Hamileyim, depresyondayım, ilaç kullanmalı mıyım?

Kategori: Depresyon, Gebelik, Ruhsal Sağlık Print

Çoğu insan tarafından gebelik bir mutluluk süreci olarak görülmesine rağmen, anne adaylarının yüzde 10 ila 20’si depresyon belirtileriyle boğuşmak durumunda. Depresyonun çoğu tipinde ilk tedavi seçeneği; antidepresanlardır. Bu grup ilaçlar belirtileri ortadan kaldırırken kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Gebelikte antidepresan kullanımı bebeğinizin sağlığı için risk oluşturabilir fakat keserseniz siz risk altında olabilirsiniz. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, antidepresanlar ve gebelikte kullanımıyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Gebelik depresyonu nasıl etkiler?

“Önceleri gebelik hormonlarının kadını depresyondan koruduğu düşünülürdü. Ancak araştırmacılar bunun doğru olmadığını ortaya koydu. Üstelik, gebelik duyguları tetikleyerek depresyonla başa çıkmayı zorlaştırabilir.

Gebelik sürecinde depresyon tedavi edilmeli midir?

Evet, gebelik esnasında depresyon mutlakla tedavi edilmelidir. Eğer tedavi edilmemiş depresyon durumu varsa, rutin gebelik kontrolünüzü aksatabilirsiniz. Sağlıklı beslenme zorlaşır, hatta alkol ve sigaraya düşkün hale gelebilirsiniz. Tüm bu olumsuz durumlar erken ve düşük ağırlıklı bebek doğumuna sebep olabilir. Ayrıca doğum sonrasında depresyonun şiddetlenmesi artabilir, sonuçta bebeğinizle de yeterince ilgilenemezsiniz.

Gebelikte stres, depresyon ve üzüntü bebeği etkiler mi?

Gebelikte antidepresan kullanımı tedavide bir seçenek olabilir mi?

Gebelik sırasında antidepresan kullanımına karar verirken  zarar/yarar dengesi göz önünde tutulmalıdır. Bebekte anomali veya başka problemlerle karşı karşıya gelme olasılığı çok çok düşüktür.

Gebelikte hangi antidepresanı kullanalım?

Gebelik esnasındaki  kullanımda tercih edilebilecek antidepresanlar:
SSRI (seçici  seratonin geri alım inhibitörleri): Bu grubun, gebelik boyunca güvenle  kullanılabilir olduğu  düşünülmektedir.(Citalopram, Fluoxetin (Prozac) ve Sertralin)
SNRI: Seratonin ve Norepinefrin gerialım inhibitörleri): Bu gruptaki antidepresanlar da gebelikte bir alternatif olabilir. (Duloxetine (Cymbalta) ve Venlafaxine (Effexor XR)

Bupropion (Wellbutrin): Hem depresyon hem de sigara bağımlılığı için kullanılır. Aslında bu ilaç gebelik depresyonunda ilk seçenek olmamasına karşın, diğer gruplara yanıt vermeyen ve sigara bağımlılığı olan gebelerde kullanılabilir.

Trisiklik Antidepresanlar: Bu grup 1. ve 2. seçenek olmamakla birlikte diğerlerine yanıt olmadığında tercih edilebilecek alternatiftir.

Hamilelik döneminde depresyon ve üzüntü bebeğe zarar verir mi?

 

Bazı araştırmacılar, SSRI grubunun gebeliğin 2. yarısında kullanıldığında nadir fakat ciddi akciğer problemi oluşturduğunu belirtmişlerdir. Bazı  çalışmalarda nadir doğum anomalileri oluştuğuna dair bildirimler varsa da total risk son derece düşüktür.

Gebelikte hangi antidepresanlardan kaçınmak gerekir?

SSRI grubundan olan  Paroxetine (Paxil) kullanımı gebelikte önerilmez. Araştırmalarda, Paroxetine kullanımında, fetüste küçük kalp defektleri sıklığında artış izlenmiştir.

Gebelikte depresyon ve antidepresan kullanımı bebeğe ne gibi zararlar verir?

Antidepresanları tüm gebelik boyunca ya da gebeliğin son yarısında kullanılırsa bazen bebekte doğumda geçici olarak huzursuzluk ve titreme görülebilir.Bu problemlerle karşılaşmamak için gebeliğin sonlarına doğru ilaç kesilmelidir.

İlacı değiştirmeli miyim?

Antidepresanı değiştirmek ya da kesmek size ve doktorunuza bağlıdır. İlaca  bağlı potansiyel  risklerin oluşturacağı endişeler, depresyonu tetikleyebilir.

Antidepresan kullanımını gebelik süresince kesersem ne olur?

Bu durumda depresyon tekrar tetiklenebilir. Özellikle SSRI grubunun ani kesilmesinde; bulantı ve kusma, titreme, halsizlik, gerginlik görülebilir.”

Gebelikte stres, depresyon ve üzüntü bebeği etkiler mi?

Mutlaka doktorunuza danışın

Op. Dr. Betül Görgen, depresyondaysanız, gebelik durumu varsa ya da gebe kalmayı düşünüyorsanız ilaç konusunda mutlaka bir uzmana danışmanızı istiyor. Op. Dr. Görgen, “Bazen hafif ve orta düzeyde depresyon psikoterapi ile düzelebilir. Orta ve şiddetli depresyon durumu varsa veya eskiden depresyon geçirmişseniz, daha şiddetli olarak tekrarlama olasılığı yüksektir” diyor.

Op. Dr. Görgen, annen adaylarına gebelikte depresyonun nedenleri ve etkileri hakkında şu bilgileri verdi:

Gebelikte depresyonu tetikleyen durumlar

 • Gebe kalmadan önce de depresyon hikayesi veya  adet öncesi yaşanan semptomların şiddetli olması
 • Çok genç yaşta gebe kalmak (daha genç gebeler daha fazla risk altında)
 • Bu süreçte yalnız yaşamak veya yeterli aile desteği almamak
 • Sınırlı sosyal destek olması (iş yeri sorunları ve maddi sıkıntılar)
 • Sorunlu bir evlilik sürdürmek veya  eşinden şiddet görmek
 • Gebeliğe, ruhen ve bedenen hazır olmadan yakalanmak

Hamilelikte asla yapmamanız gereken 8 beslenme hatası!

Gebelikte depresyonun anne ve bebeğe etkileri

 • Gebeliğin adeta doğasında olan stress, depresyon belirtilerini şiddetlendirir.
 • Depresyon durumu tıbbi uyarıları dikkate almaya engel olabilir. Sigara tüketimi artar veya yeme bozuklukları başlar.
 • Artan şekilde sigara, alkol ve uyuşturucu ilaçların kullanımı hem size hem de bebeğinize zarar verecektir.
 • Bazı çalışmalar gebelik depresyonunun erken doğum ve düşük doğum tartısı olasılığını artırdığını belirtmektedir. Ancak bu konu hala tartışılmaktadır.
 • Depresyon, sizin ile bebeğiniz arasında duygusal bağ gelişmesine engel olabilir. Gebelik boyunca süren depresyon ise doğum sonrası depresyon olasılığını artırır.

Kendinize iyi bakın

Yeni bir bebek için hazırlanmak elbette zor bir süreç ama sizin sağlığınız ilk planda olmalıdır. Bu nedenle her şeyi bir anda yapmaya kalkışmayın. Ev işlerinden uzaklaşın ve sizi gevşeten mutlu eden şeylerle uğraşın. Kendinize iyi bakmazsanız bebeğinize de iyi bakamazsınız. Endişelerinizi eşinizle, ailenizle veya yakın arkadaşınızla paylaşın. Onlardan destek isterseniz, size yardımın bir yolunu bulacaklardır. Hala kendinizi mutsuz ve gergin hissediyorsanız bir ruh sağlığı uzmanına gitmekten çekinmeyin.

Gebelikte depresyonunuz varsa mutlaka tedavi olun

Pek çok antidepresan ilaç gebelikte de güvenle kullanılabilir ve bebeğinize zarar vermez. Ancak doktorunuzla muhtemel riskler üzerine konuşmayı ihmal etmeyin. Doktorunuz sizin belirtilerinizi değerlendirip bir tedavi planı için ruh sağlığı doktoruna gitmenizi önerebilir. Bu konuda destek almaktan kaçınmayın.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla