Dolven (ibuprofen) şurup nedir? Ne için nasıl kullanılır? Yan etkileri

Kategori: İlaçlar Print

Dolven şurup, ateş düşürücü, ağrı kesici ve iltihap giderici etkiye sahip pediyatrik bir ilaçtır. Etken maddesi ibuprofendir. 6 aydan daha büyük çocuklarda kullanıma uygun olan şurup, soğuk algınlığı ve grip nedeniyle oluşan ateşi düşürmeye ve vücut ağrılarını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca çocukluk çağında görülen bir tür romatizmal eklem hastalığı olan Juvenil artrit tedavisinde de kullanılır. Önerilen doza bağlı olarak 8 saatte bir kullanılır. Hazımsızlık, mide yanması ve şişkinlik gibi hafif yan etkileri olabilir. Dolven şurup mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Dolven (ibuprofen) şurup nedir?

Dolven, NSAİİ (non-steroid antiinflamatuvar) grubuna ait pediatrik bir şuruptur. Etken maddesi ibuprofendir ve her 5 ml’lik ölçek 100 mg ibuprofen içerir. 6 aydan büyük bebek ve çocuklarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan şurup portakal lezzetindedir. (1)

Dolven tablet nedir?

NSAİİ grubu ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap önleyici ilaçtır. Her bir tablet 400 ya da 600 mg ibuprofen içerir. Romatoid artrit, osteoartrit, ankilozan spondilit, gut tedavisinde ve kas-iskelet ağrıları, ameliyat sonrası ağrılar ve adet ağrılarının giderilmesinde kullanılır.

Nurofen (ibuprofen) nedir? Nasıl kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

Dolven Cold & Flu tablet nedir?

Dolven Cold & Flu tablet, NSAİİ grubuna dahil, ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap giderici bir ilaçtır. Soğuk algınlığı, grip veya sinüzit nedeniyle oluşan ateş, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, vücut ağrıları ve diğer ağrıların tedavisinde kullanılır. Etken maddesi ibuprofen ve psödoefedrin’dir. Psödoefedrin, burun ve sinüslerdeki doluluğu gidermeye yardımcı olur. Piyasada 10, 20 ve 30 tabletlik ambalajlarda bulunur.

Sinüzit nedir? Sinüzitin nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Dolven şurup ne için kullanılır?

6 ay üzeri bebek ve çocuklarda;

  • Ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kısa süreli,
  • Juvenil artrit (çocukluk çağında görülen romatizmal eklem hastalığı) belirtilerinin tedavisinde daha uzun süreli olarak kullanılır.

İbuprofen nedir? Nasıl ve ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

Dolven nasıl etki eder?

Dolven’in etken maddesi ibuprofen, hastalık ve yaralanma sonrası oluşan prostaglandinlerin üretimini engelleyerek çalışır. Prostaglandinler ağrıya, şişmeye, ateşe veya iltihaba neden olurlar. Dolven’in ağrı kesici etkisi ilk doz alındıktan hemen sonra başlar. (2)

Dolven nasıl kullanılır?

Dolven doğru kullanımı nasıl olmalı?

  • Şurup çoğunlukla aç karnına, biraz su ile içilebilir. Ancak nadir de olsa çocuğunuzda hazımsızlığa neden oluyorsa yiyecek veya süt ile birlikte verebilirsiniz.
  • Kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalayın.
  • 7 kg’ın altındaki çocuklarda kullanmayın.
  • Eğer çocuğunuza bir dozu vermeyi unuttuysanız, hatırladığınızda verin. Bir sonraki dozu almasına az kaldıysa bekleyip sonraki dozu verebilirsiniz. Asla çift doz vermeyin.
  • Doğru dozda verebilmek için mutlaka ölçü kaşığını kullanın, ev tipi kaşık kullanmayın.

Ağrı kesici ilaçlar nasıl kullanılmalıdır? Türleri ve yan etkileri

Dolven dozları ve kullanılacak doz hesabı

  • 6 ay-1 yaş: Önerilen günlük doz günde üç kez yarım ölçek (2.5 ml).
  • 1-2 yaş: Günde üç-dört kez 2 yarım ölçek (2.5 ml).
  • 3-7 yaş: Günde üç-dört kez bir ölçek (5 ml)
  • 8-12 yaş: Günde üç-dört kez 2 ölçek (10 ml)

Dolven’in önerilen günlük dozu bölünmüş dozlar halinde vücut ağırlığı başına 20-30 mg/kg’dır. Yani 10 kg’lık bir çocuk günde toplam doz olarak 200/300 mg ibuprofen alabilir. Bu da 10/15 ml’ye (2 ya da 3 tam ölçek) denk gelir.

Jüvenil romatoid artrit hastalığında bu doz (bölünmüş dozlar halinde) vücut ağırlığı başına 40 mg/kg’a kadar çıkabilir. (3)

İltihap nedir? Neden olur? Belirtileri, tedavisi ve kurutan diyetler

Dolven ne yoğunlukta ve süre ile kullanılmalı?

Dolven çocuklarda ateş düşürücü olarak kısa süreli kullanılmalıdır. Ancak çocuğunuzun ateşi düştüğünde ve semptomlar hafiflediğinde ilacı hemen bırakmayın. Doktor tedaviyi sonlandırıncaya kadar kullanmaya devam edin.

Jüvenil artit tedavisinde ilacı daha uzun süre kullanmak gerekebilir ancak kullanım dozu ve süresine doktor karar verecektir.

Dicloflam nedir? Ne işe yarar? Ağrı tedavisinde kullanımı ve yan etkileri

Dolven doz aşımı

Çocuğunuza ihtiyacı olandan daha fazla ilaç verdiğinizden şüpheleniyorsanız mutlaka bir doktor ya da eczacıya danışın. Aşırı doz ibuprofen, mide bulantısı, karın ağrısı, kusma ve nadiren de olsa ishale neden olabilir. Belirtiler 1,5-3 saat arasında ortaya çıkabilir. (4)

Dolven ve calpol kaç saat arayla verilir?

Dolven’i ağır olmayan durumlarda 6-8 saat arayla verebilirsiniz Calpol ise 6 saatte bir kullanılır.

Parasetamol (calpol) nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

38 ve üzeri yüksek ateşte 4 saatte bir Dolven verilebilir. Ancak ateş yine de düşmüyorsa araya parasetamol (Calpol) ile girilebilir. Her iki şurup da dönüşümlü olarak 4 saat arayla kullanılabilir.

Dolven kullananlar nelere dikkat etmeli?

Dolven hangi ilaçlarla kullanılmaz?

Dolven bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Çocuğunuz aşağıdaki ilaçlardan birini kullanıyorsa şurubu kullanmadan önce doktorunuza danışın: (5)

  • Aminoglikozit ve kinolon sınıfı antibiyotikler: Streptomisin, gentamisin, kanamisin, siprofloksasin vb.
  • Hipertansiyon ilaçları ve tedavide kullanılan diğer ilaçlar (ADE inhibitörleri, beta-blokerler ve diüretikler)
  • Kolestiramin
  • Tip 2 diyabet ilacı: Sülfonilüre
  • CYP2C9 İnhibitörleri: Vorikonazol ve flukonazol
  • Kan sulandırıcı ilaçlar: Varfarin, Coumadin vb.
  • Aspirin
  • Bazı antidepresanlar: Fluoksetin, fluvoksamin, paroksetin, sertralin vb.
  • İdrar söktürücü ilaçlar: Furosemid vb.
  • Kalp yetmezliği ilaçları: Digoksin, digitoksin vb.
  • Kaptopril
  • Diğer ağrı kesiciler
  • Kortizon grubu ilaçlar
  • Siklosporin
  • Takrolimus
  • Ginkgo biloba

Dolven hangi gıdalar ile kullanılmamalı?

Dolven’in bilinen bir gıda etkileşimi yoktur.

Dolven formları ve türleri

  • Dolven jel: %5
  • Dolven film tablet: 400 mg ve 600 mg
  • Dolven Pediyatrik şurup: 100 mg/5 ml
  • Dolven Cold & Flu tablet

İbuprofen içeren (Dolven muadili) ilaçlar

  • Tablet ve kapsül: Advil Liquigel, Artril, Biophen, Brufen, Surafen, Dolgit, Nurofen
  • Jel: Artril, Gerofen
  • Toz: Berkofen
  • İnfüzyonluk çözelti: Caldolon, Calrofen, Corelar, Dorifen, İntrafen
  • Çocuk-ergenlere şurup veya süspansiyon: Apireks, Balafen, Brus, İbufen, İbu-fort, Pedifen
  • Bebek ve çocuklar için fitil: Ibu-Baby

Kimler Dolven kullanmamalı?

Dolven hangi durumlarda sakıncalıdır?

Eğer çocuğunuzda aşağıdaki sağlık koşullarından biri varsa ilacı kullanmayın:

  • İbuprofene veya ilacın içerdiği yardımcı maddelerden birine karşı alerji
  • Herhangi bir NSAİİ alerjisi
  • Herhangi bir ağrı kesici ya da NSAİİ grubu bir ilaç nedeniyle geçirilen mide-bağırsak kanaması veya delinmesi,
  • Ciddi mide-bağırsak sorunları
  • Ülseratif kolit ya da Crohn hastalığı
  • Şiddetli kalp, karaciğer ya da böbrek yetmezliği
  • Kanama eğilimi

Eğer çocuğunuzda aşağıdaki sağlık koşullarından biri varsa Dolven’i dikkatli kullanın:

  • Astım
  • Önceden geçirilmiş mide-onikiparmak bağırsağı ülseri veya başka mide-bağırsak hastalıkları
  • Böbrek, karaciğer ya da kalp hastalığı
  • Hipertansiyon

Astım nedir? Nedenleri, belirtileri, tedavisi ve hastalara öneriler

Dolven şurup yasaklandı mı?

Şurubun içerdiği bazı yardımcı maddelerin zararlı olduğu söylentisi olsa da bunu ispatlayan herhangi bir bilimsel araştırma ve dayanak yoktur. Herhangi bir eczanede rahatlıkla bulabileceğiniz Dolven şurup doktor kontrolünde ve talimatlara uygun kullanıldığı sürece güvenlidir.

Dolven yan etkileri ve zararları

Hafif yan etkiler

Hazımsızlık (dispepsi) nedir, neden olur? Ne iyi gelir? Doğal tedaviler

Bu yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza bilgi verin.

Ciddi yan etkiler

  • Şiddetli alerjik reaksiyon veya anafilaksi: Nefes alamama; deride kırmızı veya mor lekeler; içi sıvı dolu döküntü; yüz, dudaklar, ağız, dil veya boğazda şişme, ışığa duyarlılık

Çocuğunuzda bu belirtileri görürseniz derhal acil servise başvurun.

Çok ciddi yan etkiler

  • Karaciğer sorunları: Karaciğer fonksiyonlarında anormallik, karaciğer yetmezliği, hepatit
  • Kan sorunları: Beyaz kan hücrelerinde azalma, kansızlık (anemi), kanama yatkınlığı, ciltte nedensiz morarma, trombosit veya lökosit düşüklüğü
  • Mide- bağırsak sorunları: Kanama, yara, pankreas iltihabı, gastrit, kanlı kusma ya da kan tükürme, kanlı dışkı, kolit ve Crohn hastalığının alevlenmesi
  • Böbrek sorunları: Akut böbrek bozukluğu, idrara çıkamama veya ağrılı ve zor çıkma; idrarda kan
  • Ayak veya bileklerde ödem
  • Aşırı halsizlik
  • Şiddetli nefes darlığı
  • Kulak çınlaması (tinnitus) ya da işitme kaybı
  • Ensede sertleşme
  • Hıçkırık
  • Bilinç kaybı, halüsinasyon
  • Görme bozuklukları
  • Vertigo
  • Göz ve ciltte sararma (sarılık)
  • Uyu bozuklukları
  • Felç hali
  • Kalp krizi
  • Hipertansiyon

Eğer bu belirtilerden herhangi biri çocuğunuzda varsa acil müdahaleyle hastaneye yatırılması gerekebilir.

Vertigo nedir? Neden olur? Vertigonun belirtileri ve tedavisi

Dolven (ibuprofen) şurup reçetesi

Dolven (ibuprofen) şurup ile ilgili daha kapsamlı bilgiye ulaşmak için Reçetesine ve prospektüsüne şu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz: >>>

Dolven (ibuprofen) şurup fiyatı

Dolven (ibuprofen) şurup satış fiyatı, Aralık 2019 tarihi itibariyle 10 TL civarındadır.

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla