Cinsel ilişki sırasında ağrı nedenleri ve tedavisi

6 Nisan 2015   |    28 Ağustos 2019    |   Kategori: Cinsel Sağlık, Kadın Hastalıkları Print

cinsel ilişkide ağrı nedenleri tedavisiCinsel ilişkide ağrı oldukça sık görülen bir sorundur. Her 3 kadının neredeyse 2’si yaşamlarının bir noktasında cinsel ilişkide ağrı yaşar. Cinsel ilişkideki ağrı çok hafiften şiddetliye kadar değişebilir. Cinsel ilişkide ağrı sebepleri  hem bedensel hem de duygusal olabilir. Ağrının neden oluştuğunu anlamak için cinsel ilişki sırasında vücudunuza ne olduğunu bilmelisiniz. Kadınlarda, cinsel ilişkide ağrı vulvada, vajinanın girişinde ve içeride derinde hissedebilir. Vulva ağrısı vajinanın yüzeyinde (dışında) hissedilen ağrıdır. Vajina ağrısı vajinanın içinde hissedilir. Derin ağrı belde, alt karın bölgesinde, rahimde ve idrar torbasında oluşur. Farklı ağrı çeşitlerinin farklı nedenleri vardır. Sebebi bulmak önemlidir çünkü ilaç, ameliyat veya psikolojik danışma ile tedavi gerektiren problemleriniz olabilir.

Üreme Organlarımız

Cinsel ilişkideki ağrı nedenlerini anlamak için kadın vücudu hakkında bilgi sahibi olmak yararlı olur. Vajina, rahmi vücudun dışına bağlayan bir yoldur. Rahim ağzı rahmin alttaki dar ucudur. Vajinaya yukarıdan çıkıntı yapar. Kadın genital bölgesinin dış kısmına vulva denir. Vajinanın girişinde küçük ve büyük dudaklar vardır. Klitoris küçük dudakların tepesindedir. Çoğu kadın için klitoris cinsel haz merkezidir. Perine, anüs ve vajina arasındaki alandır.

Vajina hakkında bilinmesi gereken 7 şey ve vajina sağlığı için yapılması gerekenler

Cinsel İlişkide Ağrı ve Acı Sebepleri

Cinsel ilişkide ağrı sebepleri  hem bedensel hem de duygusal olabilir. Ağrının neden oluştuğunu anlamak için cinsel ilişki sırasında vücudunuza ne olduğunu bilmelisiniz.

Kadın vücudu cinsel ilişki sırasında düzenli bir sıra takip eder. Dört evre vardır:

 • İstek – Cinsel İlişkide bulunma isteği
 • Uyarılma – Bedensel değişiklikler oluşur. Vajina ve vulvanız ıslanır ve vajina girişindeki kaslar gevşer. Klitoris şişer ve büyür. Rahim yukarı kalkar ve vajina derinleşir ve genişler.
 • Orgazm – Cinsel cevabın doruğu. Vajina ve rahim kasları kasılır ve güçlü bir zevk duygusu yaratırlar. Klitoris de orgazmı hissedebilir.
 • Çözülme – Vajina, klitoris ve rahim normal durumlarına geri döner.

Uyarılma dönemi önemlidir çünkü eşinizin içinize girmesi için vajinanızın kendisini hazırladığı dönemdir. Eğer bu doğal düzenin herhangi bir kısmı oluşmazsa cinsel ilişki sırasında rahatsızlık veya ağrı hissedebilirsiniz.

Dış genital bölge (vulva) hastalıklarının nedenleri ve tedavisi

Cinsel ilişkide ağrı çeşitleri nelerdir? Cinsel ağrı tedavisi

Kadınlarda, cinsel ilişkide ağrı vulvada, vajinanın girişinde ve içeride derinde hissedebilir. Vulva ağrısı vajinanın yüzeyinde (dışında) hissedilen ağrıdır. Vajina ağrısı vajinanın içinde hissedilir. Derin ağrı belde, alt karın bölgesinde, rahimde ve idrar torbasında oluşur. Farklı ağrı çeşitlerinin farklı nedenleri vardır. Sebebi bulmak önemlidir çünkü ilaç, ameliyat veya psikolojik danışma gerektiren problemleriniz olabilir.

Kadınlarda kasık ağrısı neden olur? Tedavisi ve çözüm önerileri

İlişki sırasında vulva ağrısı, acısı

Vulvanın bir kısmına dokunulduğunda ağrı oluşabilir. Sabun kullanımı, vajinal sprey veya duş kullanımına bağlı olarak vulva hassaslaşmış veya tahriş olmuş olabilir. Diğer nedenler yara izleri, kistler veya enfeksiyonlardır.

İlişki sırasında vajinada acı

Vajina kuruluğu

Vajina içindeki acının en sık nedeni ıslaklık olmamasıdır. Bazı ilaçlar, bazı hastalıklar nedeniyle veya sadece uyarılmadığınız için acı oluşabilir. Hamilelik sırasında veya sonrasında, emzirirken veya menopoza yaklaşırken veya menopozdan sonraki dönem gibi yaşamınızın belirli zamanlarında vajina kuruluğu nedenli ilişkide acı oluşabilir.

Menopoz civarında öströjen seviyeleri azalır. Sonuçta vajina dokusu incelip kuruyabilir. Bu, ilişki sırasında rahatsızlık nedeni olabilir. Menopozdaki bazı kadınlar kuruluğu gidermek için öströjen tedavisi alırlar. Vajinayı ıslatmaya yardımcı olması için suda eriyen kayganlaştırıcılardan da satın alabilirsiniz.

Vajina kuruluğu ilişki sırasında yeterince uyarılmadığınız zaman da oluşabilir. Sizi neyin uyardığını eşinizle konuşmalısınız. İlişki için gereken kayganlığı sağlamak için çiftin krem, jel veya fitil kullanması sıklıkla yararlıdır. Bununla birlikte, kondomla birlikte asla hiçbir çeşit yağ (örneğin vazelin, bebek yağı veya mineral yağ) kullanmayın. Bu maddeler kondomu eritebilir ve yırtılmasına neden olabilir. Su bazlı krem veya jellerin kondomlarla birlikte kullanılması güvenlidir.

Cinsel hayatınızı canlandıracak 6 öneri

Vajinit nedir

İlişkide vajina ağrısının diğer bir nedeni vajinittir (vajina iltihabı). En sık görülen vajinit belirtileri akıntı, kaşıntı ve vajina ile vulvada yanma hissidir. Vajinitin mantar veya bakteri enfeksiyonu gibi muhtemel birçok nedeni vardır. Vajinit ağızdan alınan veya vajinaya yerleştirilen ilaçlarla tedavi edilebilir.

Vajinismus nedir

Vajinismus vajina girişindeki kasların spazmıdır. Eşiniz vajinaya girmeye çalıştığında acıya neden olur. Bazı vakalarda vajinismus bir kadın ilk kez ilişkide bulunduğunda (veya bulunmayı denediğinde) ortaya çıkar. Ağrı, pelvik muayene sırasında da oluşabilir. Vajinismusun birçok tıbbi nedeni olabilir. Bunlar:

 • Vajinada yaralama, doğum veya ameliyata bağlı yara izleri
 • Duş, sperm öldürücüler veya prezervatif lastiğine bağlı tahriş
 • Vulva veya vajinanın enfeksiyonları

Vajiniusmus “hamile kalmaktan korkmak” gibi bir çeşit korkuya yanıt da olabilir. Bazen tecavüz veya cinsel suiistimal gibi geçmişteki bir acı veya travma nedeniyle olabilir. Çoğu vakada bu durum başarıyla tedavi edilebilir.

Doktorunuz sizi muayene edip bazı testler isteyebilir. Muayene sırasında odada bir arkadaş veya akrabanızın yanınızda olmasını isteyebilirsiniz. Bu kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Muayene konusunda herhangi bir soru veya endişeniz varsa doktorunuzla konuşun.

Eğer belirtileriniz enfeksiyon nedeniyle ise tedavi etmek için size ilaç verilecektir. Diğer sebepleri tedavi etmek için ameliyat gerekli olabilir.

Vajinismus nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Cinsel ilişkide derin ağrı

Cinsel ilişkide içeride derinde oluşan ağrı içerideki bir problemin uyarı işareti olabilir. Penis rahim ağzına dokunduğunda oluşan ağrının birçok sebebi olabilir:

 • Rahim-yumurtalık enfeksiyonu
 • Rahim problemleri
 • Endometriozis
 • Alt karın bölgesinde kitle
 • Bağırsak veya idrar torbası hastalığı
 • Yapışıklıklar
 • Yumurtalık kistleri

Pelvik (alttan) muayene sıklıkla derin ağrının sebepleri konusunda ipuçları verir. Doktorunuz karnınıza ve üreme organlarınıza bakmak için laparoskopi önerebilir. Laparoskopi bu problemlerin bazılarını tedavi etmek için de kullanılabilir.

Cinsel ilişkide ağrı psikolojik mi?

Cinsel ilişkide ağrı bazen ruh durumu ile bağlantılıdır. Geçmişteki anılar veya korkular gibi duygusal faktörler gevşemenizi engelleyebilir. Bazı kadınlar cinsel ilişkiden suçluluk duyabilirler. Veya bazı kadınlar hamile kalmaktan veya cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanmaktan korkabilirler. Bazen tecavüz veya cinsel suiistimal gibi geçmişteki kötü bir cinsel deneyim sebep olabilir. Tüm bu faktörler ilişki sırasında gevşemenizi zorlaştırabilirler. Bu, uyarılmayı ve ıslanmayı engeller.

Kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olan 12 problem

Bazı kadınlar, eğer eşleriyle problemleri varsa cinsel ilişkide ağrı yaşayabilirler. Endişelerinizi eşiniz ve doktorunuzla konuşmak iyi bir fikirdir. Doktorunuz problemlerinizle baş edebilmeniz için bir psikologa başvurmanızı önerebilir.

Sonuç Olarak…

Cinsel ilişkide ağrı duymanız vücudunuzdaki bir sorunun göstergesi olabilir. Nedenin bulunup mümkün olduğunca erken tedavi edilebilmesi için doktorunuzla ağrı konusunda konuşun. Uygun tedavi cinsel yaşamınızdan keyif almanıza yardımcı olabilir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla