Hepatit C tedavisinde heyecan yaratan gelişme

Kategori: Farmasötik / İlaçlar Print

Dr. Ercem Atillasoy, Hepatit C’de kesin tedavi sağlayan yeni bir ilaç geliştirdiklerini açıkladı. ABD’nin Pennsylvania eyaletindeki Merck Araştırma Laboratuvarı’nda görevli Dr. Ercem Atillasoy ve Dr. Dalya Güriş, kronik Hepatit-C’ye yönelik geliştirilen yeni ilacın dirençli hastalarda bile tam tedavi sağladığını belirttiler. Aynı ekibin geliştirdiği HIV ilacının ise AIDS’i kronik bir hastalığa dönüştürerek hastaların yaşam süresini 20 yıl arttırabildiği acıklandı. Her iki ilaç için ABD FDA’den onay aldığı kaydedilirken, yakında Avrupa’da da ilacın onayının çıkacağını tahmin ediliyor.

Geliştirdikleri Hepatit C ilacının çok yönlü görev yapan protein yapının parçalanmasına engel olduğunu açıklayan Dr. Ercem Atillasoy, şu bilgileri verdi: “Proteaz inhibitörü isimli yeni ilaç, çok yönlü görev yapan protein yapının parçalanmasına engel olarak, virüs parçacıklarının gelişmesini engelliyor. İlaç doğrudan Hepatit C’yi ortadan kaldırmayı hedefliyor. Hepatit C tedavisinde etkinlik artacak. İlaç bu güne kadar yapılan tedavilerle uygulanarak kombine bir tedaviyi de sağlayacak. Böylece karaciğer nakline bile gerek kalmayabilir.”

Tedavisinde etkinlik artacak, süreç ise kısalacak
Mevcut Hepatit-C ilaçlarının enjeksiyonla uygulandığını yeni ilacın ise oral yoldan uygulanabildiğini dile getiren Dr. Atillasoy, “Bu güne kadar hepatit C tedavisinde daha çok antiviral ilaçlar veriliyordu ve spesifik ilaçlar yoktu.  Yeni ilaç, doğrudan hastalığı ortadan kaldırmaya yönelik. Artık Hepatit-C tedavisinde etkinlik artacak, süreç ise kısalacak. Hepatit-C’ye karşı tıpkı kanserdeki gibi kombine tedavi ön plana çıkıyor. Kronik Hepatit-C’ye yönelik tedavilere eklenerek başarı 2-3 kat daha artırıyor. Standart tedavilerle karşılaştırıldığında, yeni ilaç hastada tespit edilemeyen virüs seviyelerine ulaşma şansını da artırıyor ve yan etkisi oldukça düşük. Yeni ilaç, daha önce hiç tedavi görmeyen ya da tedavisi başarısız olan, siroz gibi karaciğer hastalığı gelişen hastalarda son derece etkili sonuçlar veriyor. Bu Hepatit-C tedavisinde bir dönüm noktasıdır” dedi.

Hepatit C tedavisindeki önemli gelişmeler için aşağıdaki yazıları özellikle okumanızı öneririz!


Hepatit C’de standart tedavi tamamen değişiyor!

Kullanıma yeni giren ilaçlarla Hepatit C tedavisinde başarının önemli oranda arttığını söyleyen Prof. Dr. Cem Kalaycı, “Hepatit C’de standart tedavi konsepti tamamen değişiyor. Türkiye’de de geri ödemeye girmesi beklenen Telaprevir ile bazı gruplarda başarı %80’lere çıkıyor” dedi.

Devamı

Telaprevir, Hepatit C tedavisinde Avrupa’da onaylandı

Kronik Hepatit C tedavisinde yüksek başarı sağlayan ve tedavi süresini yarı yarıya kısaltan Telaprevir, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylandı. Telaprevirin tedavi görmemiş hastalarda %79 ve önceki tedavisi nüksle sonuçlanan hastalarda %84 oranında iyileşme sağladığı belirtildi.

Devamı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla