ESC-KY 2016: Kronik kalp yetersizliği tedavisinde hekimlerin elini güçlendi

Kategori: ESC KY Kılavuzu, Kardiyoloji, Tedavi Rehberleri, Üye Yazıları Print

nesligul-yildirim-escAvrupa Kardiyoloji Cemiyeti Haziran 2016 tarihinde yeni ‘Akut ve Kronik Kalp Yetersizliği Tanı ve Tedavi Kılavuzu’nu yayınladı. Yaklaşık eş zamanlı olarak Amerika Kardiyoloji Cemiyeti’nden de kalp yetersizliği tedavisinde güncelleme’ geldi. Bu bilgiler ışığında kronik kalp yetersizliği tedavisinde hekimlerin eli biraz daha güçlenmiş görünüyor.

Anjiyotensin reseptör-neprilisin inhibitör (ARNI) tedavisi olan valsartan/sacubitril kombinasyonunun; optimal medikal tedaviye rağmen (anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörü (ACE-I), beta bloker ve mineralokortikoid reseptör antagonistleri ile) semptomatik olan düşük ejeksiyon fraksiyonlu hastalarda, ACE-I tedavisinin yerini alması önerisi Sınıf I endikasyon ile her iki kılavuza da girmiş bulunuyor. İlacın etki mekanizması, natriüretik peptidlerin (NP) yıkımında rol oynayan neprilisin molekülünü inhibe ederek su ve sodyum retansiyonunu, vazokontriksiyon ve uygunsuz remodeling ile sonuçlanan nörohumoral aşırı aktivasyonu önlemektir. Kılavuzlara bu konuda yön veren çalışma ise PARADIGM-HF’dır.

Anılan çalışmada ejeksiyon fraksiyonu≤%40 (çalışma sırasında bu kriter ≤%35 olarak değiştirilmiştir), plazma NP düzeyi yüksek ve eGFR ≥30 mL/dk/1.73 m2 olan hastalarda; sacubitril/valsartan tedavisi, enalapril tedavisine kıyasla kalp yetersizliği kötüleşmesine bağlı hospitalizasyonları ve kardiyovasküler mortaliteyi daha belirgin azaltmış; sonuç olarak standart tedavi olan enalaprile üstün bulunmuştur.

PARADIGM-HF’da enalapril grubuna kıyasla daha sık karşılaşılan hipotansiyon sorununun klinik pratiğe ne ölçüde etki edeceğini tecrübeler gösterecektir. Ayrıca ilacın uzun dönem güvenliği hususunun da aydınlatılmaya ihtiyacı var görünmektedir.

Yeni kalp yetersizliği kılavuzları pek çok açıdan belirgin avantajlar sağlıyor

Yeni Avrupa ve Amerikan Kalp Yetersizliği Kılavuzlarında ki en çarpıcı yenilikler!

ESC-KY 2016 Kılavuzu, algoritmalarda ne tür değişiklikler getirdi

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla