İnsanlara bende hepatit B olduğunu söylemem gerekir mi?

15 Mayıs 2012   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Hepatitler Print

hepatit b aileDoktorunuz ya da hemşireniz sizde hepatit b olduğunu kime söyleyeceğinize karar vermenize yardım edecektir. Durumunuzdan herkese bahsetmeniz gerekmeyecektir, fakat yakın aileniz ve sağlık çalışanları gibi virüs bulaşma riski altında olan kişileri bilgilendirmelisiniz.

Eşim ve aile üyelerime bende hepatit B olduğunu söylemek zorunda mıyım?

Eşinize, yakın ailenize ve ev halkına, hepatit B testine tabi tutulmaları ve uygunsalar aşılanmaları önemli olduğu için durumunuzu söylemeniz gerekir. Onlar test edilene kadar, onları virüsten korumak için önlemler almak isteyeceksiniz.
Eşiniz ve aileniz ayrıca size iyi bir konfor ve destek kaynağı olabilir. Elbette, endişeli ve korku dolu olabilirler, bu yüzden sahip olabilecekleri her soruyu cevaplaması için bu bilgi paketini onlara göstermeniz iyi bir fikir olabilir.

Hepatit B’li iken cinsel temasım olduğunu insanlara söylemek zorunda mıyım? Onları uzaklaştırmadan bunu nasıl yapabilirim?

Partnerinizin hepatit B’ye karşın aşılanıp aşılanmadığını bilmiyorsanız ve onunla korunmasız seks yaptıysanız, o zaman onu bilgilendirmelisiniz. Onun test edilmesi ve uygunsa aşılanması gerekecektir. ‘Diğerleri nasıl korunur’ şemasına bakabilirsiniz ve onun riske maruz kalmış olup olamayacağı hakkında karar verebilirsiniz. Bir diş fırçası paylaşmışsanız, örneğin, onun test edilmesi iyi bir fikir olabilir.
Eşinizin sizden virüs kapma riski altında henüz olmadığına eminseniz, o zaman onun enfeksiyon kapmasını önlemek için burada listelenen tüm önlemleri uygulamanız gerekir.
Bunu yaparsanız, onlara söylemek isteyip istemediğinize karar vermek için biraz daha fazla zamanınız olabilir.
Hepatit B olduğunuzu biliyorsanız ve partnerinize bunu açıklamayarak virüsü bulaştırırsanız, (çoğu ülkede) bir suç işlemiş sayılırsınız ve dava edilebilirsiniz.

İşverenlerime bende hepatit B olduğunu söylemek zorunda mıyım?

İşvereni bilgilendirmenin sözleşme kapsamında zorunlu olup olmadığını görmek için iş yerinizdeki iş sağlığı departmanıyla temasa geçmeniz gerekir.
İşvereninize yasal olarak söylemek zorunda olmayabilirsiniz, fakat hastane, diş cerrahisi ya da hapishane gibi yüksek riskli ortamlarda çalışıyorsanız ekstra önlemlerin alınabilmesi için işvereninizi bilgilendirmeniz gerekir. İşyerinizde biri risk altında ise, örneğin, kanınıza maruz kalmışsa, o zaman onlara söylenmelidir ki test edilebilsin.
İstihdam paketinizin bir parçası olarak sağlık sigortanız varsa, o zaman hepatit B olduğunuzu açıklamak zorunda olabilirsiniz.
Hastalığınız yüzünden işten izin almanız gerekirse, işvereninize durumunuzu açıklamak zorunda kalabilirsiniz. Çoğu insan hepatit B’yi ve nasıl bulaştığı hakkında çok şey bilmez, bu yüzden eğer işvereninize söylemeye karar verirseniz, yanınızda biraz bilgi götürmeniz iyi bir fikir olabilir ki böylece neyle karşı karşıya olduklarını daha iyi anlayabilirler.

Doktor, diş doktoru ve hemşireme bende hepatit B olduğunu söylemek zorunda mıyım?

Evet. Herhangi bir tıbbi tedavi alıyorsanız ya da diş doktoruna gidiyorsanız, uygulayıcıların bilmesine izin vermeniz önemlidir. Çoğu sağlık bakımı profesyonelleri hepatit B’ye karşı aşılanmıştır, fakat bu her zaman olmayabilir. Sizi tedavi ederken risk altında olmadıklarını ve sizden sonraki tedavi edilecek hastaların risk altında olmadıklarını güvence altına almak için ek önlemler almaları gerekecektir.

Manikür ve pedikür uzmanlarıma bende hepatit B olduğunu söylemek zorunda mıyım?

Uygulayıcın kanınızla temas etme riski varsa, ek önlemler alabilmeleri için onları bilgilendirmeniz gerekir. Aynı zamanda kendi manikür ve pedikür araçlarınızı satın alabilir ve randevularda onları kullanılması için yanınızda götürebilirsiniz.
Çocuğum hepatit B ise, okulu bilgilendirmek zorunda mıyım?
Kendi ülkenizde hepatit B olduğu konusunda çocuğunuzun okulunu yasal olarak bilgilendirmek zorunda olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Avrupa’daki çoğu ülkede çocuklara okula başlamadan önce hepatit B aşısı yapılmaktadır, böylece diğer öğrencilerin potansiyel riskini azalmaktadır. Bunun yanı sıra aşılanmamış personel ve aşılanmamış çocuklar risk altında olabilir.

Eğer okulu bilgilendirmeye karar verdiyseniz, şunları isteyebilirsiniz:

•    Doktorunuzdan alacağınız, çocuğunuzun okulda gerekli önlemlerin ve tedbirlerin sağlanması halinde diğer öğrenciler için herhangi bir risk oluşturmadığını belirten bir bilgilendirme mektubu alabilirsiniz
•    Hepatit B hakkındaki gerçekleri destekleyecek bazı bilgileri beraberinizde götürebilirsiniz
•    Mahremiyetin önemi ve çocuğunuzu sosyal ayrımdan korumak için evrensel önlemler hakkında vurgu yapabilirsiniz
•    Okul görevlilerine hepatit B’nin kan yoluyla bulaştığını, gelişigüzel bulaşmadığını hatırlatabilirsiniz
•    Hepatit B’nin sadece kan kaynaklı olan ve çocukları risk altına alan bir hastalık olmadığını açıklayabilirsiniz
•    “Çocuğuma her çocuğa davrandığınız gibi özenli davranın. Çocuğumun yol açacağı riskleri biliyorsunuz ama diğer çocukların yol açacağı riskleri bilmiyorsunuz” demeyi düşünebilirsiniz

Hepatit B’li olmam sigorta poliçelerimi ve ipoteklerimi etkiler mi?

Çoğu sigorta şirketi başvurucularına HlV’in hepatit B ve C için test edilip edilmediklerini soracaktır. Pozitif bir test sonucu bir hayat sigorta poliçesi ya da bir yaşam poliçesinin veya ipoteğin reddedilebileceği ya da primin arttırılabileceği anlamına gelebilir. Bunun olması durumunda, birçok danışmanın sağlık ve yaşam beklentinizi bir ipotek ya da sigorta şirketine yazmak isteyeceği gibi bunu doktorunuzla konuşmaya değer.

Eğer hepatit B olduğumu açıklamazsam herhangi bir yasal yaptırımı var mı?

Bir hastane ya da diş cerrahisi gibi başka insanları riske sokacağınız bir ortamda çalışıyorsanız, işvereninizi yasal olarak bilgilendirmek zorunda olabilirsiniz.
Kendinizde hepatit B olduğunu biliyor ve örneğin korunmasız seks yaparak başka birini enfeksiyon riskine sokuyorsanız, onları enfekte etmekten sorumlu tutulabilirsiniz.

Doktorum, diş doktorum hepatit B olduğum için beni tedavi etmeyi reddedebilir mi?

Koşulların ülkeden ülkeye farklılık göstermesine rağmen, çoğu ülkede diş doktorları, doktorlar yasal olarak sizi tedavi etmek zorunda değillerdir. 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla