durum bu iken hızlı zayıflama önerileri inanılmaz cazip hale geliyor. Peki şok diyetlerle sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkün müdür?

Bütün bunlara şimdi bir göz atalım;

  • Diyet kişiye özgü olmalıdır, kişinin kendi vücut gereksinimleri doğrultusunda hazırlanıp uygulanmalıdır. Şok diyetler dediğimiz 3 günde 5 kilo,1 haftada 10 kilo gibi vaatlerle piyasaya sunulan diyetler kişiye özgü değildir.
  • Sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi amaçlayan diyet programlarında uygulama sonrası beklenen kilo kaybı yağ kütlesinden olmaktadır. Şok diyetlerde ise çoğunlukla su ve kas kaybı yaşanmaktadır. Vücutta ne kadar fazla kas varsa, metabolizma hızımız da bir o kadar yüksek olur, yani yağ yakma kapasitesi o kadar iyi anlamına gelir. Vücuttaki kas kütlesi azaldıkça yağları yakma daha da güçleşir. Karın, bel çevresi ve üst bacaklardaki yağlanma gün geçtikçe artar.
  • Diyet yaparak kilo vermede asıl amaç, kişinin, yeterli ve dengeli beslenmeyi öğrenmesi ve daha sonrasında bunu yaşam tarzı olarak benimsemesidir. Ancak şok diyet programları genellikle tek tip beslenmeye dayalı olup, asla yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmazlar.

Yanlış diyet programıyla zayıflamanın 10 kötü sonucu

  • Uzun süreli açlığa dayalı şok diyet uygulamaları sonrasında vücutta yaşanan ani su kaybı; halsizlik, tansiyon düşüklüğü ve baş dönmesine neden olmaktadır. Şok diyet uygulayan bireylerde baş ağrısı ve konsantrasyon bozukluğu sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.
  • Günlük almış olduğunuz kaloriyi yarı yarıya ve ya daha fazla düşürürseniz bir süre sonra metabolizmanız yavaşlamaya başlar. Yavaşlayan metabolizma nedeniyle kilo verebilmek için daha az kalori almanız gereken bir kısır döngüye girersiniz. Dolayısıyla düzensiz kilo alıp vermenin sonucunda oluşan kalıcı kilo fazlalığı, insülin direncine sebep olarak diyabet hastalığı riskini artırmaktadır.
  • Şok diyet sırasında bize tokluk hissini veren ve iştahımızı kontrol eden leptin ve peptid YY hormonlarının seviyesi düşer ve açlık hormonu olarak bilinen ghrelin hormonu artar. Dolayısıyla iştah artar ve diyet bırakıldığında kilo alımı daha fazla ve de hızlı olur.

Kısa sürede kilo vermek için 22 öneri ve kilo kontrolü

Sonuç olarak; fazla kilolardan kurtulmak sağlığımız açısından büyük önem taşımaktadır. Hızlı bir şekilde verilen kiloların yine aynı hızla geri alınacağını bilerek ve sağlığınızı olumsuz yönde etkileyeceğini dikkate alarak hareket etmeli ve profesyonel destek almalısınız.
Diyetisyen Melda ERDEN

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla