Hepatit B tedavisinde kullanılan ilaçlar kanser riskini arttırabilir!

Kategori: Hepatitler, Sağlık Gündemi Print

hepatit-b-aidsten-100-kat-bulasiciHepatit B tedavisinde kullanılan ilaçların kanser riskini arttırdığı yolundaki tartışmalarla ilgili bilgi veren İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Canfeza Sezgin, kronik hepatit B hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar ile kalınbağırsak ve serviks kanseri riski arasında ilişki saptandığını söyledi. Yeni yapılan bir araştırmanın sonucunu değerlendiren Prof. Dr. Canfeza Sezgin, yaptığı açıklamada kronik hepatit B (HBV) tedavisinde, virüsün kendisini tekrar çoğaltmasını engellemek amacıyla uzun süreli nükleozit tedavisi kullanıldığını belirtti.

Nükleozit tedavisi alanlar kanser riskine karşı korunmalı

“Bu tedaviler hastalığın siroz gibi daha ciddi duruma ilerlemesinin engellenmesi veya geciktirilmesinde çok faydalıdır” diyen Prof. Sezgin, kronik HBV tedavisinde kullanılan nükleozit ilaçlarının uzun vadede ne kadar güvenli olduğu sorusuna yanıt aranması için araştırma yapıldığını belirterek araştırmanın detayları hakkında şunları söyledi:

Hepatit B tedavisi

“Hong Kong’ta bulunan Chinese Üniversitesi’nde yapılan araştırma sonucuna göre, hepatit B virüsüsü taşıyanların nükleozit analogları ile tedavisinde karaciğer, akciğer, meme ve idrar yolları kanseri sıklığında artış olmazken bu tedavilerin kalınbağırsak ve serviks (rahim ağzı) kanseri riskini arttırdığı görülmüştür.”

Bu çalışma bulgularının önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sezgin, ‘Nükleozit tedavisi alan bu hastaların kalınbağırsak ve serviks kanseri gelişmesi riskine karşı korumak için beslenme ve yaşam tarzı stratejilerinin uygulanması ile düzenli erken tanı / tarama testelerinin yapılması gerekir” dedi.

Ortalama 7 yıl takibin yapıldığı araştırmada toplam 45.299 hastanın değerlendirildiğini aktaran Prof. Dr. Sezgin, şu bigileri verdi: “Nükleozit tedavisi almayan kişilerin % 2,1’inde, nüklozit tedavisi alan kişilerin ise % 5,7’sinde kanser geliştiği saptanmıştır. Nükleozit tedavisi alan kişilerde kalınbağırsak ve serviks kanseri riskinin belirgin arttığı gözlenmiştir. İçerisinde akciğer, plevral, meme ve böbrek kanserinin de olduğu diğer kanserlerin gelişimi açısından, nükleozit analog tedavisi gören ve tedavi görmeyen hastalar arasında farklılık göstermemiştir.”

Hepatit B nedir, nasıl bulaşır? Belirtileri ve yeni tedavi yöntemleri

Tedavi kesilmemeli ama koruyucu önlemler alınmalı

“Geniş ölçekli yapılan bu araştırma, kronik HBV hastalığı için nükleozit analogları ile tedavi gören hastalarda kalınbağırsak ve serviks kanseri gelişimi arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir.” ifadesini kullanan Prof. dr. Sezgin, nüklozit analogları ile tedavinin kesilmemesini, artan risklere karşı koruyucu önlemler alınarak sorunun çözülebileceğini vurguladı.  Prof. Sezgin’e göre kişiye özel beslenme, nütrisyonel destekler, yaşam tarzı değişiklikleri ve erken tanı/ tarama yaklaşımları bu konuda yarar sağlayabilir.

Kaynak: Wong G. The International Liver Congress; April 13 – 17, 2016; Barcelona, Spain.

Hepatit B tedavisi ve hastalık takibi nasıl yapılmalıdır?

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla