Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Koronavirüs salgını şiddetlenerek büyüyor

24 Haziran 2020  |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Dün itibariyle Dünya genelindeki koronavirüs vaka sayısı 9 milyonu, toplam can kaybı ise 480 bini geçti. Bu arada dünya genelindeki günlük yeni koronavirüs vaka sayısı 150 bini geçerek tarihi rekor kırdı. Koronavirüs salgınının gerilemediğini aksine şiddetlenerek büyüdüğünü söyleyen Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünyanın salgında yeni ve çok tehlikeli bir döneme girdiği uyarısında bulundu. Dr. Ghebreyesus, “Covid-19 çekip gitmiyor, tam tersine, pandemi büyüyor. Vaka ve ölüm sayısı artmaya devam ediyor. Sağlık çalışanlarının ihtiyacı olduğu şekilde vardiyalar arasında kalacakları güvenli bir yer temin edilmeli. Fiziksel güvenlikleri sağlanmalı; damgalanma ve saldırılara karşı korunmalarını sağlamalıyız” dedi.

Tüm ülkelere çağrıda bulunan Dr. Ghebreyesus, güvenli şekilde hizmet verebilmeleri için sağlık çalışanlarının desteklenmesi ve korunması gerektiğini vurguladı. Sağlık çalışanlarına gerekli ekipman ve malzemelerin de sağlanması gerektiğinin altını çizen Dr. Ghebreyesus, sağlıklı bir toplum için mevcut sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi ve sağlık ve sosyal hizmetlerde daha çok iş fırsatı oluşturulmasının önemine işaret etti.

İlk kez Aralık 2019 tarihinde Çin’in Vuhan kentinde saptanan korona virüs kısa sürede salgına dönüşerek dünya geneline yayılmıştı. Son dönemde dünya genelinde alınan sert önlemlerle ölüm sayıları kısmi olarak yavaşlamış gibi görünse de dün itibariyle dünya genelinde bir günde 150 bin yeni vaka saptandı. Bu şimdiye kadar günlük saptanan vaka sayısı olarak tarihi rekor olarak kayıtlara geçti.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla