Gastroplasti obezite tedavisinde etkili bir yöntem mi?

Kategori: Güncel / Literatür Print

Obezite pek çok hayati komplikasyona neden olabilir

Günümüzde obezitenin sadece estetik bir sorun olarak görülmediğini ve tıbbi acıdan hastalık olarak ta değerlendirildiğini söyleyen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Taşkın, “Aşırı şişmanlık (ideal kilodan %30 daha fazla kilolu olmak) yalnızca estetik bir problem değildir, bir yönüyle de hastalıktır. Birçok komplikasyona yol açan yaşam kalitesi ve yaşam umudu üzerine etki eden bir hastalıktır.

Gelişmiş ülkelerde obezite oranlarında önemli artışlar yaşandığını dile getiren Prof. Dr. Taşkın, şu bilgileri verdi: “Gelişmiş ülkelerde şişmanlıkla çok sık karşılaşılmaktadır. Endüstrileşmiş ülkelerde nüfusun %20’sinden fazlası şişmandır ve başlıca nedeni oburluk ve kötü beslenme alışkanlığıdır. Bununla birlikte kalıtsal ve ailevi unsurlar da sorunun gelişmesini rol oynamaktadır.  Aşırı şişmanlığın ilaç veya diyetle tedavisi uzun vadede başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Hatta her zayıflama tedavisinden sonra aşırı şişman kişi kaybettiğinden daha fazla kiloyu tekrar almaktadır.”

Obezite pek çok hayati komplikasyona neden olabilir
Obezite sorununa maruz kalan kişilerde sağlık açısından pek çok komplikasyonla karşılaşıldığını belirten Prof. Dr. Taşkın, “Şişmanlığa bağlı komplikasyonlar arasında, ateriyel hipertansiyon, varisler ve flebitler, kalp yetmezliği, arteroskleroz, solunum problemleri, sindirim sistemine ait problemler, mekanik komplikasyonlar (omurga da şekil bozukluğu), diyabet, iktidarsızlık, ciltte irritasyonlar ve psikoloji bozukluklar gibi sorunlar görülebilmektedir” dedi.

Gastroplasti obezite tedavisinde etkin bir yöntemdir
Günümüzde obezite tedavisinde pek çok yöntem kullanıldığını dile getiren Prof. Dr. Taşkın, “Gastroplasti midenizin hacmini azaltacak cerrahi bir girişimdir. Pratikte 2 şekilde uygulaması vardır. Birincisi; cerrahi olarak mideyi iki bölmeye ayıran zımba uygulaması yapılır. İkincisi ise; silikondan bir mide bandı midenin çevresine dışından geçirilir ve böylelikle midenin üst kısmında 25ml bir cep oluşur. Bu farklı iki teknik mide düzeyinde kum saati oluşturmayı hedefler. Midenin ilk bölmesinin hacmi düşüktür ve yemeğe başlarsınız. Bu bölme duvarının gerilmesi beyin düzeyinde refleks olarak açlığın dinmesine yol açar tokluk duygusu oluşur. Geri kalan besin midenin diğer kısmına ulaşır ve normal sindirimle gerekli beslenme sağlanmış olur” şeklinde konuştu.

Gastroplasti yöntemi kimlere uygulanabilir?

  • İdeal kilosunun  iki katı veya 40-50 kg fazlası olanlar.
  • 14 ile 55 yaş arasında olanlar
  • Birçok perhizi denemiş ve sonuç alamamış olanlar
  • 5 yıldan beri aşırı kilo problemi yaşayanlar
  • Komplikasyonları yaşayanlar

Gastroplasti uygulaması ile birlikte sağlanan kilo kaybı ile ilgili sonuçları değerlendiren Prof. Dr. Taşkın, şu bilgileri verdi: “Yenilen yemek miktarının azalması sonucu vücudunuzda depo edilmiş fazla miktarda yağ günlük aktiviteleriniz için enerji kaynağı olarak kullanılır. Böylece hasta kilo kaybeder. Kilo kaybı, ilk ay hızlıca, sonraki aylarda daha yavaş olur ve yaklaşık 12-18 ay sırasında stabilize olur. Aşırı miktarlarda ve kontrolsüz bir kilo kaybı görülmez. Kalori yönünden zengin sıvı veya yarı sıvı gıdalara dikkat edilmelidir.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla