Hamile kalmadan önce diş tedavinizi olmalısınız

10 Mart 2012   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Gebelik Print

hamilelikte-dis-bakimiDiş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu’na; hamilelikte bir diş kaybedilir, dişlerden kalsiyum çözünmesi olur, dişler daha az fırçalanmalı, Hamilelikten önce diş çürüğü tedavi edilmeli, kustuktan hemen sonra diş fırçalanmalı, diş taşı (plak) temizliği yaptırılmaz, acil müdahale gerektiren durumlarda bile dental tedaviden kaçınmalıdır gibi anne adaylarının merak ettikleri konularda doğrular nelerdir okurlarımız için sorduk?

 

Her hamilelikte bir diş kaybedilir?
Yanlış-Halk arasında ‘Hamilelik sırasında bebeğin kendisi için gerekli olan kalsiyumu annenin dişlerinden alarak annesinin dişlerinin çabuk çürümesine yol açtığı, bu sebepten ötürü anne adaylarının diş kaybına uğradığı’ şeklindeki düşünce bilimsel bir gerçeği yansıtmıyor.

 

Hamilelikte dişlerden kalsiyum çözünmesi olur mu?
Doğru-Hamilelik döneminde bebeğin ve annenin kemiklerinin sağlıklı olabilmesi için anne adayının, günlük olarak 1200 ilâ 1500 mg kalsiyum alması gerekiyor. Anne adayı eğer kalsiyum ihtiyacını gıdalardan karşılayamazsa, bebeğin gelişimi için gerekli olan kalsiyum annenin kemiklerinden karşılanır. Ancak anne adayı hamilelik döneminde iyi beslenir yeterli ağız-diş bakımı yaparsa bu dönem, normal dönemden farklı bir diş sorunu ile karşılaşmaz.

 

Hamileyken dişler daha az fırçalanmalı mı?
Yanlış-Gebelik hormonlarının etkisi ile diş etleri daha çabuk kanayan anne adayı, dişlerini fırçalamaktan kaçınır. Ancak anne adayları, hamilelik döneminde diş sağlığına daha fazla özen göstermelidir. Sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce dişler özenli bir şekilde fırçalanmalıdır.

 

Hamilelikten önce diş çürüğü tedavi edilmeli mi?
Doğru-Dişlerde çürük varsa hamilelik öncesi tedavi edilmelidir. Hamilelikte çürük dişler erken doğuma, bebeğin düşük kilolu doğmasına yol açabilir.

Kustuktan hemen sonra diş fırçalanmalı mı?
Yanlış- Kustuktan hemen sonra diş fırçalanmamalı, ağız bol suyla çalkalanmalıdır. Aksi takdirde mide asidi ile birleşen diş fırçalama işlemi, dişlerin yapısında aşınmalara sebep olur.

 

Hamileyken bol tatlı gıdalar yenirse çocuk kız, ekşi gıdalar yenirse erkek olur?
hamile-dis-bakimi-kadinYanlış-Hamilelik sırasında beslenme, hem annenin hem de bebeğin genel sağlığı ve ağız-diş sağlığı için oldukça önemli. Ancak tüketilen gıdaların bebeğin cinsiyetini belirlemede hiçbir etkisi yoktur. Tersine, anne adayları özellikle yemek aralarında şekerden mümkün olduğu kadar uzak durmalı. Kurutulmuş meyve ve karamel gibi yapışkan şekerli yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

 

Hamileyken diş taşı (plak) temizliği yaptırılmaz?
Yanlış-Anne adayları, hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığına normal dönemden daha fazla özen göstermelidir. Hamilelik sırasında oluşan hormon artışı, ağız mukozasını dış etkenlere karşı özellikle bakteri plaklarına karşı daha hassas yapar. Bu nedenle hamilelik döneminde üç-dört aylık periyotlarla diş taşı temizliği yaptırmak, zorlaşan ağız hijyenini korumak için ideal bir yoldur.

 

Hamilelik döneminde dental tedaviden kaçınmak gerekir?
Doğru-Bebeğin organ gelişim evresi olan hamileliğin ilk 3 ayında, etkili dental tedaviden kaçınılması gerekiyor.
Acil müdahale gerektiren durumlarda bile dental tedaviden kaçınmalıdır?
Yanlış-Diş ya da diş eti iltihabı gibi acil durumlarda, var olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini dental tedavinin olumsuzluklarından daha fazla etkileyebileceği düşüncesi ön plana alınmalı ve bir jinekoloğun önerileri doğrultusunda dental tedavi yapılmalıdır.

 

Gebelikte ağız gargarası yapılmaz?
Yanlış-Hamilelik döneminde ağız gargaraları ya da ılık tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Özellikle ılık tuzlu su diş etlerini rahatlatır ve diş eti hassasiyetini azaltır.

 


Kadınlar için stresle başa çıkmanın yolları!

stres-kapakÇağımızın kadını anne, eş ve çalışan kimliğiyle en iyi için mücadele ederken, stres faktörleri de yükseliyor. Kadın ve erkekte stresin farklılıkları nelerdir? Kadın olmanın stresiyle nasıl başa çıkılabilir? Uz. Psikolog Ayben Ertem, bu soruların cevaplarını veriyor.Devamı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla