Hepatit B ailemi, arkadaşlarımı ve toplum hayatımı nasıl etkiler?

15 Mayıs 2012   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Hepatitler Print

hepatit-b_tedavisiEşiniz ya da çocuklarınız üzerindeki etkileri, kariyerinizin aksaması ya da basitçe hiçbir şey yolunda gitmezse nasıl başa çıkacağınızla ilgili endişeleriniz olabilir.İlişkileri sorunsuz bir şekilde devam ettirmenin nasıl sağlanacağı hakkında bazı fikirler için, Zindelik İpuçları kısmına bakmanız rica olunur.

Eşim ve aile fertleri hepatit B için test edilmeli midir?

Evet, edilmelidirler. Daha fazla yardım için nereye gittiklerine, nerede yaşadığınıza ve yerel sağlık hizmetlerine bağlıdır. Birçok ülkede aile hekiminiz ya da pratisyen hekiminiz başlamak için en iyi noktadır. Bazı şehirlerde ve kasabalarda yerel hastanenizdeki temel bakım kliniklerine ya da pratisyen hekimlere başvurmak ya da cinsel sağlık kliniği (ya da Genito Üriner) gibi daha özelleşmiş kliniklere bile randevusuz gitmeniz mümkündür.

Eşim/aile fertlerimin hepatit B’ye yakalanmasını nasıl engelleyebilirim?

Eşinizi ve aile fertlerinizi korumak için almanız gereken birçok önlemler vardır.
Bilhassa, hepatit B olmayan kişiler ciddi şekilde kendilerini virüsten korumak için aşılanmayı düşünmelidirler.

Ailem ve arkadaşlarım yardım için ne yapabilirler?

Aileniz ve arkadaşlarınızdan destek size durumunuzla başa çıkmada yardım edebilir. Yardım edebilecekleri bir çok şey vardır, bunlar:
•    Durumunuzu ve hayatınızdaki etkisini anlamak için zaman ayırmak
•    Taşıyabileceğiniz her endişe ve şüpheyi dinlemek
•    Randevularınızda size eşlik etmek
•    İhtiyacınız olan tüm ilaçları almanızı hatırlamanıza yardım etmek
•    Sağlıklı bir hayat tarzı sürmeniz için sizi cesaretlendirmek, örneğin alkolü azaltamak (Sağlığı koruma hakkında daha fazla öneri için, lütfen Zindelik İpuçları – Yaşam tarzı ve Beslenme kısmına bir göz atınız)

Randevulara yanımda birini getirebilir miyim?

Evet, getirebilirsiniz. Bir randevuya yanınızda bir arkadaş ya da aile ferdini getirmenizin çok yardımı dokunabilir:
•    Klinikte her şey meşgul ve heybetli gözükebilir. Sormak isteyeceğiniz şeylerin çok zahmetli olacağını ya da önemsiz olduğunu ve meşgul kişileri rahatsız edecek gibi hissedebilirsiniz (tamamen yanlış!). Yanınızda birinin olması doktorunuzdan ihtiyacınız olanı istemeniz hakkında daha emin hissetmenize yardımcı olabilir
•    Bir randevu esnasında hatırlayacağınız ve danışacağınız sadece bir kaç şey vardır – belki en fazla 3 ya da 4 temel konu – fakat sizinle gelen biri daha fazlasını ya da diğer konuları size hatırlatabilir

•    Özellikle zor ve üzücü konular tartışılıyorsa, moral verebilirler. Uzmanı görmek ya da ekstra test yaptırmak için bir bekleme süresi olursa, size arkadaşlık ederek yardımcı olabilirler
•    Eğer bir tercümana ihtiyacınız varsa, ailenizden yardımcı olabilecek birini alın ya da bir tane istemeden önce hastane ya da kliniği arayın

Halk saunası ya da solaryum kullanabilir miyim?

Açık yaralarınız olmadığı sürece, bunun diğerlerini riske atmaması gerekir. Kendi havlunuzu getirmek isteyebilirsiniz.

Manikür ya da pedikür yaptırabilir miyim?

Manikür ya da pedikürünüz yapılırken kanama ihtimali varsa, o zaman uygulayıcıyı hepatit B olduğunuz konusunda bilgilendirmeniz gerekir, böylece ekstra önlemler alabilirler.

Hepatit B’li olduğum için herhangi bir yarar iddia edebilir miyim?

İngiltere’de, örneğin, herhangi bir yarara hakkınız olup olmadığını öğrenmek için Çalışma ve Emeklilik Kurumuna başvurmanız gerekecektir.
Bütünüyle, durumunuz sizi çok kötü yapmıyorsa, o zaman herhangi bir ek yarara hak sahibi olmanız mümkün değildir.

Bir problem ya da sorum varsa kiminle konuşabilirim?

Endişelerinizi bir profesyonelle konuşmak iyi bir fikirdir. Sahip olduğunuz herhangi bir soru ve endişelerinizi not almak için bir günlük tutmak isteyebilirsiniz. Doktorunuz ya da belki bir sağlık danışmanı ile konuşabilirsiniz. İnsanların hepatit ve belirtileriyle başa çıkmasına yardım etmek için eğitilen klinik hemşirelik uzmanları bazı hastanelerde bulunmaktadır.
Bir hasta derneği ve ya destek grubunun size büyük yardımı dokunabilir. Destek ve tavsiye sağlayabilecek kurumların bir listesi için, lütfen Bağlantılar/Kaynaklar sayfasına bir göz atınız

Kan verebilir miyim/organ bağış kayıtlarında olabilir miyim?

Hayır, Sizde hepatit B varsa, kan, meni ve organ bağışlamamanız gerekir. Bu ürünlerin tümü hepatiti B ve diğer enfeksiyonları içermediklerini güvence altına almak için kullanımdan önce görüntülenirler.


 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla