İbuprofen, kortizon gibi ilaçlar koronavirüsü ağırlaştırabilir

16 Mart 2020   |    18 Mart 2020    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, reçetesiz satılan ve yaygın olarak kullanılan İbuprofen, Krtizon gibi anti-inflamatuar ilaçların koronavirüs enfeksiyonunu daha da ağırlaştırabileceği uyarısında bulundu. Fransa Sağlık Bakanı Veran, Cumartesi günü paylaştığı Twitter mesajında “Anti-inflamatuar ilaçlar almak [ibuprofen, kortizon…] enfeksiyonu ağırlaştırıcı bir etki yapabilir. Ateşiniz varsa parasetamol alın. Anti-inflamatuar ilaçlar kullanıyorsanız, doktorunuza danışın” şeklinde bir açıklama yaptı. 

BJM: Gözlemsel veriler koronavirüs tedavisinde ibuprofen yerine parasetamol öneriyor

Uzmanlar, vücudun bağışıklık sistemini zayıflattığı için enfeksiyon hastalıklarında anti-inflamatuar ilaçlar almanın riskli olduğuna dikkat çekiyor. Fransa Sağlık Bakanlığı’nın uyarısında asetamonifen olarak da bilinen parasetamol ilaçların inflamasyonu ağırlaştırmadan ateşi düşürebileceği belirtiliyor.

İbuprofen nedir? Ne işe yarar? Kullanımı, dozu ve yan etkileri

Ülkede Ocak ortasında, ibuprofen, parasetamol ve aspirin gibi ağrı kesici ilaç almak isteyenlere eczacılara danışma zorunluluğu getirildi. Eczacılar, hastalara bu ilaçların olası riskleri konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

Kortizon nedir? Neden kullanılır? Kortizonun faydaları ve yan etkileri

Parasetamol (calpol) nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

Toulouse Hastanesi’nin Eczacılık Birimi Başkanı Jean-Louis Montastruc, RTL radyosuna “Anti-inflamatuar ilaçlar, ateş veya enfeksiyon varsa komplikasyon riski içeriyor” dedi.

‘Hastaların yüzde 98’i iyileşti’

Fransız Sağlık Bakanlığı, Cuma günü 24 saat içinde 800 yeni koronavirüs vakası görüldüğünü duyurdu. Ülkedeki toplam vaka sayısı 3661’e yükselirken ölü sayısı 79’a çıktı. 154 hastanın yoğun bakımda olduğu bildiriliyor.

Sağlık Bakanı Veran, hastalığın “hızla yayıldığını” fakat hastaların yüzde 98’inin iyileştiğini söyledi. Eyfel Kulesi, Versailles Sarayı’yla Louvre ve Orsay müzeleri ve Pompidou Kültür Merkezi gibi birçok yer ziyaretlere kapalı.Kaynak:BBC

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla