Her 10 kişiden birinde huzursuz bağırsak sendromu (IBS) var

Kategori: Diğer Hastalıklar Print

Huzursuz bağırsak sendromunun özellikle kadınlarda çok daha yaygın olduğunu söyleyen Gastroenteroloji Uzman Doç. Dr. Akif Altınbaş, hastalıkla ilgili şu bilgileri verdi: “Sıklıkla genç ve orta yaş grubunda görülen İBS,  bağırsak alışkanlığında değişim ve karın ağrısı ile seyreden bir rahatsızlıktır. Altta yatan organik bir patoloji yokluğunda görülen karın ağrısı, sıklıkla iyi lokalize edilemez ve büyük abdest ihtiyacını giderdikten sonra kısmen bir rahatlama hissedilir. Karın ağrısı gece olmaz iken; stres ve uykusuzluk ile ve yemek sonrasında artış gösterir.”

Rahatsızlığın, dünyada görülme sıklığının giderek artığına dikkat çeken Doç. Dr. Akif Altınbaş “Türk toplumunda yaklaşık her 10 kişiden birinde görülmektedir. Ancak her İBS hastasının kliniği de benzer seyretmez. Özellikle sabahları olmak üzere, günün her saatinde karın ağrısını takip eden ishal ile seyreden ishal ağırlıklı İBS’nin yanında bazı hastalarda kabızlık ön plandadır. İshal- normal kıvamlı gayta- kabızlık şeklinde değişim gösteren bir ara formun varlığı da İBS hastalarını değerlendirirken unutulmamalıdır” dedi.

Fazla kilonuzun nedeni huzursuz bağırsak sendromu olabilir

“Tedavisi Yok Ancak Beslenme Düzeni Şikayetleri Azaltabilir”

Kadınlarda sık görülen İBS rahatsızlığını ortadan kaldıran tam bir tedavi yöntemi yoktur. İshal şikayeti ön planda olan hastalarda anti-diyareik ilaçlar tercih edilirken, kabızlık ile seyreden olgularda ise gıdalardaki lif oranlarını artırıp su tüketimini artırmayı hedeflemek en doğru yöntem olacaktır. İshal ve şişkinliğin ön planda olduğu vakalarda antibiyotik veya probiyotik kullanımının yararı son yıllarda gösterilmiştir.

Antibiyotik kullanımı veya şiddetli bir gastroenterit sonrası ortaya çıkan İBS tablolarında aç karnına günde tek seferde alınacak probiyotiğin faydası göz ardı edilmemelidir. Evde yapılmış yoğurdun veya salatalık turşusunun probiyotik desteği veya düzenli yapılacak egzersizler bağırsak düzenine katkısı İBS şikayetlerinin azaltılması için önemlidir.

İrritabl Bağırsak Sendromu olan hastalar nasıl beslenmeli? Ne yemeli?

İBS rahatsızlığı hayat kalitesini çok olumsuz etkiler

İBS’nin ihmal edilmemesi gereken bir hastalık olduğu konusunda uyaran Doç. Dr. Akif Altınbaş, “Özelikle genç insanlarda görülmesi ve alevlenmelerin olduğu dönemlerde hayat kalitesini ciddi oranda bozması nedeni ile İBS ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Toplumda sık görülmesi ve çoğunlukta gençlerde olması nedeni ile ayrıntılı tetkik sadece risk faktörü olan hastalarda yapılmalıdır. Bunun yanında,  İBS hastalarında sürece psiko- sosyal sorunların da sıklıkla eşlik ettiği görülmektedir. İBS hastalarında süreç uzadıkça ve hastanın şikayetlerini azaltacak etkin bir tedavi yöntemi bulunmadığı durumda erken dönemde olmayan anksiyete bozukluğu, kaygı-durumları bozukluklarının da zaman içinde sürece dahil olduğu dikkati çekmektedir.” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla