Genital Estetik Ameliyatları: Kimlere, neden yapılır?

19 Mart 2020   |    3 Mart 2023    |   Kategori: Estetik Print

Doğuştan gelen anatomik deformasyonların düzeltilmesi, yaş, menopoz ve doğum gibi süreçlere bağlı yapısal değişimlerin giderilmesi ve yaşam kalitesinin arttırılması amacıyla genital estetik ameliyatlar, pek çok antiaging ve rejeneratif teknolojiler hasta taleplerine paralel şekilde hızlı bir artış eğiliminde. Özellikle 2000’li yılların başları ile beraber internet kullanımının artışı, sosyal ve dijital medyanın hayatımıza hızlıca girişi tüm kozmetik operasyonlarda olduğu gibi kadın genital estetik ameliyatlarına da büyük bir ivme kazandırdı.

Bir dizi cerrahi ve cerrahi dışı operasyonları içeren genital bölgeye ait işlemler hastaların talep ve dokularının durumlarına uygun şekilde planlandığında, hem estetik hem de fonksiyonel yönden son derece güzel sonuçlar veriyor. Konu ile ilgili olarak ISAGSS (Uluslar arası Estetik Genital Cerrahi ve Cinsel Tedaviler Derneği) Başkanı ve Uluslararası Eğitmeni Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ ile görüştük.

Genital Estetik Ameliyatları Nelerdir?

Kadın genital bölgesi ile ilgili estetik ve işlevsel operasyonların tamamını kapsar. Bunların başında iç dudakların kısaltılması, asimetrilerin giderilmesi, estetik olarak daha hoş bir görünüm kazandırılması amaçlarıyla uygulanan ‘labioplasti ameliyatları’ gelmektedir. Labioplasti ameliyatlarını ‘vajina daraltma operasyonları’ izler. Ayrıca vajinal doğumda yapılan ve kötü iyileşen epizyo kesilerine ait izlerin giderilmesi, kişinin kendisinden alınan yağ dokusunun büyük dudaklara enjeksiyonu da diğer cerrahi işlemler arasında yer alır.

Büyük dudaklara hyaluronik asid dolgusu, cinsel haz ve orgazm işlevini kolaylaştırmak için iç ve dış genital alana yapılan PRP (Platelet’ten Zengin Plazma) enjeksiyonu, lazer ve radtofrekans uygulamaları da günümüz kadınına ameliyatsız çözümler sunmaktadır.
Tüm bu uygulamaların başarısında; hasta beklentilerinin önceden iyi bir analizi, ameliyatı yapacak hekim bu alandaki tecrübesi, kadın genital bölgesi anatomi ve fizyolojisine hakim olması son derece önemli konulardır.

Genital Estetik Ameliyatları Neden Yapılır?

Genital estetik ameliyatları öncelikle estetik düzeltme amacıyla yapılmaktadır. Diğer taraftan tıbbi, hijyenik ve seksüel açılardan da pek çok yararlar sağlar. Kadının en mahrem alanı genital bölgesidir, bu nedenle bu bölge ile barışık olması son derece önemlidir. Genital estetik ameliyatlar özellikle öz güvenin yeniden kazandırılması, psikolojik olarak hastanın kendisini daha iyi hissetmesi, ilişki sırasında hazza daha rahat konsantre olabilmesi, feminen farkındalığının oluşturulması yönünden oldukça etkilidir.

Labioplasti Nedir?

Bazı kişilerde vajina girişini kapatan iç dudaklar normalden iri, kalın veya asimetrik yapıda olabilir. Bu tür yapısal deformasyonlar genellikle doğuştandır ve ergenlik dönemi ile birlikte artmaktadır. Labioplasti; vajina girişini kapatan iç dudakların kısaltılması, estetik olarak küçültülmesi operasyonudur. Diğer taraftan özellikle hızlı kilo alıp verimine bağlı dışta yer alan büyük dudaklardaki sarkma ve kırışıklarda, büyük dudakların küçültülmesi de bir çeşit labioplastidir. Daha doğru bir terminoloji ile ‘labio minoraplasti’ iç dudak estetiğini, labio majoraplasti’ ise dış dudak estetiğini tarif eder.

İç Dudak Estetiğinde En Önemli Nokta Nedir?

İç dudak estetiğinde en önemli noktalardan birisi, eş zamanlı uygulanan, klitoris üstü cilt fazlalıklarının da alınması, yani ‘klitoral hudoplasti’ operasyonudur. Labioplastiye göre çok daha fazla tecrübe gerektirir. Doğru teknikle yapıldığında cinsel hazzı azaltmayacağı gibi, kendi gözlemlerimize göre bir miktar da arttırmaktadır. İç dudak estetiği operasyonu nispeten kolay gibi görünen bir ameliyat olmakla beraber; titizlik, tecrübe ve içinde pek çok küçük ipuçlarını da barındırır.

‘Barbie Vajina Estetiği’ Nedir?

ABD’nin California eyaletinde başlayarak yayılan, dış genital bölge ile ilgili yeni bir vajina estetiği trendidir. Ülkemizde ilk defa tarafımızdan uygulanmaya başlayan barbie vajina estetiği konsepti içinde; labioplasti operasyonlarında iç dudakların mümkün olduğunca kısaltılması, klitoris üzeri tümsekçiğin mümkün şekilde küçültülmesi gibi işlemler yer alır. Böylelikle ayakta durur ve ayaklar kapalı pozisyondayken dışarıya sarkan hiçbir fazlalık olmamaktadır.

Barbie vajina estetiği operasyonuna eş zamanlı olarak, özellikle dış alanda sarkıklık veya zayıflık olanlarda, hastanın kendisinden aldığımız yağ dokusunun büyük dudaklara enjeksiyonunu da ekledik. Böylelikle ortada tek bir çizginin olduğu ‘venüs yarığı’ ile yeni bir barbie vajina görünümünü elde etmek mümkün olmuştur.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nedir? Kimlere Yapılır?

Yapılan doğum veya doğumlar, hatta normal doğum olmasa bile gebeliğin kendisi, yaşlanma, menopoz, sigara içimi, kötü beslenme ve genetik olarak bağ dokusunun zayıflığı vajinada sarkma, genişleme sebebidir. Özellikle doğum sonrası genişleme ve hissizlik kadınların, hatta erkek eşlerin en büyük cinsel sorunları arasındadır. Vajina daraltma ameliyatları ile tonusunu yitiren; yani genişleyen, bollaşan vajinal kanal cerrahi olarak %70-80’e varan oranda sıkılaştırılabilir, varsa barsak ve idrar torbası sarkmaları giderilebilir.

Vajina daraltma ameliyatı ile eş zamanlı olarak ‘Perineoplasti’ dediğimiz vajina-anüs arasında yer alan doğum kesi izleri de düzeltilebilir, bu bölgedeki doku fazlalıkları ve kötü görünüm estetik olarak iyileştirilebilir. Sürekli enfeksiyon kaynağı olan vajinal açıklık giderilebilir.  Doğru teknikle yapıldığında vajinal daraltma ameliyatları kadın ve erkek eşte cinsel hazzı arttırır. Kadında orgazm ve tatmin konusunda da pozitif etkilere sahiptir. Ayrıca içten doku çıkarılarak dikim işlemi yapıldığından ötürü dıştaki büyük dudaklarda da bir miktar toparlanma sağlanmış olur.

Vajina daraltma estetik bir operasyondan çok, işlevsel amaçla yapılan bir ‘rekonstruksiyon’ (yeniden yapılandırma) ameliyatlardır ve mutlaka jinekolog hekimler tarafından uygulanmalıdır.  Hafif düzeyde vajina genişliği olanlarda, cerrahi ameliyattan korkanlarda, vajinal kuruluk sorunu yaşayanlarda lazerle vajinal daraltma da yapılabilmektedir.

Lazerle Genital Estetik Hangi Durumlarda Yapılır?

Lazerle genital estetik; vajina bölgenin daraltılması, sıkılaştırılması, cinsel hazzın arttırılması ve gençleştirilmesi uygulamalarını içermektedir. Ayrıca belli hastalarda idrar kaçırma şikayetlerinde de tedavi edicidir. Renk açma, siğil tedavisi, dış genital sıkılaştırma, vajinal rugasyon (katlantı) oluşturma ve labioplasti sırasında kesme için de lazer kullanılmaktadır.

Lazerle vajina daraltma nasıl yapılır?

Lazerla vajina daraltma işlemlerinde genellikle karbondioksit ve erbium yag lazerler kullanılmaktadır. Cerrahi vajinal daraltmaya göre bazı avantajları da vardır: Cerrahi müdahale gerektirmez, kesi yapılmaz, lokal anestezik kremler işlem için yeterlidir, yan etki yok denecek kadar azdır, hastanede yatış gerektirmez, klinik ortamında rahatlıkla yapılabilir, işlem süresi oldukça kısadır, ağrısız ve acısızdır.

Tüm bu avantajlarından ötürü dünya genelinde hızla yaygınlaşmaktadır. Ancak idrar torbası, mesane ve rahim sarkması durumlarında, vajinanın oldukça genişlemiş olması hallerinde cerrahi vajina daraltma ilk planda düşünülmelidir.

Lazerle Genital Renk Açma

Kadınlar arasında yaygın bir sorun olarak görülen genital kararma, lazerli işlemler aracılığıyla giderebilmektedir. Vajinanın dış bölgesine uygulanan lazerle renk açma işlemi, genital alanın daha pembe, canlı ve açık renkli bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır.

Vajina Bölgesi Neden Kararır?

Genital bölge renk koyulaşmaları, kararmalar genelde artan östrojen hormonu seviyeleri, zararlı güneş ışınları ve epilasyon işlemleri sırasında olmaktadır. PCOS hastalığı, gebelik, doğum kontrol ilaçları kullanımı da genital bölge renk koyulaşmasını arttırıcıdır.

Lazerle Genital Renk Açma Nasıl Yapılır?

Fiziksel olarak bir tehdit oluşturmasa da, kadınlarda özgüven eksikliği ve psikolojik olarak olumsuz etkilenmelere neden olan genital kararmalar, lazerle genital renk açma uygulamaları ile giderilebilmekte; daha parlak ve pembe bir görünüm sağlanabilmektedir. Genelde tek seans yapılan, ortalama 15-20 dakika süren bu işlem sedasyon ve hatta lokal anestezi altında yapılabilmektedir. İstenen etki işlemden 1 ay sonra ortaya çıkar. Genital bölge renk açma işlemlerinde lazere kombine olarak, mezoterapi ilaçları (renk açıcı iğneler) ve renk açıcı bazı solüsyonlar da kullanılabilmektedir.

Genital Estetik Ameliyatlarında Başarı Kriterleri

Genital estetik ameliyatlarında başarı, tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi hekimin bilgi ve tecrübesine bağlıdır. Hastanın dokusuna en uygun şekilde planlandığında sonuçlar oldukça memnuniyet vericidir. Ancak, bu tür operasyonların pek çoğu tıp ihtisas alanlarında yer almadığından ötürü, genital estetik ameliyatları ve ameliyat dışı çözümleri düşünen hastaların öncelikle iyi bir araştırma yapmalarını önermekteyiz.
Kaynak: Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla