En Değerli Besin: Anne Sütü

Yazan İzan Işık
Kategori: Üye Yazıları Print

bebek emzirme sorulariOrtalama 9 aylık bir hamilelik sürecinden sonra bebeğinize kavuştunuz, onu kucağınıza aldınız. Yani anne karnı dönemi sona erdi ve anne kucağı dönemi başladı bebeğiniz için. Bebeğiniz uzun bir yoldan geldi, dünyaya gözlerini açtı ve karnı da acıktı. Ne yapacaksınız? Kimi eski inanışlara göre bebeğin kan şekeri düşmesin diye dünyaya gelir gelmez şekerli su verilirmiş. Hatta yemek suları, çorbalar vs. gibi besinler verenler de varmış. Ancak kesinlikle sizler böyle bir şey yapmayacaksınız.

Anne sütü en değerli besin bebeğiniz için. Doğumdan sonraki ilk bir kaç saat içinde bebeğinizi ”ilk sütünüz” ile yani kolostrum dediğimiz ağ sütü ile beslemelisiniz.

Peki kolostrum niçin önemli?
Araştırmalar kolostrumun kan ile normal süt arasında bir geçiş maddesi olduğunu göstermiştir. Antikorlar, vitamin ve mineraller yönünden son derece zengindir.

Bebeğin kolostrumu tüketmesi onu ileri de bir çok mide-bağırsak hastalığına karşı koruyacaktır.

Kolostrum, antikordan zengin içeriği ile enfeksiyonlara ve alerjilere karşı korur.
Kolostrum, müshil etkisi ile mekonyumu (yenidoğanın kalın bağırsak içeriği) temizler ve sarılığın önlenmesine yardımcı olur. Kolostrum, içeriğindeki büyüme faktörleri ile bağırsağın olgunlaşmasını sağlar. Kolostrum, Vitamin A’ dan zengin yapısı ile enfeksiyonlara ve göz hastalıklarına karşı koruyucudur. 

İlk 6 ay yalnızca anne sütü ve 24 aya kadar anne sütüne devam!

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ESPGHAN ve AAP’nin ortak kararı şu yönde:
İlk 6 ay yalnızca anne sütü verilmeli. Anne sütü en az 12 ay verilmek üzere 2 yaşına kadar verilmeye devam edilebilir.

Emzirdikçe sütünüz artar!
Emzirmek, anne ve bebek arasındaki duygusal bağın fiziksel görünümüdür.
Emzirme seansları anne ve bebek arasında kutsal anlar yaşanmasını sağlar.
Bunların yanı sıra ise emzirmek anneyi bir başka gebelikten de korumaya yardımcıdır.
Emzirdikçe annenin sütü artar. Ve emziren anneler doğum sonrası fazla kilolarını çok daha rahat verebilirler. Eğer sütünüz az geliyor ise veya gelmiyor ise korkmayın, bebeğinizi emzirmeye devam edin. Bebeğinizin ağzı sizin için uyarıcı bir faktördür.

Anne sütü besleyicidir.
Anne sütü kolaylıkla sindirilir.
Anne sütü enfeksiyonlara karşı korur.

Anne sütü ile beslenmenin her 1 aylık artışı obezite riskini %4 azaltmaktadır.
Yani anne sütü ile beslenmenin daha düşük beden kütle indeksi ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Bu da şuradan ileri gelmektedir, sevgili okurlar:

Anne sütünde leptin, ghrelin, obestatin, adiponektin gibi hormonlar bulunur.
Leptin hormonu iştah kontrolünü sağlayan hormondur. Bu sayede anne sütü ile beslenen bebekler kendi besin alımlarını kontrol edebilirken, mama ile beslenen bebeklerin besin alımları anneleri tarafından kontrol edilir. Bu da mama ile beslenen bebeklerin ileri ki yaşamlarında kilo sorunları ile karşılaşmalarına sebep olabilir.

Aynı zamanda anne sütü yerine mama ile beslenen bebekler daha yüksek insülin düzeylerine sahiptirler ve insülin ile yağ depolanması da artmaktadır. Ve yine ilk 1 yaşta bebeklerin yüksek protein içerikli besinlerle beslenmeleri ileri ki yaşamlarında obeziteye yol açabilmektedir. İnek sütünün ilk 1 yaşta önerilmemesinin bir nedeni de yüksek protein içeriğidir.

Annenin gebelik ve emziklilik sürecinde beslenmesi bebek için son derece mühimdir. Örneğin anne şekerli besinleri çok fazla tüketiyorsa bebeğin damak zevki bu yönde gelişebilmektedir bu da yine bebek için ileri ki yaşantısında sağlık sorunu olarak ona geri döner. Yine örneğin anne, gebelik ve emziklilik sürecinde çeşitli sebzeleri tüketmiş ise tamamlayıcı beslenmeye geçildiğinde bebeğinde farklı sebzeleri kabul etmesi daha kolay olmaktadır.

Tamamlayıcı beslenmeye geçildikten sonra biberon yerine kaşık kullanmanız bebeğinizin damak yapısının gelişimi açısından çok daha faydalı olacaktır.

Anneler ve anne adayları, minik yavrunuzu korumaya kendi beslenmenizle ve onun beslenmesiyle başlayabilirsiniz. Bunun için size minnettar kalacaktır. Benden şimdilik bu kadar sevgili okurlar.
Hepinize kucak dolusu sevgiler, kendinize iyi bakın…

Daha fazlası için: http://diyettanrisidietos.blogspot.com.tr/

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla