Estetik operasyonlar sonrası iyileşme süreci nasıldır?

22 Mayıs 2020   |    25 Mart 2023    |   Kategori: Cerrahi, Estetik, Üye Yazıları Print

Son zamanlarda teknoloji ve tıbbın da gelişmesiyle insanlar dış görünüşlerinde daha çok değişim yapma eğilimine girdiler. Vücutlarında veya yüzlerinde beğenmedikleri, düzeltilmesine ihtiyaç duydukları bölgeler üzerinde plastik cerrahların da yardımıyla çeşitli estetik operasyonlara yönelim oldukça arttı. Bu operasyonlar düzeltme, baştan oluşturma, değiştirme gibi birçok kategoriye ayrılıyor. Kişinin isteğine ve doktorun kararına göre uygulama yöntemleri değişiyor.

Estetik uygulaması yaptırmak isteyen ve yaptıran çoğu kişinin en çok sorduğu sorular ise estetik operasyonlar sonrası iyileşme süreci nasıl ilerler, acılı mıdır, uzun sürer mi, normal hayata hemen dönülür mü? Bu soruların cevabı kişiye ve operasyona göre değişebilir.

Estetik Operasyonlarda Genel Olarak İyileşme Süreci

Operasyonun türüne göre estetik operasyon iyileşme süreci değişiklik gösterir. Ancak genel olarak iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gerekilen bazı adımlar bulunuyor.

  • Doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır
  • Ödemin hafiflemesi amacıyla bol bol sıvı tüketimi sağlanmalıdır
  • İlk 48 saat operasyonun türüne göre dinlenilmesi gerekse de sonrasında mutlaka hareket edilmeli hatta hareket etmek için saat başı alarm bile kurulabilir
  • Sigara kullanılıyorsa bu süreçte ara verilmelidir
  • Şişliği en aza indirmek için buz torbaları kullanılabilir
  • Vücutta yapılan değişimler için korse önerilir

Bu öneriler genel olarak her hastaya sunulur. Ancak yine de süreç ve süreçte yapılması gerekenler kişiden kişiye değişir. Ve süreç çok farklı olabilir bu nedenle kişinin kendisini her türlü duruma hazırlaması gerekir.

Meme Operasyonlarında İyileşme Süreci

Meme operasyonları ciddi operasyonlar kategorisine girer. İlk üç ayda şişlik inse, iyileşme sağlansa bile kişi 1 yıla kadar kendini tam anlamıyla sağlıklı hissedemeyebilir. Ancak operasyondan iki gün sonra yavaş yavaş normal hayat aktivitelerine dönüş sağlayabilir. Kişi doktorun da önerisiyle vücudunu dinlemeli, ağrıya acıya göre hareket etmelidir. Doğru olduğunu düşündüğü hareketleri yapmalıdır. Ayrıca düzenli masaj da kişiye iyi gelir.

Karın Germe Ameliyatı ve İyileşme

Özellikle fazla kilo veren kişilerde sarkma problemine sık rastlanır. Sarkmayı en aza indirmenin ve düzeltmenin bir yolu da karın germe ameliyatlarıdır. Karın germe operasyonunda iyileşme süreci 1-2 hafta arasında değişir.

Ancak kişinin tam sonucu alması 6 ayı bulur. Bu ameliyatın en sık görülen sonuçları arasında reflü ve mide yanması yer alır. Eğer midede herhangi bir şikayet varsa kişi doktoruna başvurmalı ve gerekli tedaviyi talep etmelidir.

Kalça Operasyonlarında İyileşme

Kalça bölgesinde genelde büyütme operasyonları yapılır. En zor iyileşme sürecine sahip olan ameliyatlardan biridir. Kişi 2 hafta içinde iyileşmeye başlar 3. haftada günlük aktivitelerine devam eder. Ancak ilk iki haftada popoya baskı yapan tüm hareketlerden uzak durmak gerekir. Ayakta, hareketli olmak bu süreçte önemlidir.

Yüze Yapılan Estetiklerde İyileşme Süreci

En sık tercih edilen estetik operasyonlar yüze yapılan operasyonlardır. Burun estetiği, elmacık kemiği, dudak estetiği, çene estetiği bunlardan bazılarıdır. Burun estetiğinde kişi 1 haftada normal hayatına dönebilir. Burun spreyi kullanmak, sümkürmekten kaçınmak önemlidir. Diğer yüz operasyonlarında da 1 hafta içinde normal hayata dönüş sağlanır.
Ancak yüz estetiklerinde belli bir süre gözlük kullanmaktan, makyaj yapmaktan, yüze sert cisimle masaj yapmaktan mutlaka kaçınılmalıdır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla