Hedef sistolik kan basıncını 120’ye çekmenin avantaj ve dezavantajları…

Yazan Prof. Dr. Mehdi Zoghi
Kategori: Güncel / Literatür, Kardiyoloji, Üye Yazıları Print

Hipertansif hastalarda hedef kan basıncı (KB) değeri açısından ESH-ESC (European Society of Hypertension – European Society of Cardiology) ve JNC (Joint National Committee)-8 kılavuzları benzerlik göstermektedir. Her iki kılavuz eşlik eden hastalıklara bakılmaksızın (örneğin diyabet, böbrek yetmezliği) erişkin hipertansif popülasyonda KB’nin düşme hedefini, yaşlı popülasyonda yaş sınırı farkı olmakla birlikte (ESH-ESC: ≥80 yıl, JNC-8: ≥60 yıl), 140-150/90 mmHg olmaktadır.

Aynı şekilde İngilizlerin (NICE-2011) hipertansiyon kılavuzunda da sınır 140 mmHg olarak önerilmektedir. Diğer bir deyişle hedef sistolik KB değerleri konusunda Avrupa ve Amerika kıtalarının üç kılavuzu tam da aynı değeri (<140 mmHg) önermişken SPRINT (A Randomized Trial of Intensive Versus Standard Blood Pressure Control) çalışmasının ardından hedef kan basıncı değeri konusunda yine tartışmalar başladı.

hipertansiyon-klavuz

SPRINT çalışmasının verilerine göre sistolik kan basıncı (SKB) 120 mmHg’e yakın değerlere ulaşılanlarda (standard tedavi grubunda ulaşılan SKB: 136.2 mmHg iken) birincil sonlanım noktalarında %25, kalp yetersizliğinde %38, kardiyovasküler ölümde %43 ve herhangi sebeple ölümde % 27 oranlarında rölatif risk azalması olmaktadır.

SPRINT sonuçları bu raporla çelişiyor mu?

SPRINT çalışmasına alınan hasta grubu yüksek kardiyovasküler riske sahip, diyabeti olmayan, daha önce inme geçirmemiş sistolik KB ≥130 mmHg olanlardan oluşmaktadır. Diğer bir deyişle tüm hipertansif popülasyonu yansıtmamaktadır. Randomize, kontrollü ve açık etiketli olan bu çalışma istatistiksel anlamlı sonlanım noktalarına ulaşılması nedeniyle erken sonlandırılmıştır.

Yeni Oral Antikoagülan Kullanımında En Sık Sorulan 20 Soruya 20 Uzman Yanıtı

Pratik hayatımızı ne oranda etkiler?

Sıkı KB kontrolü yapılan grupta ulaşılan ortalama sistolik değer 121.4 mmHg’e karşı 136.2 mmHg olmuştur. Sözü edilen sonlanım noktalarını 1 hastada önlemek için 61 ve bir kardiyovasküler ölümü önlemek içinse 172 hastayı tedavi etmek gerekmektedir. Bildirilen anlamlı sonlanım noktalarına ulaşmak için de yaklaşık %15 oranında acil servise başvuru veya ciddi bir yan etkiyi göze almak gerekmektedir. Kaldı ki inme, miyokard enfarktüs veya akut koroner sendrom oranlarında iki tedavi hedefi arasında fark saptanmamıştır. Karar sizin!

esh-esc-klavuz

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla