Hymenoplasty: Kadınlar neden tercih ediyor?

Kategori: Cinsel Sağlık Print

kızlık-zarı-dikimiSon dönemlerde artan hymenoplasty yani kızlık zarı dikimi operasyonuyla ilgili Op. Dr. Bülent Cihantimur, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kızlık zarının ne olduğunu anlatan Cihantimur, özellikle yaz mevsimi öncesinde hymenoplasty operasyonuna taleplerin arttığını açıkladı:

“Halk arasında kızlık zarı olarak adlandırılan hymen, vajina girişinde, iç dudağın yaklaşık 1-1,5 cm gerisinde bulunan bir zar tabakasıdır. Bu zarın ortasında adet kanamasını ve diğer vajinal sıvıların akışını sağlayan, her kadından kadına değişen şekillerde delik ya da delikçikler bulunur. İlişki sırasında bu zar zarar görür ve %80 oranında kanama meydana gelir”.

Kızlık zarı dikiminde asıl amac hijyen

“Kızlık zarı bekaret gibi simgesel bir durumu sembolize etse de, asıl amacı, henüz hijyen kurallarını ve bölgesel temizliğini tam yapamayan kız çocuklarına koruyucu bir tabaka olarak görülmektedir. Kızlık zarı bizim kültürümüzün içinde de olduğu gibi bazı toplumlarda bir namus göstergesi olarak addedilip, kan davalarından tutunda, kadına şiddete ya da mahalle baskısına kadar genişleyen bir yelpazede istenmeyen olaylara sebep olmuştur ve hala da oluyor. Kliniklerimize bu şekilde gelerek, hayati bir takım sıkıntılar yaşadığını bildiren çok sayıda bayan hastamız bulunuyor. Kendini öldürmek isteyen, “zaten ben kendimi öldürmesem, evleneceğim adam öldürecek” ifadesinde bulunan hastalarımızın sayısı azımsanmayacak kadar fazla.”

Kızlık zarı sadece cinsel ilişkiyle zedelenmiyor

“Bu hastalarımızın arasında tecavüze uğramış, mastürbasyon yaparken kızlık zarını zedelemiş ya da bir kaza ve ya spor aktivitesi sonucu kızlık zarına darbe almış bayanlar da var”.

Hymenoplasty bir umut oluyor

“Kliniklerimize sebebi her ne olursa olsun psikolojisi bozulmuş ve durumu ortadan kaldırmak isteyen bayanlara yardımcı oluyoruz. Bunun etik öğretilerinden çok, açıkçası hastamın psikolojisine odaklanıyorum. Kızlık zarı dikimi operasyonları, kesinlikle anlaşılmayan literatürde hymenoplasty olarak geçen ameliyatlardır. Ortalama 15-20 dakika sürer. Kızlık zarı dikimi sonrasında hemen taburcu olabilirsiniz. 1 gün evde istirahat sonrasında sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla