Etkili bir kanser politikası ile her yıl 4 milyon hayat kurtarılabilir

Kategori: Kongreler, Onkoloji, Sağlık Gündemi Print

kanser-liderler-zirvesi2Geleceğin kanser politikası Dünya Kanser Liderler Zirvesi’nde tartışıldı
55 ülkeden 200’ün üstünde kanser otoritesi ve sağlık uzmanı İstanbul’da düzenlenen Dünya Kanser Liderler Zirvesi’nde buluştu. Gelecek 15 yıl içinde kanserle mücadele politikalarının saptandığı zirveye Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’da katılarak bir konuşma yaptı. Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü’nün (UICC) Türkiye’de ilk defa düzenlediği zirvesi’nde dünya liderlerine kansere karşı küresel eylem çağrısı yapıldı. Zirvede, dünya genelinde halen her yıl 8 milyondan fazla insanın kanser nedeniyle öldüğü ve bunların 4 milyonun genç-orta yaş arasında olduğu belirtilerek koruyucu önlemlerle bu kişilerin %25’nin kurtarılabileceği açıklandı.

Kanserle mücadele konusunda çok sayıda kararın alındığı Dünya Kanser Liderler Zirvesi’ne hükümet temsilcileri, Birleşmiş Milletler’den uzmanlar, akademisyenler, özel sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarından 250 civarında lider katıldı. Zirvede, uluslararası işbirliğini büyütmek için alınması gereken acil önlemler ve önümüzdeki 15 yıl içerisinde kanser ve diğer bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanan erken ölümleri üçte bir oranında azaltmaya yönelik hedefler tartışıldı.

Doğru politikalarla kanserden ölümlerin önemli bölümü azaltılabilir

tezer-kutluk-2Zirvede ele alınan konularla ilgili bir açıklama yapan Uluslararası Kanser Savaş Örgütü (UICC) Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, dünya genelinde halen her yıl 8 milyondan fazla insan kanser nedeniyle öldüğünü belirterek amaçlarının Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda bu ölümleri en az %25 oranında azaltmak olduğunu söyledi.

Zirvede kanserle ilgili her türlü detayın tartışıldığını belirten Prof. Dr. Tezer Kutluk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Birleşmiş Milletler’ in sürdürülebilir kalkınma hedefleri arasında bulunan ‘Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların’ azaltılması ile ilgili hedefleri uluslararası kalkınmada kanser ve daha geniş anlamda sağlıkla ilgilenen toplulukların yakalayabilecekleri önemli bir fırsatın var olduğu yeni bir dönemi başlıyor. Acil olarak yeni ittifaklar oluşturmaya ve uluslararası iş birliğinin önündeki engellerin üstesinden gelmeye ihtiyacımız var. Dünya Kanser Liderler Zirvesi gelecek nesillerde ve kanserin yıkıcı etkilerini gidermeye yönelik gerekli önerileri sunma açısından önemli bir role sahip.’’

Kanserle Savaş Dairesi pek çok önemli projeye imza attı

murat-gultekin-2Toplantıda Türkiye’nin kanser programı ile ilgili bilgi veren Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, ise 2008 yılından bu yana Ulusal Kanser Kontrol Planı’na yürüttüklerini ve Türkiye’nin halen bölgenin en deneyimli ülkeleri olduğunu belirterek şu saptamalarda bulundu: “Türk Ulusal Kanser Kontrol Planı, özellikle kayıt, önleme ve tarama konularında başarılı sonuçlar elde etmeye başlamıştır ve Dünya Kanser Liderler Zirvesi özellikle bizim bölgemizle ilgili deneyimlerimizi dünya ile paylaşma konusunda iyi bir platform olacaktır.

Kanser kayıtları için, tüm şehirlerde bütün nüfusun %100 ünü kapsayan aktif bir kayıt merkezini hayata geçirdik. Tüm bu şehirlerimiz arasından İzmir, Kuzey Afrika ve Batı Asya için Dünya Sağlık Örgütüne bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı Merkezi (International Agency for Research on Cancer (IARC- Hub) olarak tayin edilmiştir.

Kanser önleme konusunda, Dünya Sağlık Örgütü’nün Tütün Salgınını Kontrol Etmeye Yönelik Politika Paketi (MPOWER) tüm kriterlerine sahip eşsiz ülkeler arasında yer alan Türkiye’de tütün ile ilgili kanserlerde hafif bir düşüş başlamıştır. Human papillomavirüs (hpv), 190 mobil ve merkezi mamografi raporlama merkezlerindeki sabit tarama birimleri dâhil taramadaki devrimler; kapsama alanlarımız son 2 yılda 5 kat artmıştır.

Radyoterapi ve kemoterapide programlanmış kanser tedavi tesisleri yatırımlarına ek olarak, Türkiye 750 evde bakım ekipleri, 23 bin aile hekimi ve 1500 palyatif bakım yatağına dayalı, tüm ülke genelinde nüfus tabanlı bir palyatif bakım modeline başlandı. Bu yıl, yeni kurulan Türk Ulusal Kanser Enstitüsü de dünyada kanserden acı çeken insanların iyileşmesi için kanser Ar-Ge çalışmalarına başlayacaktır.”

Türkiye kanserle mücadele deneyimini bölge ülkeleri ile paylaşacak

suayib-yalcin-21947’de kurulan Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği’nin Türkiye’nin en eski sivil toplum örgütlerinden birisi olduğunu söyleyen Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Başkanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın, kanserle mücadele konusunda Türkiye’nin çok önemli bir birikime sahip olduğunu ve bunu bölge ülkeleri ile paylaşacağını belirtti. Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği’nin faliyetleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Derneğimiz ulusal ve küresel gündemine kanseri koyan hükümet ve sivil toplum örgütleri de dâhil olmak üzere farklı paydaşlar ile işbirliği yapmaktadır.

Türkiye’nin en eski ve önde gelen kanser sivil toplum kuruluşu olarak Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği etkin bir kanser kontrol planları uygulamak için Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC), Avrupa Kanser Ligleri’nin (ECL) ve diğer uluslararası kanser kuruluşları ile bağlantı kurmuştur. Son olarak küresel ve ulusal düzeyde birçok dilde yayınlanan ve kanser hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için harika bir kaynak olan Kanser Atlası’nın Türkçe çevirisini kullanıma sunmuştur.”

Türkiye’nin kanserle mücadele başarısı bizim için iyi bir örnek

sania-nishtar-2Zirvede sağlanan işbirlikleri sayesinde 2030 yılına kadar bulaşıcı olmayan hastalıklardan erken ölümlerin üçte bir oranında azaltılmasının mümkün olacağını söyleyen Pakistan Federal Sağlık Eski Bakanı Dr. Sania Nishtar, bunun için küresel ve bölgesel işbirliklerinin son derece önemli olduğunu vurguladı. Birleşmiş Milletler’in Eylül 2015’te kabul ettiği Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin bulaşıcı olmayan hastalıkların azaltılması için önemli bir fonksiyona sahip olduğunu dile getiren Dr. Sania Nishtar, bunun ayrıca küresel refahın sağlanmasında önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

2015 Dünya Kanser Liderler Zirvesi’nde hastalıklara yönelik işbirliklerine odaklanıldı. Program süresince uluslararası politika geliştirme, veri paylaşımı, çıkar çatışması yönetimi ile ilgili konuların yanı sıra başarılı ulusal kanser kontrol planlarından örnekler ve hastalıkla mücadeleye vurgu yapıldı. Zirveye, Pakistan Federal Sağlık Eski Bakanı Dr. Sania Nishtar, Becton Dickinson & Co Küresel Sağlık ve Kalkınma Genel Müdür Yardımcısı Gary Cohen ve Avrupa Birliği Sağlık ve Gıda Güvenliği Komisyonu Genel Müdürü Michael Hübelpek başta olmak üzere pek çok üst düzey konuşmacı katıldı.

kanser-liderler-zirvesi

Dünya Kanser Liderler Zirvesi hakkında (WCLS)

Birincisi 2006 yılında düzenlenen Dünya Kanser Liderler Zirvesi dünyanın dört bir yanından önemli karar vericileri bir araya getirmekte ve kanser ile ilgili küresel konuları gündemine almaktadır. Zirve kanserin sarmal etkisine karşı önlem alabilmek için koordineyi ve küresel birçok tepkiyi sağlayabilecek önemli bir forumdur.

Zirvenin temel amaçları:
• Kanseri küresel bir sağlık önceliği olarak görmek için önde gelen karar vericilerde farkındalık yaratmak.
• Bilgi alışverişi ve kanser salgınının nasıl tersine çevirebileceği üzerinde yenilikçi fikirler sunmak ve sürdürülebilir yanıtlar sağlamak için bir forum sağlamak.
• Kansere karşı küresel eylem çağrısı için güçlü ve etkin mesajlar vermek.
• Politikacılar ve uluslararası halk sağlığı gündeminde kanserin görünürlüğünü artıracak bir güç oluşturmak.
Dünya Kanser Liderler Zirvesi ortakları: Uluslararası Kanser Savaş Örgütü (UICC), Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA)
Daha fazla bilgi için: https://www.uicc.org/what-we-do/convening/world-cancer-leaders-summit

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Temel Arslan
Temel Arslan
4 yıl önce

Mide kanserinden ameliyst oldum 2017 de
Şu anda 1 – 1.5 aydır şık idrar tatlı bir acı ve kaçırma ve damlatma yla karşı karşıyayım. Önerilerinizi görmek ve dinlemek istiyorum

Araç çubuğuna atla