BJM: Gözlemsel veriler koronavirüs tedavisinde ibuprofen yerine parasetamol öneriyor

Kategori: İlaçlar Print

İbuprofen içeren ilaçların koronavirüs hastalarını olumsuz etkilediğine dair tartışmalar artıyor. Özellikle Fransa Sağlık Bakanı Dr. Olivier Veran’ın ibuprofen ile ilgili attığı Twit bu haberlerin hızlıca yayılmasına neden oldu. Bakan Veran, attığı twitinde koronavirüs hastalarında ibuprofen, yerine parasetamol kullanılmasının daha doğru olacağını söylüyordu. Her ne kadar ibuprofen’in koronavirüs hastalarında tehlikeli olduğuna dair henüz yayınlanmış bilimsel bir araştırma mevcut olmasa da; gözlemsel veriler bu ilacın koronavirüs tedavisinde kullanılmaması yönünde beyanlar içeriyor.

Her iki ilaç ta özellikle grip belirtileri olanlarda yüksek ateş düşürmek için kullanılıyor. Dün saygın tıp dergisi British Medical Journal’da yayınlanan bir makalede de koronavirüs hastalarda ibuprofen yerine parasetamol kullanılmasını önerildi:

“İbuprofen ve diğer NSAID grubu (Steroid Olmayan Anti-inflamatuar) ilaçlar tüm hastalara uygun değil. Astım, kalp ve dolaşım sorunları olan hastalarda ibuprofen pek çok yan etkisi olduğu biliniyor.”

İbuprofen, kortizon gibi ilaçlar koronavirüsü ağırlaştırabilir

Kimi bilim insanları ve doktorlar, Fransa sağlık bakanı tarafından koronavirüs (covid-19) hastalarında ibuprofen yerine parasetamol kullanmaları gerektiği yönündeki iddiaları destekliyor. Bakan Oliver Veran, 14 Mart Cumartesi günü, covid-19’dan şüphelenilen kişilerin antienflamatuar ilaçlardan kaçınmaları gerektiğini tweetlemişti:

“Anti-enflamatuar ilaçlar (ibuprofen, kortizon …) almak enfeksiyon için ağırlaştırıcı bir faktör olabilir. Ateşin varsa parasetamol alın”

Fransız Sağlık Bakanının bu yorumu bazı doktorların gözlemlerine dayanıyordu. Hastanın, semptomlarının erken evresinde ibuprofen (NSAID’ler) kullanan bazı doktorlar (covid-19’li ve altta yatan sağlık problemleri olmayan dört genç hasta) hastalarının durumlarının kötüleştiğini rapor etmişlerdi. Bu tartışmaların ardından hastane, bireysel vakaların kamuoyunda tartışılmasının uygun olmadığını belirten bir açıklama yayınladı.

Koronavirüs REHBERİ: Nasıl bulaşır? Belirtileri, korunma yöntemleri ve tedavisi

Ancak Toulouse Üniversitesi Hastanesi’nde görevli Klinik Farmakoloji profesörü Jean-Louis Montastruc, şu bilgileri paylaşıyor: ‘2019’dan bu yana Ulusal İlaç Güvenliği Ajansı’nın bu tür tavsiyeleri var. NSAIDS grubu ilaçların yüksek ateş tedavisinde sakıncalı olabileceği belirtiliyor. Doktorların ateş ve enfeksiyon tedavisinde ibuprofeni tercih etmemelerini tavsiye ediyorum.’

İngiltere’deki Southampton Üniversitesi Koruyucu Sağlık Uzmanı Profesör Paul Little’de benzer yönde görüş açıklayarak şu saptamaları yapıyor: “NSAID grubu ilaçlar kullanıldığında solunum yolu enfeksiyonlarının komplikasyonlarının daha yaygın olabildiğine dair pek çok kanıt biriktiğini görüyoruz. Bunlar arasında hem solunum hem de kardiyovasküler komplikasyonlar bulunuyor. Aynı hastalarda Parasetamol kullanımında daha az komplikasyon olduğu görülmektedir.”

Reading Üniversitesi’nde Viroloji Profesörü olan Dr. Ian Jones, ibuprofen’in antienflamatuar özelliklerinin bağışıklık sistemini “zayıflatabildiğini” ve iyileşme sürecini yavaşlatabileceğini belirterek şu bilgileri paylaşıyor: “Ancak covid-19 tedavisinde parasetamol’ün böyle bir etkisinin olmadığını düşünüyoruz.”

İngiltere Ulusal Sağlık Bakanlığı’na bağlı NHS’nin internet sitesinde daha önce bu grup hastalara hem parasetamol hem de ibuprofen öneriliyordu. Ancak kurum yakın zaman önce bu tavsiyesini değiştirdi ve sitesine şu ibareyi koydu: “Her nekadar iboprufenin koronavirüsü daha da ağırlaştırabileceğine dair güçlü bir kanıt bulunmamasına rağmen, doktorunuz size aksini söylemedikçe, koronavirüs semptomları tedavisinde parasetamol kullanın”

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla