Hepatit B tedavisi ve hastalık takibi nasıl yapılmalıdır?

16 Mayıs 2012   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Hepatitler Print

Kronik hepatit B’nin doğal seyri dinamiktir! Bu enfeksiyonun inaktif bir fazdan aktif bir faza değişebileceği böylelikle doktorunuzun hastalık durumunuzu aralıklarla kontrol etmek isteyeceği ve hastalığın aktif olup olmadığını (bu tedaviye başlama kararlarını etkileyecektir – bunlar açık olarak Uluslararası Kılavuzlarda yer almaktadır) belirleyeceği anlamına gelir. Her 3 ila 6 ayda, sağlık ekibiniz kanınızda ne kadar virüs olduğunu, karaciğerinizin nasıl işlediğini ve vücudunuzun virüsle ne kadar iyi savaştığını kontrol etmek için sizi görecek ve testlerinizi yapacaktır. Bu düzenli testler doktorlarınızın karaciğerinizin fonksiyonlarında herhangi bir değişiklik olup olmadığını ya da kanınızdaki virüs seviyelerini görmelerine izin verecektir. Bu onların tedaviye ne zaman başlamanız gerektiği ve tedavinin mümkün olan en iyi şeklinin ne olacağına karar vermelerinde yardımcı olacaktır.

Ne kadar sıklıkla gözlemleneceğiniz şu bireysel faktörlere göre değişir:

•    Ne kadar süredir enfeksiyonlu olduğunuz
•    Karaciğerinizin ne düzeyde etkilendiği
•    Ne kadar iyi olduğunuz
•    Hangi tedaviyi aldığınız
Tüm bu faktörler ve yaş, hastalık tipleri gibi bazı ek faktörler doktorların tedaviye karar verirken takip ettiği klinik kılavuzlarında göz önünde bulundurulmuştur.

Hepatit B olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? Hepatit B belirtileri ve testleri

Tedavi esnasında izleme

İlaçların işe yarayıp yaramadığını kontrol etmek için üç farklı test kullanılır:

•    HBV DNA ya da viral yük: Tedavinin hedefi hepatit B virüs aktivitesini sınırlandırmak, ilerleyen karaciğer hasarına engel olmak siroz ve karaciğer yetmezliği gibikomplikasyonların gelişimini engellemektir. Bu komplikasyonlar doğrudan kandaki virüs miktarı ya da viral yük ile ilişkilidir ve tedavinin amacı bu nedenle viral yükü azaltmaktır. Tedavinin işe yarayıp yaramadığını görmek için doktorunuz kan örneği alma yoluyla tedavi esnasında düzenli aralıklarla viral yükü ölçecektir. Bu test ayrıca doktorunuza tedaviye dirençli hale gelip gelmediğinizi gösterecektir.

Siroz nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

•    Karaciğer fonksiyonu: Tedavi esnasında karaciğerin nasıl işlediğini kontrol etmek önemlidir.

•    Hepatit B antijen statüsü – örneğin HBeAg -pozitif hastalığında e-antijen (HBeAg):
Birinin nasıl iyi olacağının başka bir göstergesi hepatit B e antijeninin – ki bu kronik, bulaşıcı hepatit B enfeksiyonunu belirleyen virüs parçacığının bir parçasıdır – kanda gözden kaybolup kaybolmadığıdır (yani kişi e-antijen-negatif hale gelir). Aynı zamanda HBeAg’ye karşı antikorlar ya da anti-HBe üretmeye başlayabilirler. Buna serokonversiyon denir ve iyi teşhisi belirteceği için önemli bir kilometre taşıdır.

Bu bir tedavi olarak düşünülemez, fakat aksine hastalığın kısmi azalmasının bir göstergesidir ve normale dönen ALT seviyeleri ve azaltılmış HBV DNA seviyeleriyle ilişkilendirilmektedir. Uzun dönemde, bu HBsAg temizliğine, hepatit ilişkili komplikasyonların azalmasına ve hayatta kalmayı geliştirmeye neden olabilir.

 •  Diğer anahtar göstergeler (hem HBeAg-pozitif hem de HBeAg-negatif hastalığın her ikisinde) HBsAg kaybı (HBsAg temizliği) ve HBsAg serokonversiyonudur (HBsAg yok olması ve HBs antikoru gözükmesi). Bunlar olumlu sonuçlardır çünkü kronik enfeksiyon azalması ve etkili virüs kontrolünü temsil ederler.
 • HBsAg kaybı ideal bir tedavi sonucunu işaret edeceğinden HBsAg statüsü takibi ayrıca faydalıdır Doktorunuz tarafından istenilen diğer testler hastalık statünüze, risk faktörlerine, aile geçmişine, temel karakteristiklerinize, birlikte kullanılan ilaçlar ve beraberinde gelen hastalıklara göre değişir.

Hepatit B tedavisi

İnterferon alfa ile tedavi takibi

 •  Yukarıda bahsedilen ilaçların işe yarayıp yaramadığını değerlendirecek olan testlere ek olarak, interferonun yan etkileri için gözlenmeye ihtiyacınız olacaktır: örneğin grip benzeri belirtiler, beyaz kan hücreleri ve trombositlerin düşük düzeyleri, duyarlılık ve ruhsal durum değişiklikleri
 •   Eğer tedavi başarılı ve daha ileri tedavi gerekmiyorsa, virüsün kontrol altında olduğundan emin olmak için halen doktorunuzun tavsiye ettiği sıklıkta izlenmelisiniz

Nükleosit ve nükleotit terapileriyle tedavi gözlemleme

 • Yukarıda bahsedilen ilaçların işe yarayıp yaramadığını değerlendirecek olan testlere ek olarak, temelde normal böbrek fonksiyonuna sahip olsanız bile böbrek (renal) fonksiyonlarınızı kontrol edecek testleri kapsayacak şekilde, bazı NUC tedavilerinin istenmeyen etkileri için izlenebilirsiniz
 •  Yan etkiler hakkına daha fazla bilgi için Tedavi bilgi formumuza bakınız. Aldığınız tedavinin böbrek takibi ya da diğer yan etkiler için testler gerektirip gerektirmediğini doktorunuza sormanız gerekir

 Tedavi kesildikten sonra takip

 •   İnterferon ya da NUC ile başarılı bir şekilde tedavi olduysanız, virüsün kontrol altında olduğunu kontrol etmek için muhtemelen hayat boyu doktorunuzun tavsiyesine göre düzenli olarak izlenmeye ihtiyaç duyacaksınız
 •  Eğer size karaciğer nakli yapıldıysa, hepatit B virüsünün nüksetme ve yeniden aktive olmasını engellemek ve bu riskleri azaltmak için hayat boyu tedavi ve takibe ihtiyacınız olacaktır. Doktorunuzun tavsiyesine uyun.
 • Henüz tedavi önerilmeyen hastalar
 •  Doktorunuz tedaviye başlamanızı önermezse, bu büyük olasılıkla hepatit B virüsünüzün hızlıca kendini üretmeye ya da karaciğer hasarına neden olmadığı bir fazda olduğunuzdandır.

Hepatit B artık tek bir ilaçla kontrol ve tedavisi edilebilir hale geldi

 •  Ancak, virüsteki ya da karaciğerinizin sağlığındaki her hangi bir değişiklik işareti aramak için kanınızın düzenli olarak test edilmesi çok önemlidir. Eğer bu değişiklikler erken bulunursa, o zaman enfeksiyonu kontrol altında tutmak için ilaç tedavisi gömeniz gerekir.
 •  Eğer neden size tedavi önerilmediği hakkında emin değilseniz, lütfen doktorunuzla konuşunuz.


YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla