Gerdek gecesi kan gelmezse aklınıza yanlış şeyler gelmesin

11 Temmuz 2016   |    13 Temmuz 2021    |   Kategori: Cinsel Sağlık Print

Bazı erkekler, gerdek gecesi o kanı görmeden kızın daha önce cinsellik yaşamadığına inanmıyor! Çünkü çoğu insan kanamanın bekaretin iyi bir göstergesi olduğunu düşünüyor. Başka bir deyişle ilk cinsel deneyimi olduğu düşünülen bir genç kızda ilişki sonrası kanama olamazsa, bekaretini daha önce kaybetmiş olduğuna inanılıyor. Bu yüzden, gelinlik giyerek ebedi mutluluk yolunda adım atmaya hazırlanan binlerce genç kız ‘ya kanama olmazsa?’ endişesini yaşıyor.

Bakirelerin yüzde 63’ünde kanama olmadı

Uzmanlara göre, ilk ilişkiden sonra mutlaka kanama olacağı yönündeki inanış yaygın ve yanlış bir inanç. Yapılan bilimsel açıklamalara karşın bazı kültürlerde bu yanılgı adeta  kökleşmiş durumda. Op. Dr. Betül Görgen, düğün mevsimi bütün hızıyla devam ederken kızlık zarı ve kanamayla ilgili gençlerin kafasını meşgul eden sorulara açıklık getirdi:

“Nasıl fiziksel özelliklerimiz birbirinden farklıysa, kızlık zarının yapısı da herkeste farklıdır. Normalde ilk birleşmede kızlık zarının yırtılıp kanaması beklenir. Fakat bazı zarlar vajina girişinde fazla yer kaplamazlar. Kızlık zarı bu özgün yapısı nedeniyle, bazı kadınlarda penis girişine izin verir ve yırtık meydana gelmez. Bu tür zarlar halk arasında “elastik zar” olarak adlandırılır. Bu durumda zar ancak normal doğum sonrasında yırtılır.

cinsellik

Kişiler arası önemli yapısal farklılıklar nedeniyle, kızlık zarı aşırı esnek olanlarda veya zar üzerinde yapısal olarak çok az sayıda damar bulunması durumunda yine ilk cinsel ilişkide kanama gerçekleşmeyebilir. Bazen de ilk ilişkide yırtılmanın olduğu bölgede hiç damar olmayabilir veya bulunan çok küçük damarlar anında pıhtılaşabilir, böylelikle de hiç kanama izlenmeyebilir. Bu nedenlerle bazen ilk cinsel ilişki sonrasında bile kanama olmayabilir. Hatta bazılarında kızlık zarı doğuştan olmayabilir.

Bu konuda yapılmış çok az bilimsel çalışma olmakla beraber  Dr. Sara Patterson’nun   1998’de British Medical Journal’de yayınlanan çalışmasında, sorgulanan kadınların %63’ü ilk cinsel ilişki sonrasında kanamasının olmadığını belirtmiştir. Geri kalanların ise kanama miktarı  birkaç saat süren hafif  lekelenmeden, adet kanamasına benzer miktarlara  değişkenlik gösterebilmektedir.”

 TARİH BOYUNCA KANAMANIN OLMASI İYİ BİR ŞEY OLARAK KABUL EDİLMİŞTİR

“Eskiden beri evliliklerin birçoğu ekonomik  ve politik çıkarlar düşünülerek yapıldığından, kadının bakire olması önemlidir ve cinsel ilişki sonrası olan kanama  da erkek gücünün ve cesaretinin bir göstergesi olarak görülmüştür. Yine  bazı kültürlerde, ilk gece sonrası kanlanmış çarşaf  gösterilmedikçe çiftin evliliği geçerli sayılmaz.

Cinsel ilişki sırasında ağrı nedenleri ve tedavisi

1980’lerden önce babalığın ispatı

İlk ilişki ve kanamanın olması bekaret kadar babalık durumunu da kapsar. Çünkü doğumda  bir çocuğun annesi kesin bellidir (babalık testleri de 1980’lerden önce olmadığı için) ama babanın kim olduğu bilinemez. Bu nedenle bir fikre göre erkek bakire bir kadınla ilişkiye girdiğini ıspatlarsa, o kadından doğacak çocuğun babası olduğunu da kanıtlamış olur. Yüzyıllardır  kadının cinselliği ve bu yöndeki istekleri hep görmezden gelinmiştir hatta  imkansız olduğu düşünülmüştür. Cinsellik ancak erkek isterse yaşanması gereken bir şey olarak kabul edilmiştir. Tarih boyunca cinsel güç ve cinsellik  %100 erkeğe ait bir haktır.

Bunun aksi şekilde davranan kadınlar cezalandırılmıştır. Tüm bu farklı fikirler ve kültürel eğilimlerden dolayı, kanamanın olması iyi bir şey olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle kadınlar  zaman zaman bunu kanıtlamak zorunda kalmıştır. Kanıtlaması hayatını kurtarmıştır.”

Kanama 3 günden uzun sürmemeli

Kanamayla ilgili efsanelerin, kulaktan dolma bilgilerin genç kadınları ömür boyu cinsellikten soğutabildiğini belirten Op. Dr. Betül Görgen, kanamayla ilgili en çok merak edilen konular hakkında şu bilgileri verdi:

İlk cinsel ilişki sonrası neden kanama olur?

İlk cinsel ilişkiyi takip eden kanamanın en yaygın sebebi, kızlık zarının yırtılmasıdır. Kızlık zarı ya da himen vajinal kanalın girişini çevreleyen ince bir dokudur ve ilk cinsel ilişkide yırtılabilir. Ama bu kanamanın kaynağı her zaman sadece kızlık zarı olmayabilir. Bazen bitmek üzere olan ya da yeni başlayan adet kanaması da yanılgı sebebidir.

Kanamanın lekelenme şeklinde devam etmesi normal midir?

İlk ilişki sonrası kanama lekelenme şeklinde 1-3 gün sürebilir.

İlk ilişki sonrası kanama kaç gün devam eder?

Kanama kısa süreli ve miktar olarak az olmalıdır. 3 günden uzun ve fazla miktarda kanama olması durumunda mutlaka bir kadın doğum uzmanının görmesi gerekir. Çünkü nadir de olsa kan kaybına yol açan ve dikiş atmayı gerektiren yırtıklar oluşabilir.

Genital bölgede rahatsızlık hissi ve acı olması normal midir?

İlk ilişki sonrası kişiden kişiye değişen bu tip belirtiler olabilir. Bunun sebebi de vajina ve vulvada gelişebilen  ödem ve hassasiyettir.

Diğer kanama sebepleri

Eğer kadın aşırı heyecan, korku ve endişe nedeniyle cinsel olarak uyarılmamışsa, vajina  kasları gevşemez ve ilişkiyi kolaylaştıracak  kayganlaşma meydana gelmez. Bu durumda ilişki olursa, kanamanın olma ihtimali yüksektir. Vajinal  bir enfeksiyon  varsa bu da ilişki esnasında kanamaya yol açar. Yaş faktörü de kanama açısından önemlidir. Daha genç yaştaki kadınlarda, kızlık zarı yapısal olarak (kızlık zarı halkası daha kalın ve kanlanması daha fazla olduğu için) kanamaya daha fazla eğilimlidir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla